رفتن به محتوای اصلی

مجموعه فرهنگی هنری عین القضات

درخواست اصلاح محتوا

5 votes with an average rating of 3.4.

نام های دیگر مکان

  • آرامگاه عین القضات
  • بنیاد عین القضات همدانی
  • فرهنگسرای عین القضات

موقعیت جغرافیایی مجموعه فرهنگی هنری عین القضات

بنای یادبود عین القضات همدانی در شهر همدان و بلوار فلسطین واقع شده است. این فرهنگسرا در مجاورت باغ ایرانی قرار دارد.

سیر تاریخی و فرهنگی

حکیم عین القضات ابوالمعالی عبدالله بن محمد بن علی (میانجی) در سال 490 هجری قمری، 1096 میلادی در همدان متولد و در شب چهارشنبه هفتم جمادی الثانی سال 525 هجری قمری، 1130 میلادی به شهادت رسید.

شیخ ابوالمعانی عبدالله بن محمد بن علی میانجی، عین‌ القضات همدانی در قرن 5 و 6 هجری در همدان می زیست. آثار این عالم عالی قدر با وجود آن که تنها 32 بهار از زندگی اش می گذشت تا کنون بسیار مورد توجه  محافل ادبی بوده است. از آن جمله می توان به "مکتوبات" اشاره کرد. این اثر هم حجیم و هم دارای جایگاه علمی بالایی بوده و هست. عین القضات تحت نظارت شدید حکومتی قرار داشت به همین دلیل ارتباطش با شاگردان و مریدان تنها از طریق مکاتبات و نامه ها انجام می گرفت. زبان تند و صراحت قلم وی سرانجام دشمنان کینه توز را به شکنجه و مرگی دردناک واداشت. جسد او را پس از مرگ سوزانده و خاکسترش را به باد دادند به همین جهت مرقد و آرامگاهی برای ایشان وجود ندارد. در محل قتل ایشان در همدان منطقه ای به نام چال عین القضات وجود دارد. ساخت ممجموعه فرهنگی هنری عین القضات کمک بسیاری در شناخت و شناسایی جایگاه و آثار این عالم کرد. مجموعه فرهنگی هنری عین القضات را با هدف احداث یادبودی برای گرامی داشت عارف و عالم بزرگ همدانی در سال 1386 خورشیدی ساختند.

معماری مجموعه فرهنگی هنری عین القضات

مجموعه فرهنگی هنری عین القضات مساحتی در حدود 6500 متر مربع را در بر می گیرد و 4200 متر زیر بنا دارد. ارتفاع ساختمان از سطح زمین 42 متر است. یادمان عين‌ القضات و تالار مشاهير به مساحت 494 مترمربع واقع در طبقه همكف، ضلع جنوبی ساختمان بوده كه شامل سنگ يادبود و مجسمه اين عارف شهيد با معرفی اشعار و جملات منسوب به عين القضات و معرفی 30 نفر از مشاهير همداني از دوره عين‌ القضات تا امروز است. كتابخانه، پژوهشكده و مركز مطالعات جامع شهری (فرهنگی و اجتماعی) در طبقه همكف ضلع شمالي به مساحت 593 مترمربع واقع شده كه دارای كتابخانه ديجيتال و مركز مطالعات است.

این مجموعه بخش های مختلفی مانند كتابخانه، يادمان عين القضات و تالار مشاهير، سالن آمفی تئاتر، منظرگاه، نگارخانه، بازارچه‌های فرهنگی، پاتوق فرهنگی، شش كلاس و كارگاه آموزشی و سايت اداری را در بر می گیرد.

ارزش های خاص مجموعه فرهنگی هنری عین القضات

ویژگی مهم این مجموعه فرهنگی ارزش معنوی آن است که به پاس داشت و یادبود مقام شیخ عالی قدر، عین القضات همدانی احداث و نام گذاری شده است. علاوه بر آن کتابخانه‌ فرهنگسرا به ارایه کتب ارزشمند تاریخی به ویژه نامه های عین القضات می پردازد.

در کتابخانه‌ مجموعه فرهنگی عین القضات امکان استفاده و مطالعه‌ روشندلان نیز فراهم آمده است.

امکانات تفریحی و رفاهی اطراف مجموعه فرهنگی هنری عین القضات

مجموعه فرهنگی هنری عین القضات را در حوالی مجموعه زیبای باغ ایرانی ساخته اند. در داخل مجموعه تسهیلاتی شامل بازارچه و تالار مشاهیر وجود دارد. این مجموعه در محدوده مرکز شهر قرار گرفته به همین انواع امکانات رفاهی، اقامتی و گردشگری شامل هتل ها و رستوران ها، تاکسی و... در محدوده مجموعه پیدا می شود.

پیشنهاد برای دیدن مجموعه فرهنگی هنری عین القضات

مجموعه فرهنگی هنری عین القضات را در روزهای غیر تعطیل بازدید فرمایید. در این مجموعه‌ فرهنگی می توانید آثار و کتب تاریخی ارزشمندی را پیدا کنید و از فضای متفاوت و جذاب مجموعه لذت ببرید. تندیس این شیخ والا مقام به سفارش معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری همدان و با هنرمندی استاد کرجی در نزدیکی این مجموعه ساخته شد. طراحی تندیس را استاد رجبی و استاد اذکایی آن را طبق شواهد تاریخی تایید نمودند و سرانجام در میدان عین القضات در معرض دید عموم قرار گرفت.

شرایط کالبدی بنا
سالم یا مرمت شده
شرایط عمومی بنا
خوب
آدرس مکان
استان همدان- همدان- میدان فلسطین - بلوار فلسطین - واقع در مجتمع عین القضات
امکان بازدید
+

34.80658, 48.503992

55
63
69
63
فاطمه حافظی

فاطمه حافظی، کارشناسی مهندسی شهرسازی و راهنمای تور. علاقه‌ی زیادی که به سفر و طبیعت گردی داشتم من رو به سمت گردشگری و ایران گردی هدایت کرد. تو همین مسیر با گروه پر قدرت ایران نگری آشنا و به عنوان نویسنده مشغول به کار شدم. حس و حالم نسبت به مکان های دیدنی ایران باعث شد روز به روز بیشتر در مورد کشورم مطالعه کنم و بیشتر سفر برم تا بتونم اطلاعاتم رو به اشتراک بزارم.

جاذبه های گردشگری مشابه

  • استان همدان
  • همدان
  • استان همدان
  • همدان
  • استان خراسان شمالی
  • اسفراین

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!