رفتن به محتوای اصلی

مسجد مدرسه شیخ الاسلام

جاذبه های گردشگری نزدیک

درخواست اصلاح محتوا

2 votes with an average rating of 2.

نام های دیگر مکان

  • مسجد مسعودیه

موقعیت جغرافیایی مسجد مدرسه شیخ الاسلام

مسجد مدرسه شیخ الاسلام یا در انتهای کوچه‌ای در جانب شرقی خیابان شهدای شهر قزوین واقع گردیده است.

سیر تاریخی و فرهنگی

بنای مسجد مدرسه شیخ الاسلام در سال 1321 هجری قمری توسط میرزا مسعود شیخ الاسلام قزوینی ساخته شد و به بنای مدرسه‌ای قدیمی مربوط به دوره قبل الحاق شده است. مجموعه بنای مسجد مدرسه شیخ الاسلام به شماره 1335 به ثبت ملی رسیده است.

حاج میرزا مسعود شیخ الاسلام قزوینی در سال 1328 هجری قمری به جرم طرفداری از محمدعلی شاه قاجار توسط انقلابیون مشروطه خواه به قتل رسید.

معماری مسجد مدرسه شیخ الاسلام

این مسجد نسبتا بزرگ و دارای شبستانی با ستون‌های سنگی و پوشش طاق و گنبد است. مسجد شیخ الاسلام به صورت شبستانی، با ستون های سنگی ساخته شده و دارای محراب کاشی کاری شده است. پوشش مسجد طاق و آجری است. سردرب مدرسه ساده و با رسمی بندی بیست و چهار است. حیاط اصلی مدرسه به شکل هشت ضلعی است و بیش از 30 حجره در یک طبقه اطراف آن را فرا گرفته اند. تمامی حجره ها به جز حجره های ضلع شمالی، دارای ایوانچه مزین به رسمی بندی و کاشی کاری می باشند. در ضلع شرقی، مقابل ایوان ورودی، ایوان دیگری دیده می شود که دو ستون در جلو دارد و پشت آن فضای گنبدداری است.

 

شماره ثبت ملی
1335
تاریخ ثبت ملی
-
شرایط کالبدی بنا
سالم یا مرمت شده
شرایط عمومی بنا
خوب
آدرس مکان
استان قزوین- قزوین- خیابان شهدا
امکان بازدید
+

36.264452, 50.004289

191
161
166
169
امین حسنی

فوق لیسانس فناوری اطلاعات و گرایش تجارت الکترونیک هستم. عاشق کتاب، موسیقی، طبیعت، عکاسی، طبیعتگردی و کوهنوردی و این ها رو با هیچ چیز عوض نمی کنم. هدف همکاری من با ایران نگری معرفی میراث ملموس و ناملموس کشور زیبایمان ایران به شماست. همچنین می خواهم مطالب مفید در خصوص گردشگری، کوهنوری و طبیعتگردی را با شما به اشتراک بگذارم. ما در ایران نگری اهداف زیادی داریم و تنها پشتوانه و مشوق ما در این راه، حمایت ها و بازدیدهای شما دوستان است. اگر از ایران نگری خوشتان آمده ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و ایران نگری را به دوستان خود نیز معرفی کنید.

جاذبه های گردشگری مشابه

  • استان قزوین
  • قزوین
  • استان زنجان
  • زنجان
  • استان اصفهان
  • کاشان
  • استان قزوین
  • قزوین

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!