رفتن به محتوای اصلی

امامزاده بی بی شهربانو

3 votes with an average rating of 1.7.

نام های دیگر مکان

  • بقعه بی بی شهربانو

موقعیت جغرافیایی امامزاده بی بی شهربانو

امامزاده بي بي شهربانو در استان قزوین، شهرستان قزوین، خيابان تهران قديم و كوچه بي بي شهربانو واقع شده است.

سیر تاریخی و فرهنگی

از سبک و وضع بنا بر می آید که هسته اصلی آن در دوره ساسانی ساخته شده باشد و در سده چهارم (عهد آل بویه) از آن برای آرامگاه استفاده شده و قسمت‌هایی به آن افزوده‌ شده است. این بقعه شامل یک حرم کوچک چهارگوش است با ابعادی در حدود 3/25 متر و مدخل اصلی آن رو به مشرق است و دارای سردری است متعلق به روزگار صفوی. اما گنبد کاشی‌کاری و برخی گچ‌بری‌ها و تزیینات آن از آثار دوره قاجار است.

در داخل بقعه صندوقی از چوب مشبک قرار گرفته است و زیارتنامه ای در آن قرار دارد که نام صاحب بقعه در آن شهربانو بنت موسی بن جعفر ذکر شده است. ایشان از نوادگان امام موسی بن جعفر صادق می باشد و بانوان بيشتر به زيارت آن حضرت مشرف مي شوند.

در جنوب حرم نیز اتاق طویل و مسدودی در جهت شرقی-غربی قرار دارد که احتمال داده‌اند متعلق به دوره ساسانی باشد. در شمال بنا نیز مسجد یا رواقی از دوره قاجاریه وجود دارد.

معماری امامزاده بی بی شهربانو

مساحت عرصه بنای بقعه در حدود 600 متر مربع و با زير بناي حدود 300 متر مربع است که در دو طبقه همكف و زيرين مورد استفاده زائرين محترم قرار دارد. این بنا از آجر ساخته شده و سقف آن نیز طاقی آجری دارد که از خارج آن را با آهن سفید پوشانده اند. ضريح فلزي در طبقه زیرین نصب گرديده است که مردم برای زیارت به آن جا می روند.

این مجموعه محوطه‌ای است مستطیل شکل (شمالی-جنوبی)، به طول 33 متر و عرض 22 متر که با دیواری سنگی متعلق به سده چهارم (بوییان و سلجوقی) محصور گردیده و از شمال به کوهستان محدود می‌شود. در بخش جنوبی آن چند بنای محکم سنگی با پوشش گنبدی از سنگ و آجر وجود دارد.

در پایین پله‌های بقعه بی بی شهربانو و در سمت راست، غاری به چشم می‌خورد که مدخل تنگ و باریکی دارد. مردم در داخل این غار برای نذر شمع روشن می‌کنند.

شرایط کالبدی بنا
سالم یا مرمت شده
شرایط عمومی بنا
خوب
آدرس مکان
استان قزوین- شهرستان قزوین- خيابان تهران قديم- كوچه بي بي شهربانو
امکان بازدید
+

36.260202, 50.010015

151
130
152
143
امین حسنی

فوق لیسانس فناوری اطلاعات و گرایش تجارت الکترونیک هستم. عاشق کتاب، موسیقی، طبیعت، عکاسی، طبیعتگردی و کوهنوردی و این ها رو با هیچ چیز عوض نمی کنم. هدف همکاری من با ایران نگری معرفی میراث ملموس و ناملموس کشور زیبایمان ایران به شماست. همچنین می خواهم مطالب مفید در خصوص گردشگری، کوهنوری و طبیعتگردی را با شما به اشتراک بگذارم. ما در ایران نگری اهداف زیادی داریم و تنها پشتوانه و مشوق ما در این راه، حمایت ها و بازدیدهای شما دوستان است. اگر از ایران نگری خوشتان آمده ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و ایران نگری را به دوستان خود نیز معرفی کنید.

جاذبه های گردشگری مشابه

  • استان قزوین
  • قزوین
  • استان قزوین
  • قزوین
  • استان قزوین
  • قزوین
  • استان قزوین
  • قزوین

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!