رفتن به محتوای اصلی

باغ موزه دفاع مقدس

جاذبه های گردشگری نزدیک

درخواست اصلاح محتوا

1 votes with an average rating of 4.

نام های دیگر مکان

  • موزه دفاع مقدس

موقعیت جغرافیایی باغ موزه دفاع مقدس

باغ موزه دفاع مقدس در شهر تاریخی همدان ساخته شده است. این موزه در مجاورت دانشگاه بوعلی سینا در میدان قایم همدان واقع شده و ورودی آن در ابتدای بلوار کولاب قرار گرفته است. این موزه به عنوان مرکز اصلی و محل برگزاری مراسم آیینی مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع محل موزه در زمان جنگ، بیمارستانی سحرایی و به صورت زیرزمینی با 2000 متر مساحت بوده که بعدها به موزه تبدیل شد. این باغ موزه در حال حاضر 6/5 هکتار مساحت دارد و یکی از مراکز فرهنگی استان در حوزه دفاع مقدس به شمار می رود.

سیر تاریخی و فرهنگی

همدان در سال های جنگ تحمیلی به صورت مستقیم درگیر جنگ نبود با این حال از نظر پشتیبانی و ارایه خدمات به جبهه های جنگ و اعزام نیرو بسیار موثر بود و فرماندهان و سردارانی نخبه و 8000 شهید در این راه تقدیم نمود. پروژه موزه دفاع مقدس به پاس بزرگداشت یاد و خاطره‌ رزمندگان و شهدای دفاع مقدس و شهدای پایگاه سوم شکاری شهید نوژه از سال 1376 آغاز و در 6 مرحله ساخته شد. این موزه در سال 1389 افتتاح و مورد استقبال مردم قرار گرفت. این پروژه که به کوشش اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان همدان کلید خورد 2 فاز آن هم چنان در حال ساخت است. پس از شهادت سردار حسین همدانی بخش هایی به پروژه افزوده می‌شود. این بخش شامل وصیت نامه، وسایل شخصی، اسناد و مدارک ایشان است که خانواده این شهید بزرگوار به موزه اهدا کرده و قرار است در قالب یک پازل شرحی از زندگانی و مجاهدت‌های ایشان را به نمایش بگذارد. بخش‌های دیگری نیز که بعدها به موزه الحاق خواهد شد شامل غرفه ای مختص ورزشکاران و مدال آوران این مرز و بوم است. در این مجموعه علاوه بر بخش‌های مختلف تاریخی و فرهنگی غرفه های متعددی وجود دارد که مراحل اعزام نیروها به جبهه، بمباران ها و عملیات های مختلف را به تصویر کشیده است. این بخش در 4 سالن با 24 غرفه تعبیه شده است. در بخش انتهایی باغ و خروجی موزه، اسامی 8 هزار شهید دفاع مقدس در قالب کاشی کاری رنگی در فضایی باز ثبت شده است.

معماری باغ موزه دفاع مقدس

در ساخت باغ موزه دفاع مقدس تدابیر و تجهیزات مناسبی مد نظر بود. این پروژه با بهترین امکانات و استفاده از مدرن ترین تجهیزات ساخته شد. مهندسان سازنده موزه دفاع مقدس از کره شمالی در فاز نخست پروژه باغ موزه، سالن آمفی تیاتر 160 نفری، حرم شهدای گمنام در 300 مترمربع و ساختمان اداری 2500 متری را طراحی و اجرا کردند. فاز دوم را با چند گالری شامل گالری ایثارگران، گالری نیروی هوایی، گالری جهاد، گالری قرارگاه مقدم و گالری عملکرد بسیج و سپاه تشکیل دادند.

در فاز سوم پروژه به فضاسازی محوطه بیرونی موزه و صفه ها و کتیبه ها پرداخته شد. تندیس معروف موزه به نام تندیس عروج که به نماد موزه هم تبدیل شده در فاز سوم ساخته شد. کفسازی از سنگ گرانیت بود و با خاکریز مقاومت و عروج، کتیبه مقاومت، صفه های ولایت، سرداران و عاشورا مزین نمودند.

