رفتن به محتوای اصلی

پل آبشینه

جاذبه های گردشگری نزدیک

درخواست اصلاح محتوا

2 votes with an average rating of 2.5.

نام های دیگر مکان

  • پل قدیمی
  • پل کرپی

موقعیت جغرافیایی پل آبشینه

پل آبشینه بر روی رود آبشینه ساخته شده است. رودخانه آبشینه از سد اکباتان سرچشمه می‌گیرد و پس از آبیاری و گذشتن از باغ‌های روستای آبشینه به طور عمود از جاده ملایر به همدان عبور می‌کند. در همین نقطه پل تاریخی آبشینه قرار دارد. این پل در کنار مسیر و در انتهایی ترین نقطه روستا قرار دارد. جایی که منظره پشت آن را کوهستان و جنگل تشکیل می دهد و از زیر آن رودی پر آب جریان دارد.

سیر تاریخی و فرهنگی

پل آبشینه مربوط به دوره صفویه است. در آن زمان شدت آب رود قره چای بسیار بیشتر بوده و برای ارتباط روستاهای دو طرف رودخانه ساخت پل ضروری بود. رودخانه آبشینه که با نام رود یلفان و رود سیمین هم نامیده می شود از انشعابات رودخانه قره چای است. سالیان طولانی این پل محل عبور مردم، کالسکه ها و احشام بود تا آن که سد شهناز با نام کنونی سد اکباتان را در سال 1340 خورشیدی بر روی رود یلفان احداث کردند. از آن پس آب رود بیشتر تحت کنترل بود و در خشکسالی ها آب بسته می شد. رفته رفته استفاده از پل کمتر شد و بیشتر مردم از مسیر آسفالته جدید عبور می کردند و پل آبشینه به تزیینی زیبا بر روی رودی که دیگر آبی از آن جریان نداشت تبدیل شد.

معماری پل آبشینه

معماری این پل به سبک صفویان است. مصالح به کار رفته در آن از آجر و ساروج و لاشه سنگ تشکیل می شود. پل آبشینه 4 دهانه دارد. 2 دهانه با قوس جناغی و 2 دهانه دیگر دایره ای هستند. اندازه دهانه متفاوت است و همین امر سبب شکل قوسی پل شد. 3 پایه اصلی پل مستحکم و قوی در دو سمت و میانه رود قرار گرفته و دارای موج شکن اند. موج شکن ها در سمت ورودی آب دایره و در سمت خروج به صورت مثلثی ساخته شده اند تا کمترین آسیب به پل وارد شود.

امکانات تفریحی و رفاهی اطراف پل آبشینه

در کنار پل رستوران سنتی به همین سبک وجود دارد که به لحاظ قدمت، عمری را پایاپای پل آبشینه گذرانده. وجود باغ های انبوه میوه در اطراف پل با مناظری بی بدیل هر گردشگری را ترغیب به گشت و گذار در دل طبیعت زیبای آن می کند.

پیشنهاد برای دیدن پل آبشینه

پل تاریخی آبشینه یکی از جاذبه های دیدنی شهر همدان است. به ویژه هم جواری با طبیعت بکر و بی نظیر روستای آبشینه می تواند خاطره ای به یادماندنی به وجود آورد. تالاب آبشینه، سد اکباتان و رود آبشینه می تواند مجموعه فوق العاده ای برای گشت و گذار شما و خانواده تان باشد.

شماره ثبت ملی
9662
تاریخ ثبت ملی
27 مرداد 1382
شرایط کالبدی بنا
سالم یا مرمت شده
شرایط عمومی بنا
خوب
آدرس مکان
استان همدان- همدان- 5 کیلومتری همدان- روستای آبشینه- پل آبشینه
امکان بازدید
+

34.790217, 48.617701

95
115
120
112
فاطمه حافظی

فاطمه حافظی، کارشناسی مهندسی شهرسازی و راهنمای تور. علاقه‌ی زیادی که به سفر و طبیعت گردی داشتم من رو به سمت گردشگری و ایران گردی هدایت کرد. تو همین مسیر با گروه پر قدرت ایران نگری آشنا و به عنوان نویسنده مشغول به کار شدم. حس و حالم نسبت به مکان های دیدنی ایران باعث شد روز به روز بیشتر در مورد کشورم مطالعه کنم و بیشتر سفر برم تا بتونم اطلاعاتم رو به اشتراک بزارم.

جاذبه های گردشگری مشابه

  • استان مازندران
  • سوادکوه
  • استان همدان
  • همدان
  • استان خراسان جنوبی
  • طبس
  • استان همدان
  • همدان

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!