رفتن به محتوای اصلی

عمارت شهرداری رشت

جاذبه های گردشگری نزدیک

درخواست اصلاح محتوا

2 votes with an average rating of 4.5.

نام های دیگر مکان

  • خانه رشت
  • میدان شهرداری رشت

موقعیت جغرافیایی عمارت شهرداری رشت

عمارت شهرداری رشت در مجموعه‌ای زیبا به همین نام قرار دارد. کاخ شهرداری را می‌توان در شهر باصفای رشت و در ضلع غربی میدان شهرداری ببینید. این بنا غیر دولتی و مکانی متعلق به عموم مردم است. این بنا به عنوان مرکزی‌ترین بخش شهر و در منطقه 1 آن واقع شده است.

سیر تاریخی و فرهنگی

این عمارت در دوره پهلوی اول و در حدود سال‌های 1304 تا 1320 احداث و تکمیل شد. عمارت کاخ شهرداری در مجموعه‌ای از ساختمان‌های عمومی شامل موزه پست و هتل ایران که از معماری ویژه‌ای برخوردارند قرار گرفته و نماد شهر رشت محسوب می‌شود. شهرداری رشت پس از شکل‌گیری مشروطیت در ایران و قانون بلدیه تاسیس شد و در همان سالهای 1286 تا 1305 به تاسی از میدان سن پطرزبورگ توسط معمار آلمانی، آرتم سرداراف ساخته شد و به مناسبت تاجگذاری رضاشاه در اردیبهشت سال 1305 رسما افتتاح شد. برج ساعت نیز در سال 1308 بر روی برج دیدبانی کاخ نصب گردید و نمادی از تجدد بود. عمارت شهرداری 24 متر ارتفاع دارد که از برج آن منظره نیمی از شهر مشخص است. از این برج دیدبانی پیشتر به عنوان محلی برای باخبر شدن از آتش سوزی در شهر استفاده می‌شد.

میدان شهرداری شهر رشت لقب نخستین میدان شهرداری ایران را دارد و با وسعتی در حدود 7 هزار مترمربع، کاخ شهرداری، موزه و هتل ایران را در خود جای داده است.

زمینی که عمارت بر روی آن احداث شد پیش از ساخت، تپه‌ای بود که بقعه‌ یکی از بزرگان به نام استاد ابوجعفر بر روی آن قرار داشت. در هنگام ساخت بقعه را تخریب کردند و تنها قبری از آن به جا ماند که اکنون در حیاط کاخ شهرداری قرار دارد. از وقایع تاریخی این کاخ می توان به این نکته اشاره کرد که کاخ و میدان شهرداری در طول جنگ تحمیلی مقر اعزام نیروهای رزمنده به جبهه‌های جنگ بوده است. این عمارت هنگام وقوع زلزله مهیب و ویرانگر منجیل در سال 1369 آسیب دید و چندی بعد توسط روبرت واهانیان به صورت سابق مرمت شد. 

معماری عمارت شهرداری رشت

ساختمان کاخ شهرداری رشت به سبک نیوکلاسیک و با الهام از ساختمان‌های روسی ساخته شده است. معمار بنا مهندس آرتم سراداف فردی آلمانی تبار بود که در رشت اقامت داشت و پس از ساخت بنا نیز به عنوان مهندس در شهرداری مشغول به کار شد. این ساختمان با 24 متر ارتفاع یکی از ساختمان‌های بلند و نماد شهر رشت است.

ارزش‌های خاص عمارت شهرداری رشت

میدان شهرداری شهر رشت لقب نخستین میدان شهرداری ایران را دارد و با وسعتی در حدود 7 هزار مترمربع، کاخ شهرداری، موزه و هتل ایران را در خود جای داده است.

پیشنهاد برای دیدن عمارت شهرداری رشت

در محل میدان شهرداری گروه‌های موسیقی برنامه‌هایی اجرا می‌کنند که بسیاری از اهالی و مسافران را در ساعات اولیه صبح به ویژه در ایام تعطیل به خود جذب می‌کند. گروه ارکستر شهرداری رشت در مناسبت‌ها برنامه‌ای زنده از اجرای موسیقی در مقابل کاخ شهرداری دارد. علاوه بر آن برج ساعت کاخ، راس ساعت به تعداد همان ساعت به صدا در می‌آید.

شماره ثبت ملی
1516
تاریخ ثبت ملی
26 آذر 1356
شرایط کالبدی بنا
سالم یا مرمت شده
شرایط عمومی بنا
خوب
آدرس مکان
استان گیلان- رشت- میدان شهرداری- کاخ شهرداری
امکان بازدید
+

37.279176, 49.583918

170
188
200
185
فاطمه حافظی

فاطمه حافظی، کارشناسی مهندسی شهرسازی و راهنمای تور. علاقه‌ی زیادی که به سفر و طبیعت گردی داشتم من رو به سمت گردشگری و ایران گردی هدایت کرد. تو همین مسیر با گروه پر قدرت ایران نگری آشنا و به عنوان نویسنده مشغول به کار شدم. حس و حالم نسبت به مکان های دیدنی ایران باعث شد روز به روز بیشتر در مورد کشورم مطالعه کنم و بیشتر سفر برم تا بتونم اطلاعاتم رو به اشتراک بزارم.

جاذبه های گردشگری مشابه

  • استان زنجان
  • زنجان
  • استان زنجان
  • زنجان
  • استان تهران
  • تهران
  • استان خراسان جنوبی
  • بیرجند

دیدگاه ها

بهترین جای رشته. منو یاد برادوی تو آمریکا میندازه! نمیدونم چرا ولی همش حس میکنم یه حس عجیبی داره این میدون. یه مدتی هست که پیاده راهش کردن و عبور و مرور خودرو توش ممنوع شده. همین موضوع یه فضای جمعی درست کرده که هر قشر و هر جور آدمی رو میتونی توش ببینی. این واقعا برای من جذاب بود. عاشق این مکان هستم