رفتن به محتوای اصلی

دره مراد بیگ

جاذبه های گردشگری نزدیک

درخواست اصلاح محتوا

2 votes with an average rating of 3.5.

موقعیت جغرافیایی دره مراد بیگ

دره مراد بیگ یکی از سه دره‌ مهم بخش جنوبی شهر همدان با طبیعتی بکر و زیبا است. اسکان مردم در اطراف این دره، روستایی به همین نام را در 4 کیلومتری شهر همدان تشکیل داده است که با گسترش شهر از سمت جنوب، دره مراد بیگ نیز در حوزه شهری قرار گرفت و در مصوبه سال 1367 جزو محدوده خدمات شهری در نظر گرفته شد.

تفاوت دره مراد بیگ با دره های دیگر کوهستان الوند در مسیر انتهایی آن است. این دره به کوهستان ختم می‌شود و مسیر باریک و مال رویی دارد که بر فراز و نشیب کوهستان قرار گرفته و منطقه ای بسته ایجاد کرده است. در فاصله کمی از این روستا، بقایای روستایی تاریخی کشف شده که از جاذبه تاریخی برخوردار است. نام گذاری روستا احتمالا به دوره اشکانیان باز می گردد و متعلق به روستایی پارتی است. روستای زیبای دره مراد بیگ میزبان زیارتگاه امام زاده پیر رحمان است که در کنار دشتی از گل های زرد، بهشتی زیبا خلق کرده، هر چند دره بهشت نیز خود یکی از مناظر بدیع این منطقه است.

در انتهای دره به سمت کوهستان، دره‌های کوچک و بزرگ متعددی وجود دارد که به درستی معنای کوهستان را در اذهان زنده می‌کنند. دره گرگ، محمود دره، گوشتخل دره، دره حاج احمد که به دره حاجمد معروف است و دره غول در این ناحیه قرار دارند. ذوب برف کوهستان، رود الوسجرد را تشکیل داده که از میان دره مراد بیگ عبور کرده و بر زیبایی این مکان می افزاید. در جوار دره مراد بیگ روستای زیبایی بر دامنه کوه به نام روستای سیلوار نیز قرار گرفته که با معماری و بافت سنگی و گلی ترکیب جالبی از طبیعت و زندگی را به نمایش می گذارد.

ارزش های خاص دره مراد بیگ

دره مراد بیگ منطقه‌ای بکر در دل کوهستان الوند در شهر همدان با آب و هوایی پاک و خنک است که از لحاظ تاریخی و طبیعی بسیار مورد توجه گردشگران و طبیعت دوستان است. وجود رودخانه و آبشارهای کوچک و بزرگ در کنار طبیعت بکر و زیبای کوهستانی در تمامی طول سال زیبایی های خاص خود را دارد.  دره مراد بیگ بزرگترین دره شهر همدان در کوه الوند است و مناظر طبیعی و چشم انداز بی نظیر آن زبانزد خاص و عام است.

امکانات تفریحی و رفاهی اطراف دره مراد بیگ

در جاده منتهی به این دره، کافه و پاساژ در کنار رستورانی دنج وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید.

پیشنهاد برای دیدن دره مراد بیگ

تنها راه دسترسی به این دره زیبا جاده مال رویی است که دره چشمه فرشه دارد و  دره مراد بیگ را به روستای پشت کوه ارتباط می دهد و در فصول خشک مورد استفاده قرار می‌گیرد. مسیر این دره برای صعود به کوه هزار چشمه‎ الوند بسیار بکر و مفرح است. ورزشکاران و کوهنوردان حرفه‌ای این مسیر سرسبز و پر از آرامش را به دلیل آنکه امکان عبور اتومبیل از آن وجود ندارد و برای ترویج گردشگری سلامت انتخاب می‌کنند. راه دسترسی از داخل شهر نیز از میدان بیمه به سمت جاده دره مراد بیگ هم زیبایی خاص خود را دارد.

آدرس مکان
استان همدان- همدان- جنوب شهر همدان- دره مراد بیگ
امکان بازدید
+

34.751991, 48.508403

93
86
90
80
فاطمه حافظی

فاطمه حافظی، کارشناسی مهندسی شهرسازی و راهنمای تور. علاقه‌ی زیادی که به سفر و طبیعت گردی داشتم من رو به سمت گردشگری و ایران گردی هدایت کرد. تو همین مسیر با گروه پر قدرت ایران نگری آشنا و به عنوان نویسنده مشغول به کار شدم. حس و حالم نسبت به مکان های دیدنی ایران باعث شد روز به روز بیشتر در مورد کشورم مطالعه کنم و بیشتر سفر برم تا بتونم اطلاعاتم رو به اشتراک بزارم.

جاذبه های گردشگری مشابه

  • استان همدان
  • همدان
  • استان همدان
  • همدان
  • استان همدان
  • همدان
  • استان همدان
  • همدان

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!