رفتن به محتوای اصلی

مسجد حسینیه اعظم زنجان

1 votes with an average rating of 4.

موقعیت جغرافیایی مسجد حسینیه اعظم زنجان

مسجد حسینه اعظم زنجان که یکی از مهمترین مراکز تاثیرگذار فرهنگی و مذهبی شهر زنجان است و در جنوب زنجان، ورودی جاده بیجار و در کنار کمربندی خیام قرار گرفته است. این مکان همه ساله در ایام ماه محرم و به خصوص دهه اول محرم شاهد حضور پر شور مردم از شهر و استان های دیگر است.

سیر تاریخی و فرهنگی

با توجه به منابع کتبی و شفاهی متعدد مسجد حسینیه اعظم زنجان در دوره نادرشاه افشار و شاید هم سالیان قبل از آن وجود داشته است و از همان سال ها یکی از اماکن مهم اصلی شهر بوده است. در واقع این محله و مسجد قبل از دوره زندیان وجود داشته و در دوره زندیان و اوایل قاجاریه یک محله تاریخ‌ساز محسوب می‌شده است. افزون بر آن علمی در حسینیه وجود دارد که به نام علم اصلی معروف و اندازه آن از سایر علم‌ها کوچکتر است و تاریخ 1221 بر روی آن حک شده است. همچنین بر روی سنگ نوشته ای که در راهرو مسجد به دیوار نصب شده تاریخ 1261 هجری قمری ذکر شده است که قدمت این مکان را نشان می دهد.

در دوره پهلوی اول با هجوم و تهدید رژیم پهلوی، حسینیه و برنامه‌های آن تعطیل شد و برخی از اشیا و آثار قدیمی آن ناپدید‌ شد. بعد از تبعید رضاخان فعالیت‌های حسینیه مجددا آغاز شد و با عنوان مسجد حسینیه شهرستان زنجان مجددا شروع به فعالیت کرده و به تدریج گسترش یافت.

معماری مسجد حسینیه اعظم زنجان

مسجد حسینیه اعظمم زنجان بیش از 12 هزار متر مربع مساحت دارد و دارای امکانات و فضاهای متعدد فرهنگی، مذهبی، درمانی و خدماتی از جمله کتابخانه، شبستان های مختلف، دارالشفا، صندوق قرض الحسنه و... است.

ارزش های خاص مسجد حسینیه اعظم زنجان

مسجد حسینیه اعظم زنجان به‌عنوان دومین قربانگاه جهان اسلام بعد از منا و مرکز پایتخت شور و شعور حسینی در ایران شناخته می شود. مسجد حسینیه اعظم زنجان بیشتر به‌خاطر دسته‌ای که هر سال در هشتمین روز ماه محرم دارد مشهور است. از دسته‌ عزاداری حسینیه‌ اعظم زنجان به‌عنوان بزرگ‌ترین تجمع عزاداری امام حسین(ع) در ایران یاد می‌شود. این دسته حرکت خود را از محل حسینیه اعظم شروع می‌کند و معمولا همزمان با اذان مغرب به امامزاده ابراهیم پایان می‌یابد. بزرگی این دسته عزاداری به 500 نفر می رسد و جالب است بدانید که مراسم عذاداربی این حسینیه به عنوان دهمین میراث معنوی ایران و با شماره 10 ثبت ملی شده است.

پیشنهاد برای دیدن مسجد حسینیه اعظم زنجان

اگر از شهر زنجان بازدید کردید حتما برای بازدید از این حسینیه اقدام کنید و اطمینان داشته باشید فضای روحانی این محل شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. مسجد و گرمابه تاریخی ای هم در جوار بنای حسینیه اعظم و در ضلع جنوب غربی بافت تاریخی زنجان قرار دارد که قدمت آن قدیمی تر از بنای حسینیه است. در بازدید از حسینیه اعظم بازدید از این حمام قدیمی را نیز از دست ندهید.

شرایط کالبدی بنا
سالم یا مرمت شده
شرایط عمومی بنا
خوب
آدرس مکان
استان زنجان- زنجان- ورودی جاده بیجار زنجان - کمربندی خیام
امکان بازدید
+

36.66463, 48.476316

31
39
37
34
فرناز قوام پور

فرناز قوام پور هستم و در دانشگاه رشته معماری را گذرانده ام. با توجه به علاقه شخصی به سفر، تاریخ و فرهنگ ایران با پروژه ایران نگری همکاری می کنم. خواندن و نوشتن در مورد ایران و مکان های دیدنی تاریخی و فرهنگی و طبیعی همیشه برایم جالب بوده و اینجا خوانده و دانسته های خود را با شما به اشتراک می گذارم.

جاذبه های گردشگری مشابه

  • استان زنجان
  • زنجان
  • استان اصفهان
  • اصفهان
  • استان یزد
  • یزد
  • استان گلستان
  • گرگان

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!