رفتن به محتوای اصلی

پل ورسک

جاذبه های گردشگری نزدیک

درخواست اصلاح محتوا

1 votes with an average rating of 3.

نام های دیگر مکان

 • پل پیروزی
 • پل سوادکوه
 • پل عباس آباد

موقعیت جغرافیایی پل ورسک

پل تاریخی ورسک بر روی دره سرسبز ورسک و در جوار روستایی به همین نام ساخته شده است. این پل دیدنی و معروف در جاده قایمشهر و محور فیروزکوه و شهر سوادکوه مازندران واقع شده است. برای بازدید از روستای زیبای ورسک و پل، به 45 کیلومتری جنوب شهر زیرآب بروید، جایی مسیر عبور راه آهن شمال از روی آن می‌گذرد. این پل دو کوه بزرگ عباس آباد را با دره‌ای عمیق به هم متصل می کند و مسیر عبور راه آهن شمال جنوب است. در اطراف این پل دو رود ورسک و گتو جریان دارد.

سیر تاریخی و فرهنگی

پل ورسک از سازه‌های دوران پهلوی است. رضاشاه در سال 1313 خورشیدی دستور ساخت مسیر راه آهن به شمال را به مهندسین آلمانی و اتریشی داد. این پل با صرف 2 میلیون و 600 هزار تومان از ملات غیر مسلح ساخته شد. پس از اتمام ساخت پل طی دو سال و در سال 1315 رضاشاه شخصا در مراسم افتتاحیه آن شرکت کرد. به دستور شاه و جهت اطمینان از استحکام پل، مهندس اینگر و خانواده‌اش در هنگام عبور اولین قطار از پل ورسک زیر این پل ایستادند. پل ورسک یکی از نقاط مهم در صنعت حمل و نقل کشور است و قطارهای مسافربری تهران به گرگان و ساری از روی آن می‌گذرد. علاوه بر آن قطارهای باربری و سوختی نیز مهمان این پل تاریخی هستند. روزانه 4 بار قطار از روی این پل 70 ساله با امنیت عبور می کنند، همان طور که سازندگان آن که شرکتی دانمارکی سویدی به نام کامپساکس بود، عملکرد پل را برای 70 سال تضمین کردند. آن ها در ازای هر متر از ریل 1/5 گرم طلا دریافت کردند. نخست وزیر انگلیس در جنگ جهانی دوم لقب پل پیروزی را به این سازه داد و بنابر پیشنهاد وزیر راه در سال 1324 نام آن به پیروزی تغییر پیدا کرد.

معماری پل ورسک

والتر اینگر رهبر مهندسان این پروژه، پل را در ارتفاع 110 متری از دره ساخت. دهانه پل قوسی 66 متری دارد و طول پل 86 متر است. از ویژگی‌های شاخص این پل مصالح آن است. در ساخت پل از هیچ ابزار سازه‌ فلزی استفاده نشده است. آجر، ملات و سیمان و شن مصالح عمده به کار رفته در ساخت آن است. عدم استفاده از آرماتور در این سازه هزینه‌ تمام شده آن را بسیار مقرون به صرفه ساخت. ساخت دهانه بزرگ تونل گدوک بر روی پل از نکات ویژه‌ای است که استحکام پل را با توجه به قرارگیری آن بر روی دره افزایش داده است.

بخشی از پل که بر روی پستی بلندی ارتفاعات قرار گرفته بود به دلیل شیب زیاد آن قابل اجرا نبود. راه حلی که برای رفع این مساله به کار گرفتند سبب شهرت این قسمت از پل به نام سه خط طلا شد. شیب تند دره مهندسان را وادار به ساخت سه پله بر روی کوه کرد و مسیر سه پله‌ای به سه خط طلا مشهور شد. نام گذاری آن به علت ارزشی است که این سه پله برای ایرانیان دارد که از طلا نیز ارزشمندتر است.

ارزش‌های خاص پل ورسک

پل ورسک علاوه بر این که یکی از نقاط استراتژیک در صنعت حمل و نقل ریلی کشور به حساب می‌آید واجد ارزش تاریخی گردشگری نیز می‌باشد. طراحی زیبای پل و قرارگیری آن بر روی کوه‌های مرتفع سوادکوه که چشم اندازی فوق العاده به دره و روستای ورسک دارد سبب محبوبیت این سازه‌ تاریخی شده است. از نظر کارشناسان پل ورسک یکی از شاهکارهای مهندسی کشور به ویژه در صنعت حمل و نقل می‌باشد.

پیشنهاد برای دیدن پل ورسک

پل ورسک در روستای سرسبز ورسک واقع شده، جایی که پل تاریخی شاه عباسی مربوط به قرن 10 هجری از آثار تاریخی آن به شمار می‌رود و از نظر جاذبه های طبیعی محل کوه هایی برافراشته و پوشیده از درختان خرم و سبز و رودهایی پر آب است.

شماره ثبت ملی
1534
تاریخ ثبت ملی
-
شرایط کالبدی بنا
سالم یا مرمت شده
شرایط عمومی بنا
خوب
آدرس مکان
استان مازندران- سوادکوه- روستای ورسک
امکان بازدید
+

35.903246, 52.990664

150
152
157
135
فاطمه حافظی

فاطمه حافظی، کارشناسی مهندسی شهرسازی و راهنمای تور. علاقه‌ی زیادی که به سفر و طبیعت گردی داشتم من رو به سمت گردشگری و ایران گردی هدایت کرد. تو همین مسیر با گروه پر قدرت ایران نگری آشنا و به عنوان نویسنده مشغول به کار شدم. حس و حالم نسبت به مکان های دیدنی ایران باعث شد روز به روز بیشتر در مورد کشورم مطالعه کنم و بیشتر سفر برم تا بتونم اطلاعاتم رو به اشتراک بزارم.

جاذبه های گردشگری مشابه

 • استان همدان
 • همدان
 • استان مازندران
 • سوادکوه
 • استان خراسان جنوبی
 • طبس
 • استان تهران
 • تهران

دیدگاه ها

سلام

بله پل ورسک در زادگاه رضاشاه، شهر سوادکوه واقع شده و شاه پهلوی در زمان افتتاح پل ورسک شخصا در مراسم شرکت کرد. به دستور رضاشاه مهندس سازنده پل به همراه خانواده اش در نخستین استفاده زیر پل ایستادند تا در صورت هرگونه مشکل و تخریب پل درس عبرت باشند.