رفتن به محتوای اصلی

معبد لائودیسه

جاذبه های گردشگری نزدیک

درخواست اصلاح محتوا

4 votes with an average rating of 3.3.

موقعیت جغرافیایی معبد لائودیسه

معبد لائودیسه درنهاوند همدان معبدی فراموش شده است که مکان دقیق آن مشخص نیست، اما طبق آثار کشف شده از نواحی مرکزی شهر و تپه دوخواهران، احتمال مدفون بودن معبد در این ناحیه وجود دارد. گمان می رود امامزاده دوخواهران که سال ها مردم نهاوند آن را به عنوان مکان مقدس اسلامی زیارت می کردند همان معبد لائودیسه باشد. زیرا طی بررسی های انجام شده هیچ شجره تاریخی و مذهبی برای این مکان بدست نیامده و کتیبه های کشف شده از این محل نیز این احتمال را قوت می بخشد.

سیر تاریخی و فرهنگی

پس از حمله اسکندر به ایران و شکست هخامنشیان و فرمانروایی یونانیان بر ایران، حکومتی تحت عنوان سلوکیان به مدت 70 سال آغاز شد. نهاوند یکی از شهرهایی بود که در دوران مادها ساخته شد، سپس در دوره سلوکیان به صورت شهرهای یونانی بازسازی شده و معبد لائودیسه در این شهر ساخته شد، که به همین دلیل نهاوند را لائودیکا نیز می نامیدند. این معبد را آنتیو خوس پادشاه سلوکی، برای همسر خود، ملکه لائودیسه بنا کرده است.

در سال 1322 طی کاوش هایی که در منطقه انجام شد کتیبه خطی منسوب به دوره سلوکیان کشف گردید که پس از ترجمه و رمزگشایی مشخص شد که مربوط‌ به‌ آنتیو خوس‌ سوم‌ پادشاه‌ سلوکی است. این کتیبه متشکل از دو قسمت و حاوی دستورات و اختیاراتی است که آنتیخوس، سومین حکمران مقدونی، به ملکه، خواهرش و به حاکم سلوکی تحت امرش مندموس در نهاوند ابلاغ کرده است تا معبدی در خور و شان همسرش لائودیسه در این منطقه بسازند. علاوه بر این کتیبه یونانی،  مجسمه برنزی4  الهه یونانی نیز بدست آمده (آتنا، زئوس، آپولو و دمترو) که از جمله آن ها الهه ایست که روی سرش هلال خورشید و در دستانش شاخه ای پراز میوه دارد( الهه فراوانی) و اکنون در موزه ملی ایران باستان نگه داری می شوند. علاوه بر کتیبه اصلی دو کتیبه کوچک دیگر نیز از محل کاوش ها بدست آمده است. ازدیگر آثار باقی مانده از این معبد، ستون، سرستون، ته ستون و تک سنگ های فراوان است که در بعضی از منازل و جلو درب برخی مغازه های شهر و اطراف شهر پراکنده است.

متاسفانه ساخت و سازهای بسیاری در محل منسوب به معبد انجام شده که کار کاوش و تفحص برای کشف هرچه بیشتر معبد را تقریبا ناممکن ساخته است. امیدواریم سازمان میراث فرهنگی استان اقدام به تملک ساختمان های ساخته شده بر روی معبد،  خاک برداری و کاوش مجدد نماید تا هرچه سریع تر این میراث گران بها و کم نظیر از زیر خاک سر برآورد.

معماری معبد لائودیسه

یافته‌ها و داده‌های باستان شناسی شامل کتیبه، مجسمه‌های مفرغی، ستون، سر ستون و... حکایت از وجود ساختمان‌های با عظمت دوره سلوکی دارد.

ارزش های خاص معبد لائودیسه

این معبد دارای ارزش تاریخی بسیار بالایی است و درصورت ادامه کاوش ها و یافتن تمامی اجزای آن، می تواند میراث گران بهایی از زمان حکومت یونانی ها در ایران و اعتباری برای ایران و حتی یونان  باشد. زیرا در ایران بنایی از زمان آغاز و گسترش هنر یونان نداریم. علاوه براین این مکان می تواند جاذبه بی نظیری را در جذب گردشگران ایرانی و خارجی بوجود آورد.

پیشنهاد برای دیدن معبد لائودیسه

با توجه به آنچه گفته شد؛ پیش از کشف و پیگیری های نهادهای زیربط و نمایان شدن این بنای مدفون دیدار از این معبد جالب توجه نخواهد بود. اگرچه دیدار از شهر نهاوند با آثارطبیعی و تاریخی خود همچون حمام حاج آقا تراب و سراب های زیبای گاماسیاب، فارسبان و سراب گیان در هر زمان ازسال خالی از لطف نیست.

دژ یزدگرد ساسانی در حدود 600 سال پس از ساخت معبد لائودیسه درهمان نزدیکی ساخته شد. این دژ در زمان آخرین پادشاه ساسانی ساخته شد و دارای سبک معماری کاملا ایرانی بود. با نهایت تاسف باید گفت ناصرالدین شاه به منظور یافتن گنج دستور تخریب کامل این بنا را صادر کرد. در حال حاضر تنها عکس هایی از این مکان در دست می باشد. در صورت پابرجا بودن، این دژ تاریخی می توانست بعد از معبد لائودیسه مکان جالبی برای بازدید گردشگران باشد.

شرایط کالبدی بنا
نیمه تخریب
شرایط عمومی بنا
بد
آدرس مکان
استان همدان- نهاوند- محله امامزاده دو خواهران
امکان بازدید
-

34.197411, 48.368811

46
49
51
42
عطیه براتی

باوجود همه دغدغه های روزمره، همه ما  نیاز داریم که ساعت ها و روزهایی رو بی خیال از همه فکروخیال ها و استرس ها و ناملایمات فارغ باشیم و فقط از طبیعیت بکرخدادادی و از دیدن شهرها و روستاهایی که هرکدومشون به اندازه یک کتاب حرف برای گفتن دارند لذت ببریم. ما در ایرانگری با شماییم تا راهنمایی باشیم برای سفرهای واقعی و یاحتی سفرهای مجازی تا ساعتی شما رو از دنیای واقعی پرمشلغه بیرون ببریم. من عطیه براتی کارشناس شیمی هستم و از علاقه مندی هام میتونم مطالعه سفر دیدن فیلم ورزش های تیمی نقاشی  رو به عنوان اولین ها انتخاب کنم.  با ما همراه باشید

جاذبه های گردشگری مشابه

  • استان زنجان
  • سلطانیه
  • استان هرمزگان
  • بندر عباس
  • استان خراسان شمالی
  • اسفراین
  • استان زنجان
  • زنجان

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!