رفتن به محتوای اصلی

امامزاده آمنه خاتون

درخواست اصلاح محتوا

2 votes with an average rating of 4.

موقعیت جغرافیایی امامزاده آمنه خاتون

امامزاده آمنه خاتون در خيابان طالقانی، کوچه بلاغی و محله پنبه ریسه شهر قرار دارد.

سیر تاریخی و فرهنگی

ساختمان آرامگاه متعلق به دوره صفوی است.

معماری امامزاده آمنه خاتون

پلان بقعه از درون هشت ضلعی و از بیرون مدور است. در هر یک از ضلع‌های هشتگانه آن طاق‌نمایی با قوس کلیل زده شده‌ است. پوشش بنا با کاربندی‌هایی در میان قوس‌های هشت گانه صورت گرفته و سقف گنبد به شکل ستاره هشت پر در آمده‌ است. بقعه از خارج دارای طرح دایره است که بخشی از آن در میان دو تالار مستطیل شکل الحاقی محصور شده‌ است. قسمت بالای بقعه مزبور که از دو تالار مستطیل شکل بلندتر است، طرح استوانه ای بنا را به خوبی نشان می‌دهد.

در این مقبره چاه عمیقی وجود دارد که گودی آن متجاوز از 40 متر است. در گذشته مردم برای رفع حوائج خود نامه‌ای خطاب به امام عصر، حضرت صاحب الزمان (عج) می‌نوشتند و داخل این چاه می‌انداختند.

آجرهای لعابی با طرح هندسی، کاشی هفت رنگ با نقش‌های گیاهی، رسمی‌بندی، مقرنس سفالی و آینه‌کاری از جمله آرایه‌های معماری به کار رفته در این بنا است.

شماره ثبت ملی
1789
تاریخ ثبت ملی
-
شرایط کالبدی بنا
سالم یا مرمت شده
شرایط عمومی بنا
خوب
آدرس مکان
استان قزوین- قزوین- خیابان طالقانی- کوچه بلاغی- محله پنبه ریسه
امکان بازدید
+

36.2655, 50.010497

193
156
171
175
امین حسنی

فوق لیسانس فناوری اطلاعات و گرایش تجارت الکترونیک هستم. عاشق کتاب، موسیقی، طبیعت، عکاسی، طبیعتگردی و کوهنوردی و این ها رو با هیچ چیز عوض نمی کنم. هدف همکاری من با ایران نگری معرفی میراث ملموس و ناملموس کشور زیبایمان ایران به شماست. همچنین می خواهم مطالب مفید در خصوص گردشگری، کوهنوری و طبیعتگردی را با شما به اشتراک بگذارم. ما در ایران نگری اهداف زیادی داریم و تنها پشتوانه و مشوق ما در این راه، حمایت ها و بازدیدهای شما دوستان است. اگر از ایران نگری خوشتان آمده ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و ایران نگری را به دوستان خود نیز معرفی کنید.

جاذبه های گردشگری مشابه

  • استان قزوین
  • قزوین
  • استان قزوین
  • قزوین
  • استان قزوین
  • قزوین
  • استان قزوین
  • قزوین

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!