استخر بزرگ یا همان دریاچه مصنوعی باغ را در فاز چهارم با مساحتی نزدیک به 6000 مترمربع و سکوهایی با ظرفیت 2000 نفر اطراف آن ساختند. ویژگی این دریاچه به کارگیری دستگاه های مه ساز بر روی دریاچه و استفاده از آبنمای موزیکال است. پرده در ابعاد 40 متر و ارتفاع 20 متر با ناظرهای الکترونیکی برای نمایش آثار دفاع مقدس در قالب آبنما و به صورت موزیکال تعبیه شده که حرکات آب به همراه موسیقی‌های دفاع مقدس نمایش داده می شوند. نورپردازی اطراف دریاچه و آبنما جلوه ای ویژه به این مجموعه بخشیده است.

فاز پنجم به ساخت فضایی سبز و محوطه ای برای گردش در باغ موزه و آشنایی با تندیس سرداران و ادوات جنگی به یادگار مانده از دوران جنگ تحمیلی در 2/5 هکتار در حال ساخت است و فاز ششم با 1000 مترمربع مساحت به ماکتی بزرگ از خرمشهر و جبه های جنگ آن اختصاص دارد. این ماکت در استوانه ای به قطر 42 متر در ارتفاعی 27 متری که از اغاز تا پایان جنگ را در این ساختمان سه طبقه به نمایش می گذارد. در فاز ششم قرار است نمای کلی موزه به صورت پانوراما انجام شود که تا کنون 60 درصد آن انجام شده است.

ارزش‌های خاص باغ موزه دفاع مقدس

باغ موزه دفاع مقدس گنجینه ایست عظیم از یاد و خاطره‌ سال‌های رنج و مقاومت دلیرمردان و دلیرزنان آریایی. در بدو ورود روح زنده‌ آن سال ها را می نمایاند که حتی برای نسل جدید که تنها خاطراتی از جنگ شنیده اند دل انگیز است. مجسمه‌هایی که با هنرمندی تمام لحظاتی پرشکوه همچون دعای مادر هنگام بدرقه فرزند را به تصویر می‌کشد در این باغ موزه خودنمایی میکند. هواپیماها و جت‌ها، لاله های سرخ، مجسمه آزادی و مجسمه مادر رنگ دیگری به این موزه بخشیده است.

امکانات تفریحی و رفاهی اطراف باغ موزه دفاع مقدس

باغ موزه دفاع مقدس در بلوار کولاب قرار گرفته و رستوران‌ها و مراکز تفریحی گردشگری زیادی در نزدیکی آن قرار دارد. هتل و رستوران، دانشگاه، پارک و بیمارستان از کاربری‌های نزدیک این مکان است.

پیشنهاد برای دیدن باغ موزه دفاع مقدس

شب‌های جمعه و در اعیاد مردم شهر همدان و مسافران و گردشگران به روایت آب از سال های دفاعی که به راستی مقدس بود دل می‌سپارند. این مجموعه علاوه بر یادآوری سختی ها در گذشته تلخ سال های جنگ، لحظاتی شیرین و به یاد ماندنی را در روزهای آزادی و آرامش و امنیت ایجاد می کند که بودن در کنار خانواده و لذت آن را دو چندان می کند. موزه دفاع مقدس میزبان گردشگران و بازدید کنندگان از سرتاسر کشور در همه روزهای سال است. در موزه دفاع مقدس نمونه هایی از این موزه به دلیل قرار گیری در ابتدای جاده گنجنامه پیشنهاد می شود پس از بازدید این گنجینه تاریخ معاصر کشور کمی به طبیعت گردی در عباس آباد و گنجنامه بپردازید.

شرایط کالبدی بنا
سالم یا مرمت شده
شرایط عمومی بنا
خوب
آدرس مکان
استان همدان- همدان- میدان قایم- ابتدای بلوار کولاب
امکان بازدید
+

34.78718, 48.480848

80
63
68
75
فاطمه حافظی

فاطمه حافظی، کارشناسی مهندسی شهرسازی و راهنمای تور. علاقه‌ی زیادی که به سفر و طبیعت گردی داشتم من رو به سمت گردشگری و ایران گردی هدایت کرد. تو همین مسیر با گروه پر قدرت ایران نگری آشنا و به عنوان نویسنده مشغول به کار شدم. حس و حالم نسبت به مکان های دیدنی ایران باعث شد روز به روز بیشتر در مورد کشورم مطالعه کنم و بیشتر سفر برم تا بتونم اطلاعاتم رو به اشتراک بزارم.

جاذبه های گردشگری مشابه

  • استان همدان
  • همدان
  • استان تهران
  • تهران
  • استان تهران
  • تهران

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!