رفتن به محتوای اصلی

قلعه رودخان

جاذبه های گردشگری نزدیک

درخواست اصلاح محتوا

1 votes with an average rating of 4.

نام های دیگر مکان

 • قلعه حسامی
 • قلعه سکسار 
 • قلعه هزار پله

موقعیت جغرافیایی قلعه رودخان

قلعه رودخان یکی از باشکوه ترین بناهای تاریخی گیلان زمین است، این دژ بر فراز کوهی در 25 کیلومتری جنوب غرب شهر فومن، در محدوده دهستان گوراب پس، از توابع بخش مرکزی شهرستان فومن قرار دارد. از روستای قلعه رودخان تا خود قلعه طبيعت بسيار زيبا و چشم اندازهای زيادی وجود دارد كه توجه هر بيننده ای را به خود جلب می كند. در مسير صعود به قلعه، درختانی با قدمت زياد، به سمت آسمان سر بر افراشته اند و نور از لا به لای شاخه های اين درختان به پايين مي ريزد. قلعه 665 تا 715 متر از سطح دريا ارتفاع دارد. در سمت راست قلعه، رودخانه ای به همين نام قرار دارد كه از ارتفاعات سرچشمه گرفته و آب آن از جنوب به شمال در جريان است.

سیر تاریخی و فرهنگی

با اینکه قلعه رودخان، مدت ها تخت سلطنت و مرکز حکمرانی حکام گیلانی بیه پس بوده، در متون تاریخی و جغرافیایی گیلان تا قبل از قرن دهم هجری نامی از این قلعه به میان نیامده است. در كتيبه سنگی كه در گذشته بر بالای در ورودی قلعه نصب بود و اينک در موزه مردم شناسی گيلان نگهداری مي شود، نوشته شده، اين قلعه كه به نام قلعه حسامی است، نخستين بار در سال 918 تا 921 هجری قمری به امر سلطان حسام الدين بن اميره و باج بن اميره علاالدين اسحقی تجديد بنا شد. تحقيقات سازمان ميراث فرهنگی، قدمت اين قلعه را به دوره سلجوقيان نسبت مي دهد اما روايت های ديگری بنای اوليه اين قلعه را به دوره ساسانيان نسبت داده است. كما اين كه اين قلعه تا دوره زنديه مورد استفاده حكام و فرمانروايان محلی قرار می گرفت و به نظر می رسد پس ازآن قلعه مورد استفاده قرار نگرفته و متروک مانده است. رطوبت بیش از حد هوا باعث رویش گیاه در لا به‌ لای دیوارهای قلعه و پوسیدگی آن ها شده، اما با این حال در مقایسه با قلعه‌های دیگر، قلعه رودخان سالم مانده است.

معماری قلعه رودخان

قلعه رودخان ميراث مهمی از دژهای نظامی حكومتی در گيلان است. اين قلعه مهم تاريخی كه مدت ها مركز فرمانروايان گيلان بوده است، از بزرگترين و باعظمت ترين دژهای نظامی گيلان و حتی ايران محسوب مي شود. قلعه رودخان از دو بخش ارگ (محل زندگی حاكم و حرمسرای وی) و قورخانه (محل فعاليت های نظامی و زندگی سربازان) تشكيل شده است. ارگ در قسمت غربی اين بنا در دو طبقه واقع شده و جنس آن از آجر است. قراول خانه ها در قسمت شرقی در دو طبقه با نورگيرها و روزنه های متعدد بر اطراف مسلط اند. چشمه ای نيز ميان قلعه و گودترين محل آن وجود دارد. بخش شرقی قلعه شامل دروازه ورودی، زندان، درب اضطراری، حمام و آبريزگاه است. بخش غربی دروازه ورودی دارد، چشمه، حوض آب انبار، سردخانه حمام، آبريزگاه شاه نشين و چند واحد مسكوني كه با برج و بارو محصور شده اند، ديگر بناهای اين بخش را تشكيل می دهند. 40 برج ديده بانی دور تا دور قلعه را احاطه كرده كه اتاق های هشت ضلعی آن با طاق های گنبدی پوشانده شده است. دور تا دور ديوارها و برج ها روزنه هايی شيب دار ديده می شود كه برای ريختن مواد مذاب و تيراندازی تعبيه شده اند.

قلعه رودخان ميراث مهمی از دژهای نظامی حكومتی در گيلان است. اين قلعه مهم تاريخی كه مدت ها مركز فرمانروايان گيلان بوده است، از بزرگترين و باعظمت ترين دژهای نظامی گيلان و حتی ايران محسوب مي شود. نکته جالب این كه در طول تاريخ قلعه، هيچ گاه دشمن به آن نفوذ نكرده و نتوانسته است آن را فتح كند. تا سال 1377 اين قلعه فراموش شده و در خاموشی مطلق می زيست و در غربت تاريخی خويش آرميده بود.

