رفتن به محتوای اصلی

تالاب آبشینه

جاذبه های گردشگری نزدیک

درخواست اصلاح محتوا

1 votes with an average rating of 4.

نام های دیگر مکان

  • دریاچه سد آبشینه

موقعیت جغرافیایی تالاب آبشینه

تالاب آبشینه در کیلومتر 5 جاده همدان به ملایر در استان همدان واقع شده است. تالاب بعد از سد آبشینه که از آب رودخانه آبشینه تغذیه می‌کند قرار گرفته است. رودخانه آبشینه که به رودخانه یلفان نیز شهرت دارد از روستای یلفان، کمی بالاتر از سد اکباتان سرچشمه می‌گیرد. این رود به سد اکباتان می‌ریزد و دوباره برای آبیاری باغ های دهستان سنگستان از دریچه‌های سد منشعب می‌شود. رودخانه آبشینه با عبور از غرب روستای آبشینه، مرز دو روستای آبشینه و سنگستان را می سازد و در مسیر خود روستاهای کنجینه، یگانه، سرخ آباد و رباط شورین را نیز سیراب می‌کند.

سد آبشینه در مسیر این رود احداث شده و تالاب زیبایی که در جوار این سد پدید آمده محل توقف و استراحت پرندگان مهاجر است. این تالاب با وسعت 85 هکتار در فاصله 15 کیلومتری مرکز شهر همدان و در حوزه‌ دهستان سنگستان قرار دارد.

تالاب آبشینه به دلیل غنای زیست محیطی از سال 1390 جزو مناطق شکار ممنوع قرار گرفت. پرندگان این تالاب شامل درنا، پلیکان و چنگر بوده و پرندگان دیگری مانند فلامینگو، اگرت بزرگ، پرستوی دریایی نوک کاکایی، نوک خنجری، کشیم بزرگ و کوچک، سنقر تالابی، گلاریول، حواصیل‌های خاکستری و ارغوانی و چوب پا در مسیر مهاجرت از کشورهای آفریقایی به شرق، در فصولی از سال این تالاب توقف می‌کنند. در فصل بهار تالاب آبشینه مملو از پرندگانی است که در مسیر خود، توقفگاهی بی نظیر را تجربه می‌کنند. در پاییز و اواخر مهر نیز حضور دسته های پرندگان در این محل نزدیک شدن زمستان را نوید می‌دهد.

تالاب آبشینه به دلیل قرارگیری در دشتی مسطح در پایه کوه الوند از پوشش گیاهی خوبی برخوردار است. این موقعیت با توجه به وجود رودخانه آبشینه منجر به رشد گونه های گیاهی بی نظیری همچون آفتابگردان، نعنا، چتریان، شب‌بو، گاو زبان، گندمیان، فرفیون و بقولات شده است.

ارزش‌های خاص تالاب آبشینه

تالاب آبشینه یک زیست گاه غنی برای پرندگان مهاجری است که هر بهار وارد کشور می‌شوند و با اقدامات مراقبتی و تدابیر حفاظتی مسولان، به زیستگاه مناسبی برای پرندگان آبزی و کنار آبزی تبدیل شده است. برخی گونه ها از جمله نوک خنجری و پلیکان، از گونه های منحصر به فردی هستند که در مسیر مهاجرت، در تالاب آبشینه مستقر شده اند.

امکانات تفریحی و رفاهی اطراف تالاب آبشینه

این تالاب به دلیل نزدیکی به مرکز شهر امکانات محدودی برای گردشگران دارد. نزدیکترین هتل اقامتگاه به تالاب هتل آموزشگاه رانندگی است و رستوران‌های سنتی و انواع فست فود در شهر وجود دارد. پمپ بنزین در جاده ملایر و رستوران سنتی خوش نشین در ابتدای روستا و کنار پل تاریخی آبشینه، از امکانات موجود هستند که در تمام طول سال پذیرای میهمانان این تالاب زیبا اند.

پیشنهاد برای دیدن تالاب آبشینه

تالاب آبشینه در نزدیکی روستایی به همین نام در 5 کیلومتری شهر همدان قرار دارد. این روستا دارای باغ‌های سرسبز و پر میوه، همچنین جنگل‌هایی با درختان بلند راش است که طبیعتی بی نظیر دارد. روستای آبشینه به دلیل قرار گیری بخشی از باغ های آن بر روی تپه و جاری بودن رودخانه آبشینه از دره میانی، دارای چشم اندازهای طبیعی فوق العاده ای است. این منطقه در فصل بهار و تابستان یکی از مراکز گردشگری استان همدان است و در تعطیلات و روزهای جمعه محل تفریح و طبیعت گردی بسیاری از مردم و طبیعت دوستان می‌باشد. اگر در تابستان به شهر همدان سفر کردید از روستای آبشینه نیز دیدن کرده و زردآلوی معروف آن را نوش جان کنید. هر چند در پاییز طبیعت هزار رنگ آن و پرندگان مهاجر تالاب آبشینه تصویری خارق العاده از زیبایی‌های این فصل را به رخ می‌کشد و زیبایی ان را صد چندان می کنند.

آدرس مکان
استان همدان- همدان- کیلومتر 5 جاده ملایر- پشت ورزشگاه مفتح- تالاب آبشینه
امکان بازدید
+

34.824954, 48.618375

51
45
40
40
فاطمه حافظی

فاطمه حافظی، کارشناسی مهندسی شهرسازی و راهنمای تور. علاقه‌ی زیادی که به سفر و طبیعت گردی داشتم من رو به سمت گردشگری و ایران گردی هدایت کرد. تو همین مسیر با گروه پر قدرت ایران نگری آشنا و به عنوان نویسنده مشغول به کار شدم. حس و حالم نسبت به مکان های دیدنی ایران باعث شد روز به روز بیشتر در مورد کشورم مطالعه کنم و بیشتر سفر برم تا بتونم اطلاعاتم رو به اشتراک بزارم.

جاذبه های گردشگری مشابه

  • استان زنجان
  • زنجان
  • استان زنجان
  • ماهنشان
  • استان همدان
  • همدان
  • استان همدان
  • همدان

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!