رفتن به محتوای اصلی

آبشار ویسادار

جاذبه های گردشگری نزدیک

درخواست اصلاح محتوا

1 votes with an average rating of 4.

موقعیت جغرافیایی آبشار ویسادار

آبشار ویسادار در 16 کیلومتری پره سر در شهرستان رضوانشهر استان گیلان واقع شده است. این آبشار از زیباترین آبشارهای ایران و سومین آبشار مرتفع استان گیلان است که همچون نگینی در دل جنگل های زیبای این منطقه می درخشد. ویسادار به معنی سایه درخت بید است و ابهت این پدیده طبیعی زمانی بیشتر می شود که از پایین به آن نگاه کنید، صدای ریزش آب از ارتفاع 15 متری و نیم دایره ای آب در دل سنگ و صخره که حکم دیواره آبشار را دارد، جلوه ای متفاوت به آن می دهد. این دیواره به صورت لایه لایه شکل گرفته و در طی مدت زمانی طولانی به شکل امروزی خود در آمده است. این آب پس از سقوط در حوضچه ای می ریزد که توسط همین دیواره ها احاطه شده و همچون دنیایی متفاوت به نظر می رسد و منظره فوق العاده دیدنی ای را به وجود می آورد.

اين آبشار بر روی رودخانه لمير و در کنار جاده جنگلی منتهی به روستای لمير واقع شده و از معدود آبشارهای ايران است که می توان از روی يک پل فلزی، به خوبی عظمت و زيبايی آن را تماشا نمود. اين پل فلزی به جهت ارتباط دو طرف رودخانه نسب گرديده است ولی با توجه به موقعيت آن، مکان مناسبی جهت بازديد گردشگران شده است. شدت جريان آب و زيبايی صخره های دهانه آبشار، از نکات ديدني آن است. کمی آن طرف تر از آبشار درختان سر به فلک کشیده ای وجود دارند که ریشه هایشان به شکل خاصی در هم تنیده و بر روی زمین پهن شده اند و علاوه بر سایه سار خنکی که در پناه شاخ و برگشان وجود دارد، تصویری تازه از طبیعت را ترسیم کرده اند. حضور این درختان، صدای ریزش آب و جلوه خاص آبشار موقعیتی منحصر به فرد را به این طبیعت بخشیده است تا لحظاتی خوش را برای دوستداران خود رقم بزند.

آبشار ویسادار کمی پایین تر از سطح زمین اطرافش قرار دارد. برای آن که بتوانید به بالای آبشار دسترسی پیدا کنید پله های صخره ای در کنار آن ایجاد شده اند تا با استفاده از آن ها در بالای صخره های دیواره آبشار قرار بگیرید.

ارزش های خاص آبشار ویسادار

آبشار ویسادار سومین آبشار مرتفع استان گیلان می باشد و از زیباترین آبشارهای ایران است. شکل خاص دیواره صخره ای این آبشار ویژگی منحصر به فرد آن است که در کمتر آبشاری دیده می شود.

امکانات تفریحی و رفاهی اطراف آبشار ویسادار

در نزدیکی آبشار کلبه هایی به شیوه سنتی ساخته شده اند که امکانات متفاوتی را در اختیار گردشگران می گذارند. برخی از آن ها قهوه خانه هایی سنتی هستند که امکان نوشیدن چای و استراحت را برایتان فراهم می کنند. در برخی از آن ها نیز صنایع دستی و سوغات و وسایلی برای بازی کودکان به فروش می رسد.

پیشنهاد برای دیدن آبشار ویسادار

تابش نور از دهانه‌ گودال به داخل آن و شنیدن پژواک صدای آب، صحنه‌هایی نفس‌گیر تداعی می‌کند که از تماشای آن سیر نمی‌شوید. بر بلندای آبشار ویسادار صخره‌هایی به شکل لایه لایه وجود دارند که می‌توانید بر آن‌ها بنشینید و ساعت‌ها به منظره شگفت‌انگیز پیش رویتان، که ترکیبی است شگفت‌انگیز از جنگل، رودخانه و جنب و جوش آبشار نگاه کنید.

این آبشار در دل جنگل‌های پیلمبرا قرار دارد و سفر به آن یک جنگل پیمایی کوتاه مدت نیز در خود دارد؛ پیمودن این مسیر جنگلی خود می‌تواند به اندازه بازدید از آبشار خاطره‌انگیز و لذت‌بخش باشد. اگر در فصل تابستان به این آبشار سفر می‌کنید، می‌توانید تنی هم به آب بزنید.

بعد از بازدید از این آبشار دیدنی و گشت و گذار در جنگل می توانید به دیدن دهکده وسکه که قدمت آن را تا چهار هزار سال تخمین زده اند و از قدیمی‌ترین مناطق مسکونی در خاورمیانه است بروید. بنای اسپیه مزگت (با قدمتی هزار ساله)، دهستان ییلاقی ارده و دهستان ساحلی دینا چال در کنار پل آجری شفارود و آرامگاه شرفشاه نیز دی نزدیکی این آبشار واقع شده که دیدنشان خالی از لطف نیست.

بهترین زمان سفر به این بهشت زیبا در فصل بهار و پاییز است که هوای مطبوع و خنک آن جا روحتان را تازه کند. پس برنامه سفر به ای آبشار زیبا را در فصل بهار یا از شهریور ماه تا اواسط آبان در نظر بگیرید.

آدرس مکان
استان گیلان- رضوانشهر- 16 کیلومتری شهر پره سر- دهستان ییلاقی ارده
امکان بازدید
+

37.592338, 48.92514

179
172
203
158
بهاره بهنود

بهاره بهنود، تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی در رشته مهندسی شهرسازی و در مقطع کارشناسی ارشد در رشته طراحی شهری گذراندم. از کودکی علاقه بسیاری به سفر کردن و دیدن مکانهای تاریخی و طبیعت گردی در سراسر ایران عزیز که همواره مناظری متحیر کننده دارد، داشتم. همین سبب شد تا در راستای تحقق آرزوهای کودکی ام به طبیعت گردی و حفظ محیط زیست بپردازم و اکنون این موضوع جزو لاینفک زندگی ام شده است. در این مسیر با تیم توانمند ایران نگری آشنا شدم و این سرآغاز زندگی حرفه ای من در معرفی و شناخت جای جای ایرانمان گردید.

جاذبه های گردشگری مشابه

  • استان زنجان
  • زنجان
  • استان زنجان
  • زنجان
  • استان اصفهان
  • کاشان
  • استان زنجان
  • طارم

دیدگاه ها

آبشارش قشنگه ولی جاده ای که به آبشار میرسه خیلی خیلی باریک و خطر ناکه. خیلی باید مراقب بود. پیشنهاد میکنم شب نرید مسیر رو تا دید خوبی داشته باشید. یه سمت کوهه یه سمتشم دره! ارزش یه بار دیدن رو داشت