رفتن به محتوای اصلی

آبشار لاتون

جاذبه های گردشگری نزدیک

درخواست اصلاح محتوا

1 votes with an average rating of 3.

نام های دیگر مکان

  • آبشار بارزاو 

موقعیت جغرافیایی آبشار لاتون

آبشار لاتون در شهر آستارا در استان گیلان و در مرز استان گیلان با اردبیل واقع است. آبشار لاتون در استان گیلان 15 کیلومتری جنوب شهرستان آستارا، شهر لوندویل و در روستای کوته کومه جای گرفته‌است. این آبشار با 105 متر ارتفاع لقب بلندترین آبشار استان گیلان را یدک می‌کشد. این آبشار از دامنه‌های شرق کوه اسپیناس سرچشمه گرفته و به رودخانه لوندویل که با طول 17 کیلومتری خود نیز از کوه اسپیناس سرچشمه گرفته سرازیر می‌شود و با شیب تندی به سمت کوته کومه و لوندویل حرکت کرده و در آخر وارد دریای خزر می‌شود. حجم آب آبشار در فصول مختلف سال متفاوت است ولی در تمام فصول آب دارد. مسیر آبشار لاتون از روستای کوته کومه آغاز می شود و تقریبا 6 کیلومتر، معادل 4 ساعت پیاده روی (کوهپیمایی) درازا دارد. در مسیر آبشار لاتون تپه های جنگلی و رودخانه ای که منبع آن آبشار لاتون است دیده می شود. انتهای مسیر نیز دارای پرتگاه های خطرناک و مرگبار است. آبشار از فاصله 500 متری قابل مشاهده است. لاتون تنها یک آبشار ندارد. آبشار 65 متری دیگری نیز در فاصله 10 متری آن قرار دارد و میزان آب و پهنای بیشتری نسبت به آبشار اصلی دارد. بالای آبشار لاتون قلعه ای به همین نام وجود دارد که متعلق به بابک خرم دین و معروف به قلعه اسپینه یا اسپیناس است.

ارزش های خاص آبشار لاتون

آبشار لاتون بلندترین آبشار استان گیلان است و این آبشار منحصر به فرد با ارتفاع 105متر، لقب بلندترین آبشار ایران را نیز با خود به یدک می کشد. وجود قلعه لاتون در بالای آبشار و در ارتفاع 2005 متری نیز از دیگر جاذبه های دیدنی این آبشار است.

امکانات تفریحی و رفاهی اطراف آبشار لاتون

در ابتدای مسیر پیاده روی آبگرم کوته کومه وجود دارد که دارای 3 دوش و یک استخر است. پارکینگ، بوفه، سرویس بهداشتی و اتاق های کرایه ای امکاناتی هستند که در این محل ارائه می شوند و می توانند اقامت شما را در کنار این آبشار زیبا لذت بخش تر کنند.

پیشنهاد برای دیدن آبشار لاتون

اگر اهل صخره نوردی هستید این آبشار و فضای اطراف آن برایتان لذت بخش خواهد بود. گشت و گذار در این طبیعت زیبای اطراف آبشار هم شما را با جلوه خاص از طبیعت و زیباهایی جنگل آشنا می کند. روستای کوچک و متروکه آسیو واشون هم در نزدیکی این آبشار واقع است که تقریبا خالی از سکنه می باشد و حداکثر 5 خانوار در آن زندگی می کنند. دیدار از این این روستا هم خالی از لطف نیست.

برای اقامت می توانید شهر آستارا یا شهر لوندویل را در نظر بگیرید یا شبی را در خانه های روستایی کوته کومه بگذرانید. اگر با منطقه و اصول کمپینگ آشنایی دارید، می توانید ماندن در چادر و کمپینگ را هم تجربه کنید.

آدرس مکان
استان گیلان- آستارا- 15کیلومتری جنوب آستارا- شهر لوندویل- روستای کوته کومه
امکان بازدید
+

38.321067, 48.727296

192
170
190
191
بهاره بهنود

بهاره بهنود، تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی در رشته مهندسی شهرسازی و در مقطع کارشناسی ارشد در رشته طراحی شهری گذراندم. از کودکی علاقه بسیاری به سفر کردن و دیدن مکانهای تاریخی و طبیعت گردی در سراسر ایران عزیز که همواره مناظری متحیر کننده دارد، داشتم. همین سبب شد تا در راستای تحقق آرزوهای کودکی ام به طبیعت گردی و حفظ محیط زیست بپردازم و اکنون این موضوع جزو لاینفک زندگی ام شده است. در این مسیر با تیم توانمند ایران نگری آشنا شدم و این سرآغاز زندگی حرفه ای من در معرفی و شناخت جای جای ایرانمان گردید.

جاذبه های گردشگری مشابه

  • استان زنجان
  • زنجان
  • استان زنجان
  • زنجان
  • استان اصفهان
  • کاشان
  • استان زنجان
  • طارم

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!