رفتن به محتوای اصلی

خیابان سپه

جاذبه های گردشگری نزدیک

درخواست اصلاح محتوا

1 votes with an average rating of 5.

نام های دیگر مکان

  • خیابان دولتی
  • خیابان شهدا

موقعیت جغرافیایی خیابان سپه

خیابان سپه در جلوی سردر عالی قاپو قرار دارد و تا چهارراه سپه ادامه دارد. مسجد جامع شهر، مسجد مدرسه شیخ الاسلام، بازارچه سپه و خانه تاریخی ابوترابی از جمله بناهای شاخص پیرامون آن است.

سیر تاریخی و فرهنگی

خیابان سپه نخستین خیابان طراحی شده ایران است که در دوران شاه طهماسب صفوی احداث شد. این خیابان در سال 1307 و در دوره رضاشاه سنگفرش شد و به شکل یک خیابان مدرن در آمد و سال 1387 به عنوان اولین خیابان مدرن ایران ثبت ملی شد.

این خیابان را شاه طهماسب صفوی در شمال محله شهرستان قدیم یا حصار شاپور، هم زمان با ایجاد جعفرآباد؛ یعنی عمارت و خانه‌های دو طرف این خیابان و باغ سعادت آباد و عمارت دولتخانه و حرمسرا و باغ‌های شرقی و غربی عمارات مذکور احداث کرده‌است.  به نظر می رسد نام این خیابان هم از نام محله‌ای به همین نام در هرات گرفته شده‌است که شاه طهماسب در دوران ولیعهدی در آن شهر زندگی می کرده است.

معماری خیابان سپه

در خیابان سپه قزوین ردیف درختان و نهرهای آب، عمارت سردرعالی قاپو و نیز مسجد جامع قزوین عناصر کالبدی شکل دهنده خیابان بوده‌اند. در دوره قاجار مهمان‌خانه بزرگ در انتهای خیابان و جلوی مسجد جامع ساخته می‌شود و در دوره پهلوی جهت ساخت سبزه میدان تخریب می‌شود.

در ابتدای ساخت خیابان سپه حوض بزرگی در آن ساخته شده بود که همیشه آب در آن جاری بود و در 2 طرف خیابان چراغ‌هایی با پایه‌های زیبا نصب شده بود و هر روز عصرها سراسر خیابان جارو و آبپاشی می شد و نظافت و تمیزی این خیابان با درختان تناور چنار و نارون‌های چتری که از دوسوی خیابان جلوه‌نمایی می‌کرد.

اکنون این خیابان از ضلع شمالی به عمارت عالی قاپو می رسد و در ضلع جنوبی از مسجد جامع عتیق شهر نیز فراتر می رود، ضلع شرقی خیابان را هم مغازه های آجرنمای جدید با سبک و سیاق قدیم در برگرفته اند که لذت قدم زدن بر سنگفرش های نخستین خیابان ایران را دو چندان می کنند.

شماره ثبت ملی
22776
تاریخ ثبت ملی
15 مرداد 1387
شرایط کالبدی بنا
سالم یا مرمت شده
شرایط عمومی بنا
خوب
آدرس مکان
استان قزوین- قزوین- سبزه میدان- انتهای پیغمبریه
امکان بازدید
+

36.263995, 50.003387

176
191
188
133
امین حسنی

فوق لیسانس فناوری اطلاعات و گرایش تجارت الکترونیک هستم. عاشق کتاب، موسیقی، طبیعت، عکاسی، طبیعتگردی و کوهنوردی و این ها رو با هیچ چیز عوض نمی کنم. هدف همکاری من با ایران نگری معرفی میراث ملموس و ناملموس کشور زیبایمان ایران به شماست. همچنین می خواهم مطالب مفید در خصوص گردشگری، کوهنوری و طبیعتگردی را با شما به اشتراک بگذارم. ما در ایران نگری اهداف زیادی داریم و تنها پشتوانه و مشوق ما در این راه، حمایت ها و بازدیدهای شما دوستان است. اگر از ایران نگری خوشتان آمده ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و ایران نگری را به دوستان خود نیز معرفی کنید.

جاذبه های گردشگری مشابه

  • استان قزوین
  • قزوین
  • استان قزوین
  • قزوین
  • استان قزوین
  • قزوین
  • استان قزوین
  • قزوین

دیدگاه ها

خیابان سپه که میری انگار رفتی تو 100 سال پیش! درختهای بزرگ و قدیمی، سنگفرش خیابون و همه چیز عالیه. امیدوارم همینجوری بمونه و دولت خرابش نکنه