رفتن به محتوای اصلی

آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی

جاذبه های گردشگری نزدیک

درخواست اصلاح محتوا

3 votes with an average rating of 2.7.

نام های دیگر مکان

  • مقبره میر رضی الدین

موقعیت جغرافیایی آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی

آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی در روستای آرتیمان در  3کیلومتری شهرستان تویسرکان، از توابع استان همدان واقع شده و این روستا در دهستان حیقوق نبی قرار دارد. روستای آرتیمان از غرب به روستای ریواسیجان، از شمال و شمال غرب، به کوه اشتوار و سرکان، از جنوب به تویسرکان، و از شرق به کوه‌های بلند محدود می شود.

سیر تاریخی و فرهنگی

برای دانستن تاریخچه آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی، بد نیست در ابتدا اندکی در مورد زندگی این شخصیت برجسته بدانیم.

میر رضی الدین در ایام کودکی در آرتیمان ساکن بود، در دوران جوانی به قصد تحصیل علوم دینی به همدان رفت. در سال 1000 هجری قمری به اصفهان که در آن زمان مجمع اربابان شعر و ادب بود سفر می کند و در دربار شاه عباس جایگاه رفیعی به دست می آورد. او بعدها به دامادی شاه عباس در می آید. پس از سال ها عاقبت به زادگاهش برمی گردد. میر رضی الدین سرانجام در سال 1307 هجری قمری دار فانی را وداع گفت. ساختمان آرامگاه وی بر فراز تپه همینه قرار گرفته است. از مهمترین آثار وی ساقی نامه و سوگند نامه است.

آرامگاه قبلی وی بر اثر گذشت زمان به صورت مخروبه در آمد. در سال 1354 توسط انجمن آثار ملی (میراث فرهنگی) این بنا بر اساس اصول معماری ایرانی شروع به بازسازی شد و در سال 1356 کار مرمت به اتمام رسید.

معماری آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی

در مورد معماری بنا باید گفت این سازه از 4 درب ورودی طاقی شکل و 4 ضلع تشکیل شده و در بالای درب های ورودی کاشی کاری های زیبایی به کار رفته است. نمای آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی آجری است‌ و دهنه‌ ای با طاق‌ بلند دارد. در پشت‌ این‌ طاق‌ها، بنایی با ورودی طاقی شکل‌ و سردرب کاشی کاری شده‌ قرار گرفته‌ است‌. ‌بنا مربع ‌شکل‌ است‌ و در بیرون‌ آن‌ نیز سه‌ اتاق‌ وجود دارد که‌ در 4 ضلع‌ تکرار شده‌اند. ابعاد بنا 10 در  10متر و با ارتفاع 6 متر می باشد و بنای اصلی آرامگاه به شکل 4 وجهی با اضلاع مساوی (حدود 6 متر) احداث شده است. همچنین بخش داخلی آرامگاه دارای تزیینات ساده و آجری است که مزار میر رضی الدین با لوحی فلزی حاوی شرح حالش در وسط آن قرار دارد. نمای قبر با ارتفاعی در حدود 40 سانتی متر کرسی چین و در کادری مربع الاضلاع ساخته شده است. نمای بیرونی بنا از هر 4 طرف به صورت 3 دهنه طاق نما با بافت آجری ساده جلب نظر می کند و در مجاورت هر یک از دیوارهای بنای اصلی آرامگاه 4 ترک یا دیواره آجری به شکل ستون ساخته شده است. این دیواره های ستون مانند در قسمت بالایی به وسیله طاق آجری جناقی شکل به هم متصل شده اند و نمای خارجی آرامگاه از هر طرف به شکل یکسان و به صورت 3 طاق نمای زیبای کشیده و باریک دارای ترکیب هماهنگ و یک دست بوده که جلوه عارفانه ای به آرامگاه داده است. این بنا براساس طراحی مهندس جودت و معماری حاج هادی کهزادی ساخته شده است. این بنا در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است و زیر نظر سازمان میراث فرهنگی نگهداری و حفاظت می شود.

ارزش های خاص آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی

این بنای زیبا با معماری خاص، یادبود درخور توجهی برای این شاعر بزرگ تویسرکانی بوده که چون نگینی در آرتیمان می درخشد.

پیشنهاد برای دیدن آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی

این آرامگاه در محدوده شمال شرقی شهر تویسرکان و مشرف به دره سرسبز و با صفای تویسرکان و سرابی واقع شده است. پس از بازدید از این بنا می توانید به شهر زیبای تویسرکان و روستای آرتیمان سفر کرده و از دیدنی های این شهرستان از جمله عمارت تاریخی مسعودی، پارک تفریحی کمربسته، کاروانسرا و پل تاریخی شاه عباس صفوی، قلعه اشتران و منطقه حفظت شده و کوهستانی خان گرمز لذت ببرید.

شرایط کالبدی بنا
سالم یا مرمت شده
شرایط عمومی بنا
خوب
آدرس مکان
استان همدان- تویسرکان- روستای ارتیمان
امکان بازدید
+

34.554506, 48.464517

51
68
50
48
عطیه براتی

باوجود همه دغدغه های روزمره، همه ما  نیاز داریم که ساعت ها و روزهایی رو بی خیال از همه فکروخیال ها و استرس ها و ناملایمات فارغ باشیم و فقط از طبیعیت بکرخدادادی و از دیدن شهرها و روستاهایی که هرکدومشون به اندازه یک کتاب حرف برای گفتن دارند لذت ببریم. ما در ایرانگری با شماییم تا راهنمایی باشیم برای سفرهای واقعی و یاحتی سفرهای مجازی تا ساعتی شما رو از دنیای واقعی پرمشلغه بیرون ببریم. من عطیه براتی کارشناس شیمی هستم و از علاقه مندی هام میتونم مطالعه سفر دیدن فیلم ورزش های تیمی نقاشی  رو به عنوان اولین ها انتخاب کنم.  با ما همراه باشید

جاذبه های گردشگری مشابه

  • استان همدان
  • تویسرکان
  • استان زنجان
  • خدابنده
  • استان همدان
  • ملایر
  • استان همدان
  • تویسرکان

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!