رفتن به محتوای اصلی

مسجد جامع قزوین

جاذبه های گردشگری نزدیک

درخواست اصلاح محتوا

1 votes with an average rating of 4.

نام های دیگر مکان

 • مسجد جامع کبیر
 • مسجد عتیق
 • مسجد جامع عتیق

موقعیت جغرافیایی مسجد جامع قزوین

مسجد جامع در ضلع غربی خیابان سپه شهر قزوین قرار دارد. آب انبار مسجد جامع و کوچه پس کوچه‌های بافت مسکونی پشت مسجد، خانه رئوفی و آب انبار آقا شما را تا حسنیه امینی‌ها هدایت می‌کند. از سویی دیگر، آب انبار مسجد جامع در جلوخان مسجد و محور خیابان سپه شما را به دولتخانه صفوی می‌رساند.

سیر تاریخی و فرهنگی

مسجد جامع قزوین از بزرگترین مساجد ایران و کهن‌ترین مسجد جامع ایران است. بنای نخست آن بر روی آتشکده هایی از دوران ساسانیان ساخته شده است. آتشکده در بخش ایوان جنوبی بوده است. این مسجد به سبک چهار ایوانی است. این بنا به فرمان هارون‌الرشید و در سال 192 هجری قمری ساخته شده است. در یورش مغولان به قزوین و از آن جا که مهم‌ترین مسجد شهر بوده، بخشی از آن (و از جمله ایوان جنوبی) تخریب گشته ولی در دوره‌های بعد ترمیم گردیده است. 

مسجد جامع قزوین  از بزرگترین مساجد ایران و کهن‌ترین مسجد جامع ایران است.

معماری مسجد جامع قزوین

آثار معماری چند دوره در این بنا مشاهده می‌گردد و قدیمی‌ترین بخش آن متعلق به سده دوم اسلام است. ایوان‌ها در دوره صفوی بازسازی شده اما ایوان شرقی در دوره قاجار مرمت گردیده است. ساخت مقصوره خمارتاشی در ضلع جنوبی مسجد به دستور امیر خمارتاش ابن عبداله عمادی؛ وزیر سلطان ملکشاه سلجوقی به سال 500 هجری قمری انجام شد. کتیبه‌هایی به 5 ردیف نیز به خط کوفی گلدار، نسخ و ثلث در این مکان دیده می‌شود.

قدیمی ترین قسمت این مسجد طاق هارونی است که هارون الرشید در سال 192هجری قمری در موقع عزیمت به خراسان به قزوین آمده‌ بود به ساختن باروی شهر و این مسجد فرمان داد. به گفته امام رافعی این قسمت بنا صدر مسجد جامع قزوین را تشکیل داده‌است. او طاق هارونی را مقصوره کهن می‌نامد و می‌گوید: "هارون الرشید مستغلاتی برآن وقف کرده بود که به رشیدیات معروف بوده است." بنابراین شبستان جنوبی مسجد بخشی که به طاق هارونی معروف است، قدیمی‌ترین بخش مسجد به شمار می‌رود. سپس در دوره ملکشاه سلجوقی به دستور زاهد خمارتاش حاکم قزوین، گنبدخانه در ضلع جنوب و در دوره صفویه ایوان‌ها و ورودی مفصل به سمت خیابان سپه ساخته می‌شود.

این مسجد علاوه بر ورودی اصلی که درب شرقی است و در خیابان سپه قرار دارد، درب دیگری در شمال غربی نیز وجود دارد که دسترسی محله‌های مسکونی پشت مسجد را فراهم می‌نماید.

نقشه­ گنبدخانه عبارت از مربعی است که طول هر ضلع ان از داخل 14.5 متر می­ باشد. ارتفاع گنبد از نوک تا کف مقصوره حدود 30 متر است. در قسمت ساقه گنبد دو پنجره نورگیر جاسازی شده‌است.

ارزش های خاص مسجد جامع قزوین

 مسجد جامع قزوین  از بزرگترین مساجد ایران و کهن‌ترین مسجد جامع ایران است. 

شماره ثبت ملی
121
تاریخ ثبت ملی
15 دی 1310
شرایط کالبدی بنا
نیمه تخریب
شرایط عمومی بنا
متوسط
آدرس مکان
استان قزوین- قزوین- خیابان سپه
امکان بازدید
+

36.260971, 50.001987

167
192
196
170
امین حسنی

فوق لیسانس فناوری اطلاعات و گرایش تجارت الکترونیک هستم. عاشق کتاب، موسیقی، طبیعت، عکاسی، طبیعتگردی و کوهنوردی و این ها رو با هیچ چیز عوض نمی کنم. هدف همکاری من با ایران نگری معرفی میراث ملموس و ناملموس کشور زیبایمان ایران به شماست. همچنین می خواهم مطالب مفید در خصوص گردشگری، کوهنوری و طبیعتگردی را با شما به اشتراک بگذارم. ما در ایران نگری اهداف زیادی داریم و تنها پشتوانه و مشوق ما در این راه، حمایت ها و بازدیدهای شما دوستان است. اگر از ایران نگری خوشتان آمده ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و ایران نگری را به دوستان خود نیز معرفی کنید.

جاذبه های گردشگری مشابه

 • استان قزوین
 • قزوین
 • استان قزوین
 • قزوین
 • استان قزوین
 • قزوین
 • استان قزوین
 • قزوین

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!