رفتن به محتوای اصلی

موزه تاریخ طبیعی همدان

جاذبه های گردشگری نزدیک

درخواست اصلاح محتوا

2 votes with an average rating of 4.5.

نام های دیگر مکان

  • موزه تاريخ طبيعی دانشگاه بوعلی سینا

موقعیت جغرافیایی موزه تاریخ طبیعی همدان

موزه تاریخ طبیعی همدان در دانشگاه کشاورزی دانشگاه بوعلی‌ سینا، در انتهای چهارباغ آزادگان در شهر همدان قرار دارد. این موزه مجموعه ای کم نظیر از طبیعت همدان است و شامل بخش های مختلفی مانند سالن صدف ها و مرجان ها، سالن پستانداران و پرندگان، سالن زمین شناسی، سالن پروانه ها و حشرات، سالن آبزیان و سالن خزندگان است.

سیر تاریخی و فرهنگی

موزه تاريخ طبيعی همدان در دانشگاه بوعلی سینا در سال 1351 خورشیدی در بنایی 60 متر مربعی تاسیس و پس از آن به طور رسمی در سال 1371 به بهره برداری رسید. در ابتدا این موزه تنها دو اتاقک بود که با یک راهرو به کارگاه تاکسیدرمی متصل می شد. بعد از چهار مرحله تغییر مکان بنا، ساختمان فعلی با 2000 متر ساختمان اصلی این موزه را تشکیل داد.

این موزه به همت استاد جعفر محمد علیزاده احداث شد و تمام نمونه‌ها با همت او و دانشجویان علاقه‌مند جمع‌آوری شده‌اند. موزه تاريخ طبيعی همدان نيز درطول فعاليت 28 ساله خود برخی از نمونه ها را براي اولين بار در كشور كشف نموده است که البته اثبات جديد بودن آن ها در سطح جهان نياز به تحقيق و بررسی بيشتر دارد. برای مثال، كشف 5 گونه جديد از ماهی های خليج فارس و چند نمونه از فسيل ها، برای اولين بار توسط اين موزه گزارش شده است. در حال حاضر علاوه بر گردشگران و محققين، سالانه گروه های زيادی از دانشجويان و دانش آموزان، از اين موزه ديدن می كنند.

ارزش های خاص موزه تاریخ طبیعی همدان

موزه تاریخ طبیعی همدان مجموعه ای کم‌نظیر از انواع گونه‌های حیوانی، گیاهی و طبیعی مربوط به اقلیم ایران و جهان است. این موزه در حال حاضر به عنوان سرمایه‌ای گرانبها است که به بستری برای مطالعه و تحقیق دانش‌پژوهان تبدیل شده است. در این موزه نمونه‌های زنده، سنگواره و تاکسیدرمی شده از گونه‌های مختلف جانداران نگهداری می‌شود.

این موزه دارای بخش های مختلفی است که هر کدام مجموعه و نمونه های جالبی را به نمایش گذاشته است. در سالن صدف ها و مرجان ها مجموعه ای از صدف ها، مرجان ها و اسفنج های خلیج فارس نگهداری می شود که این نمونه ها از جای جای سواحل و آب های نیلگون خلیج فارس جمع آوری گردیده اند. در جهت تکمیل این گالری، بسیاری از نمونه های مطرح بین المللی نیز در این غرفه ها نگهداری می شوند. این مجموعه هم اکنون در قالب 22 ویترین به نمایش درآمده که از نظر تنوع در ایران منحصر به فرد است.

سالن پستانداران و پرندگان هم با حدود 300 صحنه (دیوراما) از موقعیت کم نظیری در ایران برخوردار است که بخش اعظمی از پرندگان و پستانداران ایران به صورت تاکسیدرمی شده در آن نگهداری و به نمایش گذاشته شده است.

در سالن زمین شناسی بیش از هزاران نمونه از گرانبهاترین مجموعه سنگ ها، فسیل ها و کانی های ایران در قالب 130 ویترین موجود است. به طور یقیین می توان گفت، این مجموعه مورد توجه تمامی اقشار مختلف مردم است.

در سالن حشرات و پروانه ها انواع حشرات از جمله گونه های زیبایی از پروانه ها در قالب بیش از 95 ویترین به نمایش گذاشته شده است. هم چنین این بخش به عنوان مجموعه ای کم نظیر در سطح کشور مطرح است که علاوه بر نمونه های ایرانی، بخشی از نمونه های بین المللی را در خود جای داده است.

در سالن آبزیان مجموعه ای کم نظیر از انواع موجودات آبزی زنده، در ده ها آکواریوم آب شور و شیرین، به همراه نمونه های فیکسه شده نگهداری می شوند. از جمله جذابیت های این سالن، وجود اسکلت عظیم الجثه نهنگ گوژپشت می باشد.

سالن مخصوص خزندگان هم خزندگان و دوزیستانی به صورت زنده و فیکسه شده را که در ده ها محفظه نگهداری می شود به نمایش گذاشته است. انواع جنین های جانوری و سیکل زندگی برخی حیوانات نیز در این سالن به نمایش درآمده است.

امکانات تفریحی و رفاهی اطراف موزه تاریخ طبیعی همدان

این مجموعه دارای فضاهای جنبی دیگری هم چون محوطه و فضای سبز قابل قبولی است. بوفه و پارکینگ هم از امکانات رفاهی موجود برای علاقمندان است. کارگاه تاکسیدرمی هم در این محل وجود دارد که نحوه تاکسیدرمی حیوانات را به نمایش می گذارد.

پیشنهاد برای دیدن موزه تاریخ طبیعی همدان

در سالن صدف ها و مرجان ها 22 ویترین با 929 نمونه، سالن حشرات و پروانه‌ها 95 ویترین با پنج هزار نمونه، سالن پرندگان و پستانداران 281 ویترین با 996  نمونه جانوری، سالن ماهیان، نهنگ و آکواریوم 111 ویترین با 802 نمونه، سالن خزندگان 92 ویترین با 833 نمونه و سالن زمین‌شناسی 130 ویترین با سه هزار و 64 نمونه و گونه به نمایش گذاشته شده است. بازدید از این موزه زیبا و جالب همه در نیمه اول سال از ساعت 9 تا 20 و در نیمه دوم از ساعت 9 تا 17:30 امکان پذیر است.

شرایط کالبدی بنا
سالم یا مرمت شده
شرایط عمومی بنا
خوب
آدرس مکان
استان همدان- همدان- میدان مدرس-انتهای بلوار آزادگان (چرمسازی)- جنب دانشکده کشاورزی
امکان بازدید
+

34.804035, 48.483315

68
75
75
81
فرناز قوام پور

فرناز قوام پور هستم و در دانشگاه رشته معماری را گذرانده ام. با توجه به علاقه شخصی به سفر، تاریخ و فرهنگ ایران با پروژه ایران نگری همکاری می کنم. خواندن و نوشتن در مورد ایران و مکان های دیدنی تاریخی و فرهنگی و طبیعی همیشه برایم جالب بوده و اینجا خوانده و دانسته های خود را با شما به اشتراک می گذارم.

جاذبه های گردشگری مشابه

  • استان همدان
  • همدان
  • استان تهران
  • تهران
  • استان تهران
  • تهران

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!