رفتن به محتوای اصلی

عمارت گراند هتل

جاذبه های گردشگری نزدیک

درخواست اصلاح محتوا

2 votes with an average rating of 4.5.

نام های دیگر مکان

  • مهمانخانه بزرگ
  • گراند هتل

موقعیت جغرافیایی عمارت گراند هتل

عمارت گراند هتل یکی از بناهای داخل مجموعه دولتخانه صفوی است و در خیابان پیغمبریه شهر قزوین واقع شده است.

سیر تاریخی و فرهنگی

گراند هتل قزوين در سال‌های پايانی حكومت قاجاريه، در حدود سال‌های 1299 یا 1300 هجری شمسی توسط ارباب برزو شاپور پارسي بنا گرديد و دومين هتل مهم قزوين بوده‌است. شكوفايي گراند هتل مصادف با افول مهمانخانه قزوين بود. مهمانخانه قزوین اولین هتل یا مهمانخانه واقع در خیابان سپه قرار داشته و تا حدود سال 1315 هجری شمسی دایر بوده‌است.

در مورد وقایع تاریخی در رابطه با گراند هتل، چند روایت مطرح است و به نظر می‌رسد که قابل استناد‌ترین این روایات آن است که  دیدار و مذاکره رضاخان میرپنج با ژنرال آیرونساید و اسمایس در گراند هتل قزوین رخ داده و رضاخان، فتح تهران را در این هتل پایه‌گذاری نموده‌است.

معماری عمارت گراند هتل

گراند هتل قزوین مجهز به امكانات هتل‌های مدرن هم دوره خود بود.  بنا بر افزايش تعداد اتاق‌ها، عنصر راهروی ارتباطی به عنوان محور اصلي شكل‌دهنده بنا، نظام بخش پلان مي‌باشد. اين راهرو كه امروزه در تمامي هتل ها ديده می شود تنها در طبقه فوقانی گراند هتل وجود داشته و طبقات زيرين هم چنان واجد شاخص‌های معماری ايران و شامل فضاهای ستوندار شبستانی است. بنا بر اين ديدگاه، گراند هتل دارای ساختاری همانند هتل‌های امروزی است.

در مورد وقایع تاریخی در رابطه با گراند هتل، چند روایت مطرح است و به نظر می‌رسد که قابل استناد‌ترین این روایات آن است که  دیدار و مذاکره رضاخان میرپنج با ژنرال آیرونساید و اسمایس در گراند هتل قزوین رخ داده و رضاخان، فتح تهران را در این هتل پایه‌گذاری نموده‌است.

گراند هتل برای استراحت سفرای خارجی، قبل از ورود به تهران در سه طبقه تاسیس شده بود. طبقه زیرزمین یا طبقه همکف از حیاط به صورت تالاری دارای کاربری رستوران بوده و اتاق های هتل در طبقه اول واقع گردیده بودند و راه ارتباطی این طبقه از طریق پلکان چوبی از فضای تقسیم صورت می پذیرفته است. در این طبقه 18 اتاق وجود داشت که از غرب و شرق با ایوان به خیابان و حیاط مشرف می شدند. در کل این بنا با مساحتی در حدود 2000 مترمربع، فضایی را برای استراحت موقت سفرا و افراد مطرح دربار فراهم می آورده است. به گواه مسافران و جهانگردانی که خود در این هتل اقامت کرده اند، تمام وسایل و تجهیزات هتل نیز به سبک اروپایی بوده و در تزیین داخل از هیچ چیز فرو گذار نشده است، به طوری که روی میزها، دوات، قلم و کاغذ برای یادداشت های احتمالی مسافران و غیره گذاشته می‌شد.

گراند هتل از جهت خیابان پیغمبریه دو طبقه و از جانب حیاط سه طبقه بود و در جبهه خیابان در دو طرف درب ورودی چند مغازه داشت و در داخل هتل، رستوران بود و طبقه بالای دکان‌ها و رستوران، اختصاص به اتاق‌های محل استراحت داشت.

ارزش های خاص عمارت گراند هتل

عمارت گراند هتل قزوین قدیمی‌ترین گراند هتل باقیمانده در ایران می‌باشد.

شماره ثبت ملی
389
تاریخ ثبت ملی
1377
شرایط کالبدی بنا
نیمه تخریب
شرایط عمومی بنا
متوسط
آدرس مکان
استان قزوین- قزوین- خیابان پیغمبریه
امکان بازدید
+

36.267578, 50.002595

181
181
223
197
امین حسنی

فوق لیسانس فناوری اطلاعات و گرایش تجارت الکترونیک هستم. عاشق کتاب، موسیقی، طبیعت، عکاسی، طبیعتگردی و کوهنوردی و این ها رو با هیچ چیز عوض نمی کنم. هدف همکاری من با ایران نگری معرفی میراث ملموس و ناملموس کشور زیبایمان ایران به شماست. همچنین می خواهم مطالب مفید در خصوص گردشگری، کوهنوری و طبیعتگردی را با شما به اشتراک بگذارم. ما در ایران نگری اهداف زیادی داریم و تنها پشتوانه و مشوق ما در این راه، حمایت ها و بازدیدهای شما دوستان است. اگر از ایران نگری خوشتان آمده ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و ایران نگری را به دوستان خود نیز معرفی کنید.

جاذبه های گردشگری مشابه

  • استان قزوین
  • قزوین
  • استان قزوین
  • قزوین
  • استان قزوین
  • قزوین
  • استان قزوین
  • قزوین

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!