نکته جالب این كه در طول تاريخ قلعه، هيچ گاه دشمن به آن نفوذ نكرده و نتوانسته است آن را فتح كند. در ساخت بنا از شيوه های معماری مختلف بهره گرفته شده كه علاوه بر قدرت دفاعی قلعه از ويژگي های معماری خارق العاده ای برخوردار است. ساخت ديوارهای قلعه به گونه ای است كه از پستی و بلندي های طبيعی منطقه حفاظت می كند و به عنوان يک قلعه حكومتی نظامی از امكانات زيستی با توجه به آب كافی به صورت چشمه و آب انبار برخوردار است. البته آب انبار آن هنوز هم با همان عظمت و زيبايی بر جای مانده است. در بدو ورود و پديدار شدن قلعه، نظر بيننده متوجه دروازه عظيم بالا و برج باهيبت آن مي شود. در طرفين دروازه دو سكو از جنس سنگ لاشه به ارتفاع 1/5 متر وجود دارد كه محل استقرار محافظين قلعه بوده است. ورودی دروازه با قوس جناغی از جنس سنگ به عرض 2/6 متر و ارتفاع 3/5 متر ساخته شده است. آب انبار در بخش غربی و در پايين ترين سطح قلعه به فاصله 140متری از دروازه ورودی به صورت هشت ضلعی كه اندازه هر ضلع آن 2 متر است ساخته شده، كف آن از سنگ و ارتفاع آن با نوک گنبد 4/5 متر است. از زيباترين بخش های اين قلعه، بنای شاه نشين آن است كه درانتهای بخش غربی در فاصله 200 متری از دروازه و در بلندترين نقطه، برفراز تپه ای طبيعي كه مقر حكمران و پادشاه بوده است، بنا شده است. اين قلعه، دروازه كوچكتر ديگری نيز در بخش شرقی دارد كه گويا از اين دروازه در موارد خاص استفاده می شده است. تا سال 1377 اين قلعه فراموش شده و در خاموشی مطلق می زيست و در غربت تاريخی خويش آرميده بود. مسير قلعه در حال حاضر مرمت شده و طوری ساخته شده که هر کسی با هر سن و سال براحتی بتواند اين مسير را بپيمايد.

ارزش های خاص قلعه رودخان

قلعه رودخان، جاذبه ای است که تماشای توآمان تاریخ و طبیعت را ممکن می سازد.  مسیر رسیدن به این جاذبه بسیار زیباست پس سفر با یکی از زیبباترین و البته بزرگترین قلعه آجری ایران را از دست ندهید.

امکانات تفریحی و رفاهی اطراف قلعه رودخان

قبل از ورود به قلعه و در نزدیکی پارکینگ بازارچه ای محلی برپاست که برای تهیه سوغاتی و تهیه خوراکی های خوشمزه شمال کشور مناسب است. رستوران ها هم با غذاهای سنتی و محلی پذیرای میهمانان هستند. سرویس بهداشتی و نمازخانه نیز در این محل قرار دارد.

اگر به دیدن این قلعه زیبا می روید عکس یادگاری با لباس محلی در دکورهای سنتی و زیبای بازارچه را فراموش نکنید و حتما یک قطعه عکس را به یادگاری همراه خود ببرید.

پیشنهاد برای دیدن قلعه رودخان

قلعه رود خان با طبیعت بکر و زیبای خود در همه ایام سال از جاذبه های دیدنی محسوب می شود اما در فصل بهار و تابستان شادابی درختان خاطره ای فراموش نشدنی برایتان می سازد و پاییز رنگارنگ آن جا نیز برای عکاسی و ثبت تصاویر و خاطره های زیبا مناسب است. 

شماره ثبت ملی
1549/3
تاریخ ثبت ملی
30 مرداد 1354
شرایط کالبدی بنا
سالم یا مرمت شده
شرایط عمومی بنا
خوب
آدرس مکان
استان گیلان- فومن- 25 کیلومتری جنوب غربی شهر فومن
امکان بازدید
+

37.076029, 49.251966

183
138
156
146
بهاره بهنود

بهاره بهنود، تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی در رشته مهندسی شهرسازی و در مقطع کارشناسی ارشد در رشته طراحی شهری گذراندم. از کودکی علاقه بسیاری به سفر کردن و دیدن مکانهای تاریخی و طبیعت گردی در سراسر ایران عزیز که همواره مناظری متحیر کننده دارد، داشتم. همین سبب شد تا در راستای تحقق آرزوهای کودکی ام به طبیعت گردی و حفظ محیط زیست بپردازم و اکنون این موضوع جزو لاینفک زندگی ام شده است. در این مسیر با تیم توانمند ایران نگری آشنا شدم و این سرآغاز زندگی حرفه ای من در معرفی و شناخت جای جای ایرانمان گردید.

جاذبه های گردشگری مشابه

 • استان آذربایجان غربی
 • تکاب
 • استان مازندران
 • سوادکوه
 • استان قزوین
 • الموت
 • استان قزوین
 • الموت

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!