رفتن به محتوای اصلی

آرامگاه عارف قزوینی

درخواست اصلاح محتوا

1 votes with an average rating of 3.

موقعیت جغرافیایی آرامگاه عارف قزوینی

آرامگاه شاعر محبوب و معاصر کشورمان؛ ابوالقاسم عارف قزوینی در شهر همدان و در جوار آرامگاه بوعلی سینا قرار دارد. مرقد ایشان در حیاط جلویی آرامگاه واقع شده است.

سیر تاریخی و فرهنگی

عارف فرزند ملا هادی وکیل در سال 1261 خورشیدی در قزوین به دنیا آمد. آموزش وی زیر نظر پدر نزد استاد صادق خرازی و میرزا حسین واعظ انجام شد. زبان های عربی و فارسی و روضه خوانی را تا زمان فوت پدر تعلیم دید و بنا به مصلحت ایشان عمامه می گذاشت. پس از فوت پدر عمامه را از سر برداشت. عارف در سن 17 سالگی ازدواج کرد اما به دلیل مشکلات خانوادگی مجبور به طلاق همسرش شد و دیگر هرگز ازدواج نکرد. وی در سال 1316هجری و در بهبوهه مشروطیت به تهران رفت. غزلیات وی کمک بسیاری به مشروطیت کرد. در جریان این انقلاب یکی از دوستان عارف دست به خودکشی زد و تاثیر این امر بر عارف سبب جنون وی شد.

او در سال 1305 خورشیدی در بروجرد مشغول کتابت شرح دوران آزادی خواهی بود که در پی مسموم کردن یکی از سگ هایش توسط دشمن به اراک پناه برد. حوادث، عارف قزوینی را رها نکردند تا بیماری مالاریا وی را برای درمان به همدان کشاند. او بین سال های 1307 تا 1312 خورشیدی در خانه ای محقر در دره مراد بیگ همدان زندگی کرد تا سرانجام دار فانی را وداع گفت.

معماری آرامگاه عارف قزوینی

آرامگاه عارف در محوطه آرامگاه شیخ الرییس قرار دارد. این آرامگاه در سال 1311 توسط هوشنگ سیحون طراحی و ساخته شد.

ارزش های خاص آرامگاه عارف قزوینی

مزار عارف قزوینی، پیشرو انقلاب مشروطه نماد ممتازی از رهبران بزرگ تفکر آفرین عصر حاضر در کشور ماست.

امکانات تفریحی و رفاهی اطراف آرامگاه عارف قزوینی

آرامگاه عارف قزوینی در محوطه آرامگاه شیخ الرییس بوعلی سینا قرار دارد. در این محوطه کتابخانه نفیس و موزه ارزشمندی از تاریخ سرزمینمان احداث شده و گردشگران را با فرهنگ ایرانی آشنا می کند. اطراف آرامگاه سایر امکانات رفاهی مانند هتل و رستوران و... در دسترس گردشگران قرار دارد.

پیشنهاد برای دیدن آرامگاه عارف قزوینی

عارف قزوینی زندگی پر فراز و نشیبی داشته و در باب هنر و ایجاد تفکر انقلابی در میان جوانان عصر خود ممتاز بود. آشنایی با زندگی و سرگذشت این شاعر بزرگ برگی از تاریخ را ورق می زند. در هنگام بازدید از مزار ایشان می توانید آرامگاه بوعلی سینا، کتابخانه و موزه نفیس این مجموعه را نیز با کمک راهنمایان دیدن فرمایید.

شرایط کالبدی بنا
سالم یا مرمت شده
شرایط عمومی بنا
خوب
آدرس مکان
استان همدان- همدان- میدان آرامگاه بوعلی
امکان بازدید
+

34.791405, 48.51409

61
68
58
49
فاطمه حافظی

فاطمه حافظی، کارشناسی مهندسی شهرسازی و راهنمای تور. علاقه‌ی زیادی که به سفر و طبیعت گردی داشتم من رو به سمت گردشگری و ایران گردی هدایت کرد. تو همین مسیر با گروه پر قدرت ایران نگری آشنا و به عنوان نویسنده مشغول به کار شدم. حس و حالم نسبت به مکان های دیدنی ایران باعث شد روز به روز بیشتر در مورد کشورم مطالعه کنم و بیشتر سفر برم تا بتونم اطلاعاتم رو به اشتراک بزارم.

جاذبه های گردشگری مشابه

  • استان همدان
  • همدان
  • استان همدان
  • همدان
  • استان همدان
  • همدان
  • استان همدان
  • همدان

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!