رفتن به محتوای اصلی

غار یخی چما

جاذبه های گردشگری نزدیک

درخواست اصلاح محتوا

2 votes with an average rating of 4.

نام‌های دیگر مکان

 • غار یخی چی ما
 • غار یخی چلگرد
 • غار یخی کوهرنگ
 • غار یخی شهرکرد

موقعیت جغرافیایی غار یخی چما

استان چهارمحال و بختیاری یکی از جذاب‌ترین نقاط گردشگری ایران، یعنی غار یخی چما را در خود جای داده است. این غار دیدنی را می‌توانید در شهرستان کوهرنگ، منطقه چلگرد و روستای شیخ علیخان بیابید. این روستا در حدود 25 کیلومتر چلگرد قرار دارد.

این غار انباری از برف است که در زمستان یخ ضخیمی آن را می‌پوشاند. غار چما در دشت چما قرار دارد و ارتفاع برف در آن به 50 متر نیز می‌رسد و قندیل‌های آن به صورت دایمی در همه فصول سال قابل رویت است. نمونه‌هایی از این غار را می‌توان در روسیه و ایسلند پیدا کرد. این غار در دره‌ای تنگ قرار دارد و حجم قابل توجهی از برف هر ساله هویت آن را به عنوان یک غار یخی تقویت می‌کند. همین امر باعث شده غار چما با ایجاد چشمه و رود از نظر تامین آب شرب منبعی قابل ملاحظه باشد. آب این رود نهایتا به سد کوهرنگ می رسد.

غار یخی چما بزرگترین منبع آب شیرین ایران نیز هست، زیرا از زیر یخ‌های این غار، چشمه‌ای با آب سرد جریان یافته که در نهایت به سد کوهرنگ می‌ریزد.

این غار در اثر تابش نور خورشید به تنگه و فرسایش بخش های جنوبی برف‌ها و ایجاد یک سوراخ در میان یخ‌ها به وجود آمده است. این حجم از برف و یخ محل مناسبی برای اوقات فراغت اسکی بازان و افراد بومی ایجاد کرده است. پس از بالا رفتن از کوه و رسیدن به دهانه‌ غار دنیایی از شگفتی ها را مشاهده خواهید کرد. ورودی غار را جریان آب سطحی با طراوت کرده اما در میان غار سقفی زیبا از یخ‌ها با اشکال مختلف هندسی می‌بینید که هیچ طراحی مانند آن را طراحی نکرده است. با عبور از این تونل و رسیدن به انتهای آن از کوچک بودن غار متعجب نشوید چرا که غار دوم با فاصله حدود 100 متری شما قرار دارد و برای دیدن آن می‌بایست از آب های سرد کوهستانی عبور کنید.

ارزش های خاص غار یخی چما

غار یخی چما بزرگترین منبع آب شیرین ایران نیز هست، زیرا از زیر یخ‌های این غار، چشمه‌ای با آب سرد جریان یافته که در نهایت به سد کوهرنگ می‌ریزد.

پیشنهاد برای دیدن غار یخی چما

برای گذراندن تابستانی متنوع و سرخوردن بر روی برف و یخ در ایران عزیز 4 فصل به غار شگفت انگیز چما در چلگرد چهارمحال و بختیاری سفر کنید.

برای گردش در غار به چراغ قوه و ترجیحا هدلایت نیاز دارید چون داخل غار کاملا تاریک است. حتما از قبل مسیر را با نور چک کنید در برخی قسمت ها به دلیل ارتفاع کم مجبور هستید به صورت خم شده عبور کنید تا قندیل ها به سر شما برخورد نکند. با خروج از مسیر پر فراز و نشیب تونل یخی دنیایی شگرف در میان کوه‌های سر به فلک کشیده می‌یابید که سرچشمه زیبایی‌های خیره کننده‌ و آب ورودی غار است.

سطح وسیع برف در غاریخی چما محلی برای تفریح و سرگرمی جوانان و نوجوانان عشایری منطقه چما شده است. در سال‌های اخیر مسابقات اسکی تابستانه کشور نیز در این محل برگزار می‌شده است.

آدرس مکان
استان چهار محال و بختیاری- کوهرنگ- روستای شیخ علیخان
امکان بازدید
+

32.560943, 49.961613

153
145
145
133
فاطمه حافظی

فاطمه حافظی، کارشناسی مهندسی شهرسازی و راهنمای تور. علاقه‌ی زیادی که به سفر و طبیعت گردی داشتم من رو به سمت گردشگری و ایران گردی هدایت کرد. تو همین مسیر با گروه پر قدرت ایران نگری آشنا و به عنوان نویسنده مشغول به کار شدم. حس و حالم نسبت به مکان های دیدنی ایران باعث شد روز به روز بیشتر در مورد کشورم مطالعه کنم و بیشتر سفر برم تا بتونم اطلاعاتم رو به اشتراک بزارم.

جاذبه های گردشگری مشابه

 • استان زنجان
 • زنجان
 • استان همدان
 • همدان
 • استان زنجان
 • خدابنده
 • استان همدان
 • کبودر آهنگ

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!