رفتن به محتوای اصلی

دولتخانه صفوی

جاذبه های گردشگری نزدیک

درخواست اصلاح محتوا

1 votes with an average rating of 5.

نام های دیگر مکان

 • سعادت آباد
 • ارگ طهماسبی
 • شهربانی
 • باغ فرهنگی

موقعیت جغرافیایی دولتخانه صفوی

مجموعه دولتخانه صفوی در مرکز شهر قزوین  قرار گرفته است و از سردرب عالی قاپو تا کاخ چهلستون را شامل می‌شود. میدان آزادی (سبزه میدان) در شمال، خیابان پیغمبریه در غرب، خیابان سپه در جنوب و خیابان هلال احمر در شرق این مجموعه، دسترسی به آن را فراهم می‌نمایند. مجموعه سعدالسلطنه و مسجد جامع و خیابان سپه از جمله عناصر شاخص پیرامون این مجموعه است.

سیر تاریخی و فرهنگی

این مجموعه به دستور شاه طهماسب و پس از استقرار در قزوین ساخته شد. شاه تهماسب صفوی در سال 951 هجری قمری به دلیل حملات ترکان عثمانی تصمیم به انتقال پایتخت از تبریز به قزوین گرفت. شاه طهماسب اول صفوی پس از خریدن اراضی زنگی آباد (محوطه سبزه میدان و باغ موزه و فضاهای میان خیابان‌های شرقی، غربی و جنوبی تا ابتدای خیابان سپه)، معماران برجسته ایران را گرد هم جمع کرد تا باغی را طراحی کنند که بعدها این باغ، باغ صفوی نام گرفت و دولتخانه صفوی جدید را بنا کرد.

وی به امرا و اشراف دستور داد تا منازلی در دو سوی خیابان بسازند و این منطقه را جعفر آباد با لقب باب جنت نامید. بنا بر دستور شاه، عمارتی نیز در آن بنا شد و کاخ چهل‌ستون یا عمارت کلاه فرنگی نام گرفت. به طور کلی این مجموعه از چند بنا تشکیل شده است که اکثرا تخریب شده‌اند و تعدادی از آن‌ها در حال حاضر در دست مرمت هستند. محدوده اصلی باغ دارای 7 درب ورودی بوده است که فقط یک درب از آن‌ها به نام سردرب عالی قاپو باقی مانده است.

سردرب عالی قاپو یکی از هفت درب ورودی به ارگ سلطنتی صفویان بوده است و درب اصلی در جنوب است که به خیابان و میدان شاه باز می‌شد و تنها درب از این مجموعه است که اکنون به یادگار مانده است. این بنا نخست در دوره شاه طهماسب ساخته شده و در زمان شاه عباس اول به‌صورت کنونی تغییر شکل یافته است.

سردرب عالی قاپو در دوره سلطنت شاه طهماسب (983 - 930 هجری قمری) ساخته شده و در زمان سلطنت شاه عباس اول (1028 - 985 هجری قمری) به صورت کنونی تغییر شکل یافت. این سردرب، ورودی اصلی به دولتخانه صفوی به شمار می‌آمد.

معماری دولتخانه صفوی

دولتخانه صفوی مجموعه‌ای از کاخ‌ها و باغ‌های صفوی بوده است که هفت درب ورودی داشت. وسعت مجموعه امروزه 85000 متر مربع است. سردب عالی قاپو تنها درب باقیمانده و اصلی‌ترین درب مجموعه دولتخانه صفوی بوده است. کاخ چهلستون تنها کاخ باقیمانده این مجموعه از دوره صفویه است. بقعه و مدرسه پیغمبریه، ورودی ایوان نادری و عناصر باقیمانده بنایی صفوی به شکل طاق و چشمه‌هایی در حیاط ساربان‌ها، بنای معروف به زورخانه از جمله بناهای دوره صفویه باقیمانده در این مجموعه هستند. 

شماره ثبت ملی
22680
تاریخ ثبت ملی
27 اسفند 1386
شرایط کالبدی بنا
نیمه تخریب
شرایط عمومی بنا
متوسط
آدرس مکان
استان قزوین- قزوین- خیابان سپه
امکان بازدید
+

36.266178, 50.003291

190
171
222
200
امین حسنی

فوق لیسانس فناوری اطلاعات و گرایش تجارت الکترونیک هستم. عاشق کتاب، موسیقی، طبیعت، عکاسی، طبیعتگردی و کوهنوردی و این ها رو با هیچ چیز عوض نمی کنم. هدف همکاری من با ایران نگری معرفی میراث ملموس و ناملموس کشور زیبایمان ایران به شماست. همچنین می خواهم مطالب مفید در خصوص گردشگری، کوهنوری و طبیعتگردی را با شما به اشتراک بگذارم. ما در ایران نگری اهداف زیادی داریم و تنها پشتوانه و مشوق ما در این راه، حمایت ها و بازدیدهای شما دوستان است. اگر از ایران نگری خوشتان آمده ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و ایران نگری را به دوستان خود نیز معرفی کنید.

جاذبه های گردشگری مشابه

 • استان قزوین
 • قزوین
 • استان قزوین
 • قزوین
 • استان قزوین
 • قزوین
 • استان قزوین
 • قزوین

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!