رفتن به محتوای اصلی

امامزاده حسین

1 votes with an average rating of 4.

نام های دیگر مکان

  • شاهزاده حسین

موقعیت جغرافیایی امامزاده حسین

امامزاده حسین در خیابان سلامگاه و در محدوده جنوبی شهر قزوین واقع شده است.

سیر تاریخی و فرهنگی

امامزاده حسین یکی از زیارتگاه‌های مهم قزوین است که از قرن سوم هجری قمری همواره مورد توجه مردم واقع شده‌است. علی بن موسی در سفر به مرو حین عبور از قزوین، در منزل داوود بن عیسی غازی اقامت می‌کند و فرزند دو ساله ایشان که در جریان این سفر همراهشان بوده است در قزوین به علت بیماری فوت می‌کند و در همان‌جا به خاک سپرده می‌شود و اکنون آستان شاهزاده حسین متعلق به فرزند امام هشتم شیعیان، امام رضا(ع) است.

وضعیت بنا قبل از سده‌های هشتم و نهم روشن نیست اما آثار موجود نشان می‌دهد که در طی این سده‌ها دارای بنای باشکوهی بوده‌است. زیرا ضریح چوبی روی مزار در آغاز سده نهم ساخته و نصب شده‌است و احتمال آن زیاد است که ساختمان حرم نیز عالی و متناسب با این ضریح بوده است.

معماری امامزاده حسین

سردرب ورودی، ساختمان گنبد دار، رواق، میانسرا، ایوان، بقعه و اتاق‌هایی در اطراف صحن مرکزی یا میانسرا، فضاهای مختلف امامزاده حسین است. ساختمان امامزاده با دو ورودی از سمت شمال و جنوب در میان صحن بزرگی قرار گرفته‌است. ورودی شمالی دارای طاق نما و شش مناره‌است که هر یک با کاشیکاری های بسیار زیبا تزیین شده‌است.

ورودی مجموعه امامزاده حسین، از سمت شمال، شبیه دروازه‌های ورودی شهرهای عهد صفویه و قاجاریه‌است. این ورودی دارای طاق نما و شش مناره‌است که هر یک با کاشیکاری‌های بسیار زیبا تزیین شده‌است. در بخش غربی و شرقی بقعه، دو رواق ساخته شده که به نام‌های بالا سر و پایان پا معروف و دارای گچبری و کاشیکاری است.

ورودی بقعه شاهزاده حسین دارای مقرنس‌کاری و تزیینات مختلف است که در دوره قاجاریه با افزودن ایوانی به آن شکل تازه‌ای یافته‌است. بقعه متعلق به دوره ایلخانی است و فضای داخل آن با کاشی های خشتی هفت رنگ، بدنه آن با آیینه کاری و زیر گنبد باکتیبه‌هایی به خط ثلث در زمینه لاجوردی تزیین شده‌است.

شماره ثبت ملی
339
تاریخ ثبت ملی
20 بهمن 1318
شرایط کالبدی بنا
سالم یا مرمت شده
شرایط عمومی بنا
خوب
آدرس مکان
استان قزوین- قزوین- خیابان سلامگاه
امکان بازدید
+

36.257496, 50.000973

172
142
170
163
امین حسنی

فوق لیسانس فناوری اطلاعات و گرایش تجارت الکترونیک هستم. عاشق کتاب، موسیقی، طبیعت، عکاسی، طبیعتگردی و کوهنوردی و این ها رو با هیچ چیز عوض نمی کنم. هدف همکاری من با ایران نگری معرفی میراث ملموس و ناملموس کشور زیبایمان ایران به شماست. همچنین می خواهم مطالب مفید در خصوص گردشگری، کوهنوری و طبیعتگردی را با شما به اشتراک بگذارم. ما در ایران نگری اهداف زیادی داریم و تنها پشتوانه و مشوق ما در این راه، حمایت ها و بازدیدهای شما دوستان است. اگر از ایران نگری خوشتان آمده ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و ایران نگری را به دوستان خود نیز معرفی کنید.

جاذبه های گردشگری مشابه

  • استان قزوین
  • قزوین
  • استان قزوین
  • قزوین
  • استان قزوین
  • قزوین
  • استان قزوین
  • قزوین

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!