رفتن به محتوای اصلی

آب انبار سردار راه ری

1 votes with an average rating of 4.

نام های دیگر مکان

  • آب انبار سردار بزرگ
  • آب انبار سردار

موقعیت جغرافیایی آب انبار سردار راه ری

آب انبار سردار بزرگ در شرق خیابان راه آهن در شهر قزوین است. محوطه‌ای كه آين آب‌انبار در آن واقع است در جنوب شرقي بافت تاريخي شهر قزوين است. با احداث خیابان راه آهن در امتداد خیابان سپه بنای آب انبار در کنار خیابان واقع می‌شود. امامزاده حسین و میمون قلعه در غرب و مسجد سنجیده در شرق محوطه‌ای است که آب انبار سردار قرار دارد.  

سیر تاریخی و فرهنگی

این آب انبار در سال 1227 هجری قمری توسط محمد حسن خان و محمد حسین خان سردار از امرای فتحعلی شاه قاجار بودند ساخته شده‌است.

معماری آب انبار سردار راه ری

این بنای گنبددار که نمونه‌ای شاخص و منحصر به فرد در ایران به شمار می‌رود، دارای گنبدی رفیع و آجری می‌باشد که نورگیرهایی بر بدنه آجری آن تعبیه شده‌است.

بانیان احداث این آب انبار، دو برادر به نام محمد حسن خان و محمد حسین خان، از امرا و سرداران زمان فتحعلی شاه، محمد شاه و ناصرالدین شاه بودند. هر کدام از این برادران یک آب انبار در قزوین احداث کردند که به نام های سردار بزرگ و کوچک معروف شده است.

این آب انبار یک نظام بزرگ و جالب از آبرسانی شهری محسوب می‌شود که حجم مخزن آن بالغ بر 3000 متر مکعب است. در دو طرف درب ورودی آب انبار سردار، سکوی سنگی برای نشستن و استراحت وجود دارد و هم چنین راه سنگی و هر پله به ارتفاع متوسط 25 سانتی‌متر است که به کانالی مشهور به راه شیر منتهی شده که دارای سقف قوسی شکل می‌باشد.

ورودی آب انبار دارای یک طاق نمای عریض با قوس جناقی و دو پا طاق جانبی به صورت دو طبقه بوده که با آجرکاری و کاشی‌کاری در طرح هندسی آراسته شده‌است. سقف داخلی طاق نمای میانی دارای تزیینات آجرکاری همراه با رسم بندی و استفاده از پا باریک‌های تزیینی است که با کاشی آرایش بیشتری یافته‌است.

گنبد عظیم آب انبار سردار آجری است و در بالاترین قسمت آن بادگیری قرار گرفته و ارتفاع بلندترین نقطه آن تا کف آب انبار حدود 28/5 متر است و هم اکنون کف آن را به اندازه 3 متر پر کرده‌اند که ارتفاع آن 25/5 متر می‌باشد. علاوه بر بادگیر مرکزی، چهار روزن مشبک دیگر جهت تهویه در گنبد کار گذاشته شده‌است.

شماره ثبت ملی
1377
تاریخ ثبت ملی
-
شماره ثبت جهانی
1355
تاریخ ثبت جهانی
-
شرایط کالبدی بنا
سالم یا مرمت شده
شرایط عمومی بنا
متوسط
آدرس مکان
استان قزوین- قزوین- خیابان راه آهن- محله راه ری
امکان بازدید
+

36.25624, 50.004854

176
158
168
166
امین حسنی

فوق لیسانس فناوری اطلاعات و گرایش تجارت الکترونیک هستم. عاشق کتاب، موسیقی، طبیعت، عکاسی، طبیعتگردی و کوهنوردی و این ها رو با هیچ چیز عوض نمی کنم. هدف همکاری من با ایران نگری معرفی میراث ملموس و ناملموس کشور زیبایمان ایران به شماست. همچنین می خواهم مطالب مفید در خصوص گردشگری، کوهنوری و طبیعتگردی را با شما به اشتراک بگذارم. ما در ایران نگری اهداف زیادی داریم و تنها پشتوانه و مشوق ما در این راه، حمایت ها و بازدیدهای شما دوستان است. اگر از ایران نگری خوشتان آمده ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و ایران نگری را به دوستان خود نیز معرفی کنید.

جاذبه های گردشگری مشابه

  • استان قزوین
  • قزوین
  • استان قزوین
  • قزوین
  • استان قزوین
  • قزوین
  • استان قزوین
  • قزوین

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!