رفتن به محتوای اصلی

آب انبار حاج کاظم

1 votes with an average rating of 3.

موقعیت جغرافیایی آب انبار حاج کاظم

آب انبار حاج کاظم در خیابان تبریز شهر قزوین واقع شده است.  

سیر تاریخی و فرهنگی

بانی آب انبار، مرحوم حاج کاظم کوزه گر است که این بنا به هزینه ایشان و با دستیاری حاجی اسماعیل نامی در سال 1256 هجری قمری ساخته شده است. نام بانی بنا و تاریخ ساخت آن، در قالب شعر و با خط زیبای نستعلیق بر روی کتیبه ای از سنگ مرمر به بهترین شکل کنده کاری شده است و در دو طرف راه پله، واژه علی به صورت خط بنایی در نمای آجری اجرا شده‌است.

معماری آب انبار حاج کاظم

این آب انبار با توجه به وسعت زیاد و حجم آبی که در خود جای می‌داده است، پاسخگوی نیاز آب مصرفی یک سال محل بود. راه شیر آب انبار دارای سقفی با قوسی جناقی و 33 پله با سنگ های تراشیده و 2 شیر آب است.

آب انبار دارای 2 بادگیر با تزیینات کاشیکاری و ارتفاع 8 متر می باشد. در گذشته 4 هواکش وظیفه تهویه و خنک نمودن مخزن را بر عهده داشتند که متاسفانه امروزه تنها یکی از آن 4 هواکش باقی مانده است. مخزن آبگیر این آب انبار دارای پلانی مستطیل شکل است و گنجایش بیش از 230 هزار لیتر آب را در خود دارد.

این آب انبار نیز همانند سایر آب انبارها از فضای سردرب، راه شیر، پاشیر و مخزن تشکیل شده است و شخصی به نام میراب، مسئولیت و امور آب انبار را بر عهده داشته است.

سردرب آب انبار، در نهایت عظمت و ظرافت ساخته شده و دارای تزیینات زیبای آجری و کاشیکاری است. در دو طرف ورودی، دو سکوی سنگی برای نشستن و استراحت وجود دارد. مصالح به کار رفته در این بنا از شفته آهک و آجر است. از ویژگی بارز هواکش موجود این است که این هواکش از پایین چهار ضلعی و در بالا هشت ضلعی است که دارای روزنه هایی برای جریان هوا است.

شماره ثبت ملی
933
تاریخ ثبت ملی
1351
شرایط کالبدی بنا
سالم یا مرمت شده
شرایط عمومی بنا
متوسط
آدرس مکان
استان قزوین- قزوین- خیابان تبریز
امکان بازدید
+

36.261278, 49.9897

164
169
154
172
امین حسنی

فوق لیسانس فناوری اطلاعات و گرایش تجارت الکترونیک هستم. عاشق کتاب، موسیقی، طبیعت، عکاسی، طبیعتگردی و کوهنوردی و این ها رو با هیچ چیز عوض نمی کنم. هدف همکاری من با ایران نگری معرفی میراث ملموس و ناملموس کشور زیبایمان ایران به شماست. همچنین می خواهم مطالب مفید در خصوص گردشگری، کوهنوری و طبیعتگردی را با شما به اشتراک بگذارم. ما در ایران نگری اهداف زیادی داریم و تنها پشتوانه و مشوق ما در این راه، حمایت ها و بازدیدهای شما دوستان است. اگر از ایران نگری خوشتان آمده ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و ایران نگری را به دوستان خود نیز معرفی کنید.

جاذبه های گردشگری مشابه

  • استان قزوین
  • قزوین
  • استان قزوین
  • قزوین
  • استان قزوین
  • قزوین
  • استان قزوین
  • قزوین

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!