رفتن به محتوای اصلی

آب انبار مسجد جامع

جاذبه های گردشگری نزدیک

درخواست اصلاح محتوا

1 votes with an average rating of 4.

موقعیت جغرافیایی آب انبار مسجد جامع

آب انبار مسجد جامع قزوین واقع در غرب خیابان سپه و شمال جلوخان مسجد جامع قزوین است.

سیر تاریخی و فرهنگی

آب انبار مسجد جامع قزوین در اواخر سده یازدهم هجری قمری توسط محمدعلی خان از امیران بزرگ نظامی شاه سلیمان صفوی ساخته شده‌است. کتیبه این بنا از سنگ مرمر است و روی آن با خط نستعلیق تاریخ 1093 هجری قمری که سال ساخت بناست کنده کاری شده است.

معماری آب انبار مسجد جامع

سردرب آب انبار مسجد جامع قزوین دارای طراحی ساده ای است. یکی از دو گوشواره طرفین سردرب از بین رفته است و سردرب فاقد هر گونه نقوش تزیینی می باشد. متاسفانه در حین تعمیراتی که بعدها در بنا صورت گرفته است، برخی از سنگ های کتیبه آن شکسته و از بین رفته است و سنگ هایی هم که به جا مانده به صورت نامرتب کار گذاشته اند.

راه شیر آب انبار دارای 37 پله سنگی و سقفی به شکل طاق آهنگ با قوس تیزه دار است که در فضا با طاق چهار‌ بخش در ابتدا و انتهای آن قرار گرفته است و سقف مشبکی در وسط، کار تهویه را انجام می‌دهد. مخزن آب‌انبار با گنجایش 1800 متر مکعب آب به شیوه دو تریزه آجری و سه گنبد پوشش یافته و با دیوارهایی از جنس شفته آهک به قطر 40/2 متر ساخته شده است و دارای پلکانی برای دسترسی به کف مخزن و لایروبی آن می‌باشد.

ارزش های خاص آب انبار مسجد جامع

آب انبار مسجد جامع قزوین کهن ترین آب انبار موجود در شهر قزوین می‌باشد.

شماره ثبت ملی
2080
تاریخ ثبت ملی
11 مرداد 1377
شرایط کالبدی بنا
سالم یا مرمت شده
شرایط عمومی بنا
خوب
آدرس مکان
استان قزوین- قزوین- خیابان سپه
امکان بازدید
+

36.261433, 50.003363

187
171
196
166
امین حسنی

فوق لیسانس فناوری اطلاعات و گرایش تجارت الکترونیک هستم. عاشق کتاب، موسیقی، طبیعت، عکاسی، طبیعتگردی و کوهنوردی و این ها رو با هیچ چیز عوض نمی کنم. هدف همکاری من با ایران نگری معرفی میراث ملموس و ناملموس کشور زیبایمان ایران به شماست. همچنین می خواهم مطالب مفید در خصوص گردشگری، کوهنوری و طبیعتگردی را با شما به اشتراک بگذارم. ما در ایران نگری اهداف زیادی داریم و تنها پشتوانه و مشوق ما در این راه، حمایت ها و بازدیدهای شما دوستان است. اگر از ایران نگری خوشتان آمده ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و ایران نگری را به دوستان خود نیز معرفی کنید.

جاذبه های گردشگری مشابه

  • استان قزوین
  • قزوین
  • استان قزوین
  • قزوین
  • استان قزوین
  • قزوین
  • استان قزوین
  • قزوین

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!