رفتن به محتوای اصلی

سد اکباتان

جاذبه های گردشگری نزدیک

درخواست اصلاح محتوا

2 votes with an average rating of 3.

نام های دیگر مکان

  • سد شهناز

موقعیت جغرافیایی سد اکباتان

سد اکباتان، سدی بتنی پايه ای است که در5  کیلومتری جاده همدان به ملایر قرار دارد و مهم ترین سد استان همدان است. این سازه بر روی رودخانه آبشینه، در محلی پایین‌تر از تلاقی رودخانه‌های یلفان و رود ابرو ساخته شده‌است.

گنجایش سد 36 میلیون مترمکعب بوده که در گذشته برای تامین آب شرب ساکنین همدان کافی بود، اما در شرایط کنونی پاسخگوی نیاز تنها نیمی از جمعیت استان است. سد اکباتان در11  کیلومتری جنوب شرقی همدان واقع شده، وسعتی در حدود 60 هکتار داشته و دارای بیشینه عمق 32 و کمینه عمق 18 متر است.

سیر تاریخی و فرهنگی

تاریخ شروع ساخت این سد به سال  1338 برمی گردد. هدف از ساخت این بنا تامین آب شرب همدان و رفع نیاز کشاورزی منطقه از رودخانه آبشینه بود. این پروژه در سال 1342 به اتمام رسید. ارتفاع سد ابتدا 54 متر بود که با توجه به کمبود آب مورد نیاز مردم استان، طرح افزایش ارتفاع طرحی ضروری به نظر می رسید. بعد از خاتمه این طرح ارتفاع سد اکباتان به 79 متر رسید. به منظور سهولت کنترل یکنواختی سازه بعد از طرح افزایش ارتفاع، سد جدیدی در پابین دست سد اولیه، از پی شروع به احداث شد و سد قدیم در داخل آن قرار گرفت.

معماری سد اکباتان

بر پایه تحقیقات انجام گرفته بر روی سد بتنی اکباتان قبل و پس از مرتفع سازی، مشاهده می شود در این سد پس از مرتفع سازی، ماکزیمم تنش آن حدود 70 درصد نسبت به قبل از افزایش ارتفاع تحت این زمینلرزهها افزایش پیدا میکند. همچنین مشاهده میگردد که سد قبل از افزایش ارتفاع از سختی بیشتری برخوردار بوده و پس از مرتفعسازی از سختی آن کاسته میشود.

دیواره جدید سداکباتان با 72 متر ارتفاع سازه ای، 5 متر عرض دارد و برای اجرای عملیات افزایش ارتفاع آن علاوه بر 1500 متر آرماتوربندی و 595 متر مربع قالب بندی، پس از حفاری، در پی سد به میزان 155000 متر مکعب و در بدنه و سازه‌ها 310000 متر مکعب بتون ریزی و در عملیات ژئوتکنیک آن بیش از 2100 تن سیمان تزریق شده است.

اطلاعات سازه ای سد اکباتان قبل و بعد از پروژه افزایش ارتفاع به شرح زیر می باشد.

مشخصات

واحد

سد قدیم

سد جدید

افزایش

ارتفاع

متر

54

79

25

طول تاج

متر

286

637

351

سطح مخزن

هکتار

65

175

110

حجم مخزن

میلیون مترمکعب

8

2/40

2/32

حجم تنظیم مخزن

میلیون مترمکعب

17

1/43

1/26

تنظیم از آب رودخانه

درصد

31

78

47

سهم آب کشاورزی

میلیون مترمکعب

5/10

5/10

0

سهم آب شرب

میلیون مترمکعب

5/6

6/32

1/26

حجم بتن ریزی بدنه سد

مترمکعب

159000

469000

310000

نوع سد

-

بتنی وزنی پایه دار

بتنی وزنی پایه دار در قسمت مرکزی و بتنی وزنی در تکیه گاه‌ها

 

 

