رفتن به محتوای اصلی

آرامگاه حمداله مستوفی

درخواست اصلاح محتوا

1 votes with an average rating of 3.

نام های دیگر مکان

  • گنبد دراز
  • دراز گنبد

موقعیت جغرافیایی آرامگاه حمداله مستوفی

آرامگاه حمداله مستوفی مربوط به دوره ایلخانی است و در استان قزوین، شهر قزوین، خیابان طالقانی، خیابان ملک‌آباد سابق و در کوچه مستوفی واقع شده است.

سیر تاریخی و فرهنگی

حمداله، یا حمد بن تاج‌الدین ابی‌بکر بن حمد بن نصر مستوفی قزوینی، نام کامل مورخ، شاعر و نویسنده قرن هشتم است. وی از خاندان مستوفیان قزوین بوده است که مدت ها متصدی حکومت آن شهر بودند. پدر حمداله و نیز خود او با عنوان مستوفی در دستگاه ایلخانان خدمت می‌کردند و حمداله، خود از نزدیکان خواجه رشیدالدین فضل‌اله بود و پس از او نیز هم چنان سمت خود را در کارهای دیوانی حفظ نمود. حمداله مستوفی متولد سال 680 هجری قمری است و سال 750 هجری قمری نیر تاریخ وفات ثبت شده او است. مزارش در محله ملک‌آباد قزوین باقی است. این اثر در تاریخ 20 بهمن 1318 با شماره ثبت 332 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و از اماکن مورد احترام اهالی شهر قزوین به حساب می‌آید.

معماری آرامگاه حمداله مستوفی

بنای آرامگاه حمداله مستوفی برج آجری کوچکی است متعلق به قرن هشتم هجری قمری که به صورت مربعی و توسط 4 فیل پوش، 8 ضلعی شده و با گنبد مخروطی پوشیده شده است. محوطه آرامگاه 280 متر مربع است که تنها 40 متر مربع آن به زیربنا اختصاص دارد. سردرب آرامگاه با جمله لااله الاالله الملک الحق المبین و محمد رسول‌الله الصادق البار الامین تزیین شده است. داخل بنا دارای کاشی فیروزه‌ای ساده است که در زیر پایه‌های گنبد نیز دور تا دور کتیبه‌ای است که سوره مبارکه هل اتی به خط نسخ گچبری شده. قسمت پایین دولنگه در ورودی آرامگاه نیز به صورت گل درهم و منبت کاری است.

از یک جفت درب منبت کاری آرامگاه، یک لنگه آن از میان رفته و لنگه دیگر هم به موزه ایران باستان انتقال داده شده است و به جای آن، اکنون درب تازه ساختی و در بقعه کار گذاشته شده است.

نمای بنا آجری و مطابق سبک ایلخانی دارای بندهای مهری است. گنبد مخروطی نیز پیشتر آجری بوده که در دوره‌های بعد کاشیکاری شده است و مقرنس‌سازی دور تا دور دایره پایین گنبد تعمیر شده است. گنبد و زیرسازی آن که از بناهای مجلل و زیبای عهد مغول است نیز با کتیبه‌ای از کاشی لاجوردی است که در آن به خط نستعلیق چگونگی زندگانی حمدالله مستوفی، نیاکان و تالیفات وی به اختصار بیان شده است.

در قرن چهاردهم هجری شمسی عده‌ای از مردم محلی، دیواری دور محوطه بقعه که به صورت ویرانه‌ای درآمده بود کشیدند و تعمیر مختصری در بقعه انجام دادند ولی در سال 1319 این بنای آرامگاهی تاریخی، مرمت اساسی شد.

شماره ثبت ملی
332
تاریخ ثبت ملی
20 بهمن 1318
شرایط کالبدی بنا
سالم یا مرمت شده
شرایط عمومی بنا
متوسط
آدرس مکان
استان قزوین- قزوین- خیابان محمدیه- محله پنبه ریسه
امکان بازدید
+

36.264394, 50.010657

186
162
177
170
امین حسنی

فوق لیسانس فناوری اطلاعات و گرایش تجارت الکترونیک هستم. عاشق کتاب، موسیقی، طبیعت، عکاسی، طبیعتگردی و کوهنوردی و این ها رو با هیچ چیز عوض نمی کنم. هدف همکاری من با ایران نگری معرفی میراث ملموس و ناملموس کشور زیبایمان ایران به شماست. همچنین می خواهم مطالب مفید در خصوص گردشگری، کوهنوری و طبیعتگردی را با شما به اشتراک بگذارم. ما در ایران نگری اهداف زیادی داریم و تنها پشتوانه و مشوق ما در این راه، حمایت ها و بازدیدهای شما دوستان است. اگر از ایران نگری خوشتان آمده ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و ایران نگری را به دوستان خود نیز معرفی کنید.

جاذبه های گردشگری مشابه

  • استان قزوین
  • قزوین
  • استان زنجان
  • خدابنده
  • استان همدان
  • ملایر
  • استان همدان
  • همدان

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!