رفتن به محتوای اصلی

آبشار گنجنامه

درخواست اصلاح محتوا

1 votes with an average rating of 4.

نام‌های دیگر مکان

  • آبشار جنگ‌ نامه
  • آبشار گنج‌ نامه

موقعیت جغرافیایی آبشار گنجنامه

آبشار گنجنامه با 12 متر ارتفاع در مسیر صعود به ارتفاعات کوه الوند و در پنج کیلومتری جنوب غربی همدان قرار دارد. کتیبه‌های گنجنامه همدان نیز در انتهای دره‌ سرسبز عباس‌آباد و در ابتدای جاده‌ همدان به تویسرکان روی یکی از صخره‌های الوند در کنار آبشار زیبای آن قرار دارد.

هخامنشیان که پس از مادها بزرگ‌ترین امپراتوری مشرق زمین را تاسیس کردند، آب را که یکی از عناصر مقدس آیین زرتشت بود به‌شدت مورد تقدیس و احترام قرار می‌دادند.

در نزدیکی گنج‌نامه، چشم‌انداز زیبایی از آبشار گنجنامه و دره‌های سرسبز عباس‌آباد، تاریک دره و کیوارستان دیده می‌شود. این دره عصر هخامنشیان، شروع جاده هگمتانه به استخر، معروف به جاده شاهی بوده که هگمتانه را از طریق پیچ‌وخم‌های تاریک دره، گدوک (دره)، وردآورد علیا، شهرستانه، اشتران به تویسرکان، نهاوند، کرمانشاه، لرستان، تخت جمشید و فارس مرتبط می‌ساخته است.

این راه، هم چنین یکی از راه‌های ارتباطی همدان به غرب و جنوب کشور (و میانرودان) یا بین‌النهرین (عراق امروزی) بوده است.

آبشار گنجنامه با 12 متر ارتفاع دارای آب دایمی است و در زمستان‌ها نیز در جریان است. دبی متوسط آب این آبشار 200 لیتر در ثانیه است که از دره زیبای عباس‌آباد و گنج‌نامه می‌گذرد. وجود قندیل‌های یخی در فصول سرد، زیبایی این آبشار را دوچندان و خیل عظیمی از یخ‌نوردان را به خود جذب می‌کند. آبشار گنج‌نامه هم چنین در فصول گرم سال هم علاوه بر گردشگران، صخره‌نوردان در صخره‌های اطراف آن سنگ‌نوردی می‌کنند. هخامنشیان که پس از مادها بزرگ‌ترین امپراتوری مشرق زمین را تاسیس کردند، آب را که یکی از عناصر مقدس آیین زرتشت بود به‌شدت مورد تقدیس و احترام قرار می‌دادند.

در ميان صخره‌های اطراف دشت ميشان، آبشارهای فصلی بسيار زيبايی جریان دارند. از نزديکی آبشار گنج‌نامه، جاده‌ای جدا می‌شود که با گذشتن از پيچ‌و‌خم‌های دامنه‌ی کوه الوند و دشت‌های مرتفع بسيار زيبا به شهر تويسرکان؛ مرکز گردوی ايران می‌رسد.

ارزش‌های خاص آبشار گنجنامه

وجود قندیل‌های یخی در فصول سرد، زیبایی این آبشار را دوچندان و خیل عظیمی از یخ‌نوردان را به خود جذب می‌کند. آبشار گنج‌نامه هم چنین در فصول گرم سال هم علاوه بر گردشگران، صخره‌نوردان در صخره‌های اطراف آن سنگ‌نوردی می‌کنند.

امکانات تفریحی و رفاهی آبشار گنجنامه

تله‌کابین گنج‌نامه در مجاورت کتیبه‌های تاریخی و آبشار زیبای گنج‌نامه واقع‌شده است. طول خط این تله‌کابین 1680 متر و اختلاف ارتفاع آن 800 متر، دارای 17 پايه و 50 عدد اتاقک در فاز نخست است. این تله‌کابین به سمت منطقه‌ میدان میشان، یکی از ارتفاعات سرسبز کوه الوند امتداد دارد.

امکانات خاص هیجان‌انگیز ورزشی نظیر سکوی پرش بانجی جامپینگ، کابل پرواز تیرول، دیواره سنگ‌نوردی، پیست تریال، تعادل هوایی (رنجر)، سالن بولینگ، پیست اسکی، پیست سورتمه‌سواری و... به همراه امکانات و خدمات ویژه‌ تفریحی شامل خط تله‌کابین، کافی‌شاپ و رستوران‌های متنوع، شهربازی سرپوشیده، باغ گیاهان و پارکینگ‌های روباز و سرپوشیده قابلیت حضور گردشگران را به بهترین شکل فراهم کرده است.

در نزدیکی آبشار سوییت‌های اقامتی مربوط به دهکده‌ توریستی و ویلاهای کوهستانی جهت اقامت نیز وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. علاوه بر این می‌توانید در هتل‌ها و مهمانسراهایی که در شهرهای اطراف هستند، اقامت داشته باشید.

آدرس مکان
استان همدان- همدان- کیلومتر 5 جنوب غربی شهر همدان- کوهستان الوند- منطقه عباس‌آباد
امکان بازدید
+

34.762719, 48.436829

200
174
197
159
فرناز قوام پور

فرناز قوام پور هستم و در دانشگاه رشته معماری را گذرانده ام. با توجه به علاقه شخصی به سفر، تاریخ و فرهنگ ایران با پروژه ایران نگری همکاری می کنم. خواندن و نوشتن در مورد ایران و مکان های دیدنی تاریخی و فرهنگی و طبیعی همیشه برایم جالب بوده و اینجا خوانده و دانسته های خود را با شما به اشتراک می گذارم.

جاذبه های گردشگری مشابه

  • استان همدان
  • همدان
  • استان خراسان جنوبی
  • طبس
  • استان همدان
  • همدان
  • استان همدان
  • همدان

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!