رفتن به محتوای اصلی

آبشار نیاسر

جاذبه های گردشگری نزدیک

درخواست اصلاح محتوا

3 votes with an average rating of 3.4.

موقعیت جغرافیایی آبشار نیاسر

آبشار نیاسر در محله قدیمی سرکمر یا شهید بهشتی شهر تاریخی نیاسر در 130 کیلومتری شمال غربی کاشان قرار دارد. این آبشار از بخش بزرگتر آب جاری از چشمه‌ تالار اسکندریه که در کنار چارطاقی آتشکده‌ ساسانی نیاسر قرار دارد، سرچشمه می‌گیرد. نیاسر روستایی باستانی بوده‌ که در آثار جغرافیایی سده‌های ششم و هفتم از آن یاد شده‌ است و در واقع وجود شهر تاریخی نیاسر از چشمه تالار اسکندریه سر منشا می گیرد. شاید جالب باشد که بدانید ارتفاع این چشمه از سطح دریا در حدود 1680 متر است. گفته اهالی و وجود بقایای آبراه های قدیمی نشان می دهد که در طی سالیان مسیر آبشار تغییر کرده است.

ارتفاع آبشار نیاسر تا پای آبشار در حدود 25 متر است و از آن جا تا عمارت کوشک 53 متر فاصله دارد. در مسیر آبشار 13 آسیاب وجود داشته که تنها یکی از آن ها در پای آبشار فعال است و 4 آسیاب هم به طور کلی تخریب شده اند.

جنس سنگ بدنه و آبراهه های این آبشار از نوع آهکی و رسوبی است که در اثر انحلال در طول سال ها دچار تغییر شکل شده اند و بافت بسیار زیبایی مانند رسوبات آهکی که به شکل قندیل که در سقف غارها یافت می‌شوند و به استالاکتیت‌ها معروف اند ورسوبات آهکی مخروطی که از کف غارها رشد می‌کنند یا استالاکمیت‌ها را به وجود آورده است.

در اطراف این آبشار زیبا طبیعت، گیاهان و درختان بسیاری وجود دارد. پوشش گیاهی اغلب شامل درخت عرعر، بید شیرین، توت شمرونی و مو می شود. گیاهانی با خاصیت دارویی هم  مانند پر سیاوش که برای سردرد و سینه درد است، علف شوره برای کمردرد و سردرد و خیار بوته مار یا هندونه مار که از آن برای پا درد استفاده می‌کنند، نیز وجود دارد.

ارزش های خاص آبشار نیاسر

این آبشار از چشمه ای قدیمی سرچشمه می گیرد که در گذشته به عنوان محل انجام مراسم مذهبی پیش از ستایش مهر در آتشکده مورد استفاده قرار می گرفت. در واقع این آبشار در ابتدای مجموعه تاریخی نیاسر قرار گرفته است و یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این منطقه است.

آثار باستانی و طبیعی موجود نیاسر شامل چهارتاقی نیاسر، آبشار، کاخ صفوی تالار که بر روی آتشکده ساسانی ساخته شده، گرمابه صفوی، برج دیدبانی، پناهگاه زیرزمینی معروف به سوراخ رییس، چنارهای کهنسال و چشمه و نیایشگاه مجاور آن که اکنون تبدیل به مسجد شده‌است، می شود.

محله سرکمر نیز یکی از محله‌های تاریخی فرهنگی است که علاوه بر آبشار شامل عناصر دیگری مانند مسیر پله‌ها از پای آبشار تا پای کوشک، سنگ‌ها و بستر آبشار و درختان و گیاهان اطراف آن است. به علاوه در کنار آبشار هم یک ورودی به سمت غار رییس نیاسر وجود دارد که با احتمال زیاد معبدی متعلق به پیروان آیین میترا بوده که در گذشته به عنوان محل مخصوص به جای آوردن آداب شستشو و غسل قبل از مراسم ستایش میترا استفاده می شده است. امروز هم اهالی محله سرکمر و برزه‌زن در روز عید قربان در کنار چشمه‌ اسکندریه، گاوی را قربانی می‌کنند تا خون آن را به آب بریزند تا همراه آب به قسمت‌های دیگر برود، زیرا اعتقاد دارند سبب پربرکت شدن و پرآبی می‌شود.

امکانات تفریحی و رفاهی اطراف آبشار نیاسر

با توجه به محل قرار گیری آبشار در داخل شهر، امکانات رفاهی و تفریحی مناسب، به راحتی در دسترس است. سفره خانه و رستوران های زیادی در اطراف این آبشار قرار دارد. فروشگاه های فروش داروهای گیاهی و گلاب و عرقیات بسیاری هم در اطراف آبشار موجود است که خرید از آن ها نیز می تواند تجربه جالب و منحصر به فردی باشد.

برای رفاه بیشتر بازدید کنندگان در نزدیکی آبشار مسجد، سرویس بهداشتی، پارکینگ آبشار و پارک و فضای سبزی نیز قرار دارد.

پیشنهاد برای دیدن آبشار نیاسر

این آبشار در هر فصلی زیبایی و جذابیت خاص خود را دارد. شدت جریان آب در آن در فصل زمستان به بیشترین مقدار خود میرسد و در فصل پاییز کاهش می یابد. هر ساله از اواسط اردیبهشت، نیاسر به یکی از نقاط دیدنی و توریستی ایران بدل می‌شود که به دلیل برگزاری آیین گلاب گیری مشتاقان بسیاری را به خود جذب می کند.

شهر نیاسر یکی از مراکز مهم تولید گل محمدی، گلاب و عرقیات گیاهی است که می تواند سوغات خوبی از سفر دلچسبتان باشد. در سفر به کاشان و نیاسر از غار نیاسر و آتشکده نیاسر و آسیاب آبی هم دیدن کنید.

شماره ثبت ملی
1083
تاریخ ثبت ملی
-
آدرس مکان
استان اصفهان- کاشان- نیاسر- محله سر کمر
امکان بازدید
+

33.972072, 51.147079

77
100
85
96
فرناز قوام پور

فرناز قوام پور هستم و در دانشگاه رشته معماری را گذرانده ام. با توجه به علاقه شخصی به سفر، تاریخ و فرهنگ ایران با پروژه ایران نگری همکاری می کنم. خواندن و نوشتن در مورد ایران و مکان های دیدنی تاریخی و فرهنگی و طبیعی همیشه برایم جالب بوده و اینجا خوانده و دانسته های خود را با شما به اشتراک می گذارم.

جاذبه های گردشگری مشابه

  • استان زنجان
  • زنجان
  • استان زنجان
  • زنجان
  • استان زنجان
  • طارم
  • استان گلستان
  • گرگان

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!