رفتن به محتوای اصلی

غار حاجی کندی

جاذبه های گردشگری نزدیک

درخواست اصلاح محتوا

2 votes with an average rating of 3.

نام های دیگر مکان

  • غار گلجیک
  • غار آرش

موقعیت جغرافیایی غار حاجی کندی

غار حاجی کندی در 35 کیلومتری جنوب غربی شهر زنجان و در روستای حاجی کندی و مشرف به ارتفاعات روستای حاج آرش قرار دارد. البته در برخی منابع آمده است که این غار در روستای گلجیک در همسایگی روستای حاجی کندی قرار دارد به همین دلیل به این نام نیز شناخته می شود.

سیر تاریخی و فرهنگی

غار عظیم حاجی کندی به صورت طبیعی، از فرسایش سنگ‌ های آهکی موجود در آن پدیده آمده و هزاران سال قدمت دارد. علاوه بر آن صخره های جنوبی غار از سنگ های مرمر سبز بسيار ارزنده تشکيل گرديده که می تواند مورد بررسی و بهره برداری و استخراج قرار گيرد. ابعاد آن 700 در 100 متر و ارتفاع تقریبی آن 50 متر است. با داشتن آب و هوای مناسب، پناهگاه و مسکن انسان‌ های دوران پیش از تاریخ بوده است. غار تاریخی و طبیعی حاجی کندی محل زندگی انسان های غار نشین بوده است. بر اساس اطلاعات به دست آمده در این غار آثاری از زندگی انسان‌ های دوره آشولین تا بردوستین (Baradostian) متعلق به 16000 تا 30000 سال پیش از میلاد کشف شده است. در داخل این غار ابزار و ادوات، تيغه های سنگی و استخوان حيوانات شکاری به مقدار فراوان وجود دارد که نشان می دهد در این غار حیات جاری بوده است. همچنین آثار معماری در آن وجود دارد که بر اهمیت و ارزش آن افزوده است. محصور نمودن فضاهای زیستی و تعیین حریم ها نشان می دهد که مالکیت در بین غارنشینان مطرح بوده است.

با توجه به قدمت و چشم انداز، این غار می تواند با اصلاح مسیر دسترسی و ایجاد امکانات در مسیر منطقه و داخل غار از مناطق مهم تفرجگاهی و گردشگری استان قرار گیرد. امید است در آینده ای نزدیک بتوان از قابلیت های این غار هم چون سایر غارها مانند کتله خور استفاده نمود. به دلیل نداشتن راه آسفالته و خاکی مناسب در حال حاضر دسترسی سواره به غار حاج کندی امکان‌پذیر نیست.

ارزش های خاص غار حاجی کندی

غار حاجی کندی هزاران سال قدمت دارد و به طور طبیعی از فرسایش سنگ های آهکی به وجود آمده است. این غار محل زیست انسان های غارنشین پیش از میلاد بوده است. در داخل غار آثار معماری وجود دارد که بر اهمیت و ارزش آن افزوده است.

شرایط کالبدی بنا
نیمه تخریب
شرایط عمومی بنا
ضعیف
آدرس مکان
استان زنجان- ماهنشان- 35 کیلومتری جنوب غربی زنجان- روستای حاج کندی- ارتفاعات مشرف به روستای گلجیک
امکان بازدید
+

36.700651, 48.104722

81
82
90
93
بهاره بهنود

بهاره بهنود، تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی در رشته مهندسی شهرسازی و در مقطع کارشناسی ارشد در رشته طراحی شهری گذراندم. از کودکی علاقه بسیاری به سفر کردن و دیدن مکانهای تاریخی و طبیعت گردی در سراسر ایران عزیز که همواره مناظری متحیر کننده دارد، داشتم. همین سبب شد تا در راستای تحقق آرزوهای کودکی ام به طبیعت گردی و حفظ محیط زیست بپردازم و اکنون این موضوع جزو لاینفک زندگی ام شده است. در این مسیر با تیم توانمند ایران نگری آشنا شدم و این سرآغاز زندگی حرفه ای من در معرفی و شناخت جای جای ایرانمان گردید.

جاذبه های گردشگری مشابه

  • استان زنجان
  • زنجان
  • استان زنجان
  • زنجان
  • استان زنجان
  • زنجان
  • استان زنجان
  • زنجان

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!