رفتن به محتوای اصلی

مسجد شاه طهماسب

درخواست اصلاح محتوا

1 votes with an average rating of 3.

نام های دیگر مکان

  • مسجد جامع شاه طهماسب

موقعیت جغرافیایی مسجد شاه طهماسب

مسجد شاه طهماسب در میدان مرکزی شهر تاریخی یزد؛ شهر بادگیرها واقع شده است. جایی که ابنیه ارزشمندی همچون بنای امیرچخماق و بازار قدیمی شهر قرار دارند. این مسجد کهن در محله‌ بعثت، میدان سید مصطفی خمینی برای عموم قابل بازدید و مشاهده است.

سیر تاریخی و فرهنگی

مسجد شاه طماسب را بیگم خاتون؛ دختر شاه طهماسب صفوی در سال 984 هجری بنا کرد. بیگم، همسر نورالدین میرمیران، از نوادگان شاه نعمت الله بود. آن چه از این مسجد عهد صفوی باقی مانده سنگ مرمرین محراب است و دیگر سنگی که بر ستون میدان قرار دارد. مسجد را طی سالیان مرمت و تجدید بنا کرده اند تا بتواند قصه تاریخ را در گوش نسل های آینده نیز نجوا کند.

معماری مسجد شاه طهماسب

معماری مسجد مربوط به عهد صفوی است و احتمالا از سبک اصفهان پیروی می کند. سنگ محراب مسجد با ابعاد 76 در 145 سانتی متر از جنس مرمر، یادگاری از صفویان است که در جوار کتیبه فرمانروا در ضلع شمالی مسجد خودنمایی می کنند. پس از مرمت بنا بخش هایی به آن اضافه شد. این بخش ها شامل سالن، گرم خانه، گنبد و تابستانه اند که به سبک امروزی تجدید بنا شده اند. بخش سردخانه مسجد را 8 ستون ساده از گچ تشکیل می دهند که تا 1 متر آن از سنگ پوشیده شده است. یک مقصوره در میان تابستانه بنا ساخته اند. پوشش گنبد از داخل کاربندی شده و 8 نورگیر فلزی وجود دارد. در تابستانه مسجد طاق نماهای گچی به چشم می خورد و محرابی که علاوه بر خطوط ثلث، با کاشی کاری معرق و نقوش ختایی و اسلیمی و... آن را مزین کرده اند. 3 درب ورودی تابستانه مسجد، رنگی و مشبک هستند. درب اصلی زینت بیشتری داده شده و رج چین آجر و کاشی نمای متفاوتی به آن بخشیده اند.

در گرمخانه مسجد شاه طهماسب معماری ساده و در عین حال دل نشینی می بینید. این بخش 5 پنجره در قسمت شمال و شمال غرب با سقفی مسطح و رج چین شده دارد. راهروی اصلی مسجد با سقف طاقی که از قوس جناغی در آن استفاده شده حال و هوای دیگری به مسجد بخشیده است.

ارزش های خاص مسجد شاه طهماسب

وجود بناهای ارزشمند متعدد در مرکز شهر تاریخی ای هم چون یزد ممکن است کمی ارج و قرب مسجد کهن شاه طهماسب را پنهان کرده باشد. اما آنچه حایز اهمیت است توجه و مراقبت اهالی فرهنگ و میراث تاریخی کشورمان نسبت به چنین بناهایی است. مرمت های صورت گرفته در سال های اخیر سبب شده این میراث گرانبها نفسی تازه کند و داستانی زنده برای آیندگان باشد.

امکانات تفریحی و رفاهی اطراف مسجد شاه طهماسب

این مسجد در مرکز شهر زیبای یزد قرار دارد به همین دلیل انواع امکانات رفاهی و اقامتی در اطراف این بنا موجود و قابل دسترس است. آب انبار، رستوران سنتی، بازار و... از امکانات در دسترس شما در هنگام بازدید از این مکان است.

پیشنهاد برای دیدن مسجد شاه طهماسب

مسجد شاه طهماسب در جوار بازار شهر و نزدیک میدان تاریخی و بنای با شکوه امیرچخماق واقع شده است. حضور در جمع مردمان مهربان و خونگرم یزد به ویژه در هنگام سفر با خانواده خاطره ای زنده از لحظات بازدید و گردش در دل یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان به جا می گذارد. این لحظات را با عکس هایی در کنار خشت ها و بادگیرها و آب انبارها ثبت کنید.

شرایط کالبدی بنا
نیمه تخریب
شرایط عمومی بنا
متوسط
آدرس مکان
استان یزد- یزد- میدان سید مصطفی خمینی
امکان بازدید
+

31.900655, 54.362004

77
74
87
83
فاطمه حافظی

فاطمه حافظی، کارشناسی مهندسی شهرسازی و راهنمای تور. علاقه‌ی زیادی که به سفر و طبیعت گردی داشتم من رو به سمت گردشگری و ایران گردی هدایت کرد. تو همین مسیر با گروه پر قدرت ایران نگری آشنا و به عنوان نویسنده مشغول به کار شدم. حس و حالم نسبت به مکان های دیدنی ایران باعث شد روز به روز بیشتر در مورد کشورم مطالعه کنم و بیشتر سفر برم تا بتونم اطلاعاتم رو به اشتراک بزارم.

جاذبه های گردشگری مشابه

  • استان یزد
  • یزد
  • استان زنجان
  • زنجان
  • استان زنجان
  • زنجان
  • استان اصفهان
  • اصفهان

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!