رفتن به محتوای اصلی

مسجد امام

1 votes with an average rating of 5.

نام‌های دیگر مکان

 • مسجد شاه‌
 • مسجد سلطانی‌ جدید
 • مسجد جامع‌ عباسی‌
 • مسجد امام خمینی
 • مسجد نقش جهان

موقعیت جغرافیایی مسجد امام

مسجد امام در ضلع‌ جنوبی‌ میدان امام خمینی (میدان‌ نقش‌ جهان‌) واقع‌ شده است و ورودی اصلی آن در ضلع جنوبی میدان و ورودی های دیگر در محلات اطراف بنا (جهت دسترسی سریع تر و آسان تر مردم محله) قرار گرفته‌اند. 

سیر تاریخی و فرهنگی

مسجد امام اصفهان، شاهکاری از معماری، کاشی‌کاری و نجاری قرن یازدهم هجری است. بنای این مسجد در سال 1020 هجری به فرمان شاه‏ عباس اول در بیست و چهارمین سال سلطنت وی شروع شده و تزیینات و الحاقات آن در دوره جانشینان او به اتمام رسیده است. معمار مهندس آن استاد علی ‏اکبر اصفهانی و ناظر ساختمان محب‏علی بیک الله بود و خوشنویسانی چون علیرضا عباسی، عبدالباقی تبریزی، محمد رضا امامی و محمد صالح امامی در آن کتیبه ‌نگاری کرده ‌اند.

معماری مسجد امام

مسجد امام به عنوان اصلی‌ ترین نشانه‌ شهر اسلامی، جایگاه ویژه‌ای در معماری و شهرسازی اسلامی دارد. نقش مساجد جامع در شکل دهی کالبدی عناصر شهرهای اسلامی از یک سو و علاقه‌ حکومت صفوی به ساخت ابنیه ماندگار، از سوی دیگر، سبب شده تا همواره مسجد جامع به عنوان یک نشانه‌ شهری قابل توجه در کل اصفهان مطرح باشد. مسجد جامع عباسی نیز به علت جامع بودن آن در دوره صفوی حایز اهمیت می باشد.

مسجد امام اصفهان دارای دو شبستان قرینه در اضلاع شرقی و غربی صحن است. یکی از این شبستان ها (شبستان شرقی) بزرگتر اما ساده و بی‌تزیین است و دیگری (شبستان غربی) کوچکتر است اما تزییناتی با کاشی های خشت هفت رنگ دارد و محراب آن نیز یکی از زیباترین محراب های مساجد اصفهان است.

از نكات جالب این مسجد انعكاس صوت در مركز گنبد بزرگ جنوبی آن است.

حیاط مسجد به دالان‌ها، طاقچه‌ها و نوارهای درازی دید دارد که از کتیبه‌ های سفید درخشان تشکیل شده و سراسر آن با کاشی‌های رنگی پوشیده شده که مایه‌های آبی بر روی مرمر زیرین با مایه‌های طلایی قرار می‌گیرد. دو قاب در دو طرف ورودی مسجد طرح سجاده‌ای را دارد که نمازگزار بر آن نماز می خواند. از فاصله دورتر حجم جالب توجه گنبد مسجد، با رنگ آبی درخشانش حالتی خاص پیدا می‌کند و کاملا بر میدان مسلط است. عالی ترین نمونه‌ کاشیکاری مسجد را می‌توان در سردرب ورودی آن دید که سراسر آن با رنگ بندی های زیبایی از کاشی هفت رنگ و معرق پوشیده شده است.

ارزش‌های خاص مسجد امام

اگر چه هر قسمت مسجد امام دارای ارزش و اهمیت است اما بعضی از قسمت های آن شاخص‌تر و دارای ویژگی‌های بیشتری هستند. از جمله، منبر آن یكپارچه از سنگ سماق است. این منبر چهارده پله دارد و پله چهاردهمی از بقیه پله‌ها پهن‌تر و محل واعظ است. از این منبر بیشتر در فصل سرد زمستان استفاده می‌شود. هم چنین در قسمت فوقانی محراب دولابچه‌ای در دیوار تعبیه شده كه سه متر طول و دو متر عرض دارد. دولابچه، از چوب عود ساخته شده و با تیغه‌های طلا زینت یافته و دارای حلقه‌های زرین است.

پیشنهاد برای دیدن مسجد امام

شما می‌توانید از طریق خیابان استانداری و گذر سعدی و پشت مطبخ به این مسجد دسترسی داشته باشید و از خیابان های حافظ و سپه نیز پس از ورود به ضلع شمالی میدان، به صورت پیاده و یا درشکه به مسجد برسید.

شماره ثبت ملی
107
تاریخ ثبت ملی
15 دی 1310
شرایط کالبدی بنا
سالم یا مرمت شده
شرایط عمومی بنا
خوب
آدرس مکان
استان اصفهان- اصفهان- ضلع جنوبی میدان نقش جهان-سه راه سیمین
امکان بازدید
+

32.654545, 51.677543

149
157
175
116
فاطمه حافظی

فاطمه حافظی، کارشناسی مهندسی شهرسازی و راهنمای تور. علاقه‌ی زیادی که به سفر و طبیعت گردی داشتم من رو به سمت گردشگری و ایران گردی هدایت کرد. تو همین مسیر با گروه پر قدرت ایران نگری آشنا و به عنوان نویسنده مشغول به کار شدم. حس و حالم نسبت به مکان های دیدنی ایران باعث شد روز به روز بیشتر در مورد کشورم مطالعه کنم و بیشتر سفر برم تا بتونم اطلاعاتم رو به اشتراک بزارم.

جاذبه های گردشگری مشابه

 • استان اصفهان
 • اصفهان
 • استان اصفهان
 • اصفهان
 • استان زنجان
 • زنجان
 • استان اصفهان
 • اصفهان

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!