رفتن به محتوای اصلی

امامزاده چهار انبیا

جاذبه های گردشگری نزدیک

درخواست اصلاح محتوا

1 votes with an average rating of 4.

نام های دیگر مکان

 • امامزاده صالح
 • بقعه پیغمبریه
 • مسجد چهار انبیا

موقعیت جغرافیایی امامزاده چهار انبیا

امامزاده چهار انبیا واقع در خیابان پیغمبریه و در غرب مجموعه دولتخانه صفوی در شهر قزوین است.

سیر تاریخی و فرهنگی

معروف است که در امامزاده چهار انبیا چهار تن از پیغمبران یهود به نام‌های سلام، سلوم، سهولی و القیا مدفونند. گفته می‌شود آنان پیامبرانی می‌باشند که مژده میلاد مسیح را از اورشلیم به سوی شرق آورده بودند. هم چنین گفته می‌شود این پیامبران در پی آزار و اذیت‌های بنی اسرائیل به نواحی داخلی فلات ایران و ایالات ماد در دست کم 2100 سال پیش مهاجرت کردند.

از اسناد موقوفات صفویه برمی‌آید که این مکان در پایان قرن یازدهم هجری قمری زیارتگاهی مورد احترام بوده و باغ هایی را بر آن وقف کرده‌اند. در تنها سندی که از این مجموعه وجود دارد، تنها در کتیبه مدرسه پیغمبریه، بازمانده از دوره صفویه با نام مقام شریف از آن یاد شده است.

بنای فعلی پیغمبریه از آثار میرزا مسعود شیخ الاسلام می‌باشد. لازم است ذکر شود که علاوه بر چهار پیامبر نامبرده، مقبره امامزاده صالح بن حسن مجتبی (ع) را نیز در همین مکان می‌باشد.

مسجد مدرسه و بقعه یک مجموعه‌ای به نام پیغمبریه است. کتیبه‌ای که بالای در مدرسه متصل به بقعه موجود است، نشان می‌دهد که وزیر اعظم شاه عباس ثانی در سال 1054 بنای آن را به اتمام رسانده است. به نظر می‌آید که پیغمبریه در زمان صفویه احداث شده باشد زیرا هر جا امامزاده یا مشهدی از بنی‌فاطمه یا علویان وجود داشت برای او قبه و بارگاهی ساخته و املاک مستغلاتی بر آن وقف می‌نمودند.

معماری امامزاده چهار انبیا

حرم در چهار جهت دارای چهار شاه نشین است و طرح آن در داخل به صورت بیست ضلعی است. در چهار جانب حرم چهار قوس بلند برپا گردیده که به کمک فیلپوش‌ها، طاق حرم را نگاه داشته‌اند.

دور تا دور حرم کتیبه‌ای گچ بری شده از سوره جمعه با رنگ طلایی روی زمینه لاجوردی به خط نسخ توسط مرحوم شیخ علی سکاکی نوشته شده‌است.

شماره ثبت ملی
1774
تاریخ ثبت ملی
7 آذر 1375
شرایط کالبدی بنا
سالم یا مرمت شده
شرایط عمومی بنا
خوب
آدرس مکان
استان قزوین- قزوین- خیابان پیغمبریه
امکان بازدید
+

36.268553, 50.00274

179
137
168
151
امین حسنی

فوق لیسانس فناوری اطلاعات و گرایش تجارت الکترونیک هستم. عاشق کتاب، موسیقی، طبیعت، عکاسی، طبیعتگردی و کوهنوردی و این ها رو با هیچ چیز عوض نمی کنم. هدف همکاری من با ایران نگری معرفی میراث ملموس و ناملموس کشور زیبایمان ایران به شماست. همچنین می خواهم مطالب مفید در خصوص گردشگری، کوهنوری و طبیعتگردی را با شما به اشتراک بگذارم. ما در ایران نگری اهداف زیادی داریم و تنها پشتوانه و مشوق ما در این راه، حمایت ها و بازدیدهای شما دوستان است. اگر از ایران نگری خوشتان آمده ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و ایران نگری را به دوستان خود نیز معرفی کنید.

جاذبه های گردشگری مشابه

 • استان قزوین
 • قزوین
 • استان قزوین
 • قزوین
 • استان قزوین
 • قزوین
 • استان قزوین
 • قزوین

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!