ارزش های خاص سد اکباتان

سد اکباتان محل حضور پرندگان مهاجر است. این پرنده ها، بیشتر در رده گونه های غواص ماهی خوار، لجن خوار و انواع پرنده های کنار آبزی طبقه بندی می شوند. پرنده هایی مثل اردک سر حنایی، کشیم، انواع حواصیل، بوتیمار، باکلان یا قره غاز و لک لک از جمله پرندگانی هستند که در اواخر زمستان و اوایل پاییز در دریاچه سد اکباتان دیده شده اند. این سد دارای قابلیت ایجاد تعدادی از ورزش های آبی مانند قایقرانی و اسکی روی آب نیز هست.

امکانات تفریحی و رفاهی اطراف سد اکباتان

سد اکباتان در نزدیکی شهر همدان قرار دارد و آب شرب ساکنین شهر را تامین می کند. به همین دلیل نباید انتظار داشته باشید تاسیسات گردشگری گسترده ای در اطراف آن ببینید. زیرا این نوع تاسیسات باعث آلودگی در منطقه می شوند. اما امکاناتی از قبیل مهمانسرا، رستوران، تعدادی اتاقک اقامت موقت با امکانات اولیه در محل سد ایجاد شده است. شما هم اگر به کنار آن می روید، نظافت و آداب سفر را بیشتر از قبل رعایت کنید. در ضمن یادتان باشد که شکار و تیراندازی در محدوده سد ممنوع است.

امکان ماهی گیری با قلاب در سد اکباتان و تالاب های مجاور فراهم است. اما برای این کار اول باید به اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان مراجعه کنید و مجوز لازم را با پرداخت مبلغی دریافت کنید و سپس به صید ماهی کپور بپردازید. پروانه ماهی گیری از اوایل خردادماه تا پایان دی ماه صادر می شود. هر پروانه2  ماه اعتبار دارد و تعداد مجاز صید حداکثر رودخانه  10قطعه ماهی است. در ضمن صید ماهی با تور نیز ممنوع است و محیط بانانی که دایم در منطقه در رفت و آمدند در صورت مشاهده، با شما برخورد می کنند.

پیشنهاد برای دیدن سد اکباتان

با گذر از سد اکباتان می توانید سری هم به روستای سنگی و زیبای ورکانه بزنید و در طول مسیر از طبیعت بکر و دست نخورده روستاهای مجاور سد لذت ببرید. اگر در فصل زمستان قصد بازدید از این مکان را دارید لباس گرم را فراموش نکنید. بهترین فصل برای مسافرت به این منطقه، بهار و تابستان است.

شرایط کالبدی بنا
سالم یا مرمت شده
شرایط عمومی بنا
خوب
آدرس مکان
استان همدان- همدان- 5 کیلومتری همدان
امکان بازدید
+

34.756887, 48.600278

45
62
68
54
عطیه براتی

باوجود همه دغدغه های روزمره، همه ما  نیاز داریم که ساعت ها و روزهایی رو بی خیال از همه فکروخیال ها و استرس ها و ناملایمات فارغ باشیم و فقط از طبیعیت بکرخدادادی و از دیدن شهرها و روستاهایی که هرکدومشون به اندازه یک کتاب حرف برای گفتن دارند لذت ببریم. ما در ایرانگری با شماییم تا راهنمایی باشیم برای سفرهای واقعی و یاحتی سفرهای مجازی تا ساعتی شما رو از دنیای واقعی پرمشلغه بیرون ببریم. من عطیه براتی کارشناس شیمی هستم و از علاقه مندی هام میتونم مطالعه سفر دیدن فیلم ورزش های تیمی نقاشی  رو به عنوان اولین ها انتخاب کنم.  با ما همراه باشید

جاذبه های گردشگری مشابه

  • استان زنجان
  • زنجان
  • استان همدان
  • همدان
  • استان همدان
  • همدان
  • استان همدان
  • همدان

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!