رفتن به محتوای اصلی

3000 ایرانی در جام جهانی 2018 روسیه چه قدر ارز از کشور خارج کرده‌اند؟

1 votes with an average rating of 4.

ایلنا نوشت که حرمت‌الله رفیعی می‌گوید 3 تا 3 هزار و 500 نفر برای حمایت تیم‌ملی فوتبال در جام‌جهانی از طریق آژانس‌های مسافرتی به روسیه سفر کرده‌اند، اما فدراسیون فوتبال با وجود آن که سهمیه 8 درصدی ایران برای جذب تماشاگر در اختیار داشته است حتی یک نفر از این سهمیه را به آژانس‌های مسافرتی نداده و آژانس‌ها به صورت غیررسمی و به‌عنوان مشتری، مقداری از میزان بلیت مورد نیاز خود را از فدراسیون خریداری کرده‌اند.

رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران با اعلام این که برای جام‌جهانی روسیه 3 تا 3 هزار و 500 نفر به صورت تقریبی به روسیه رفته‌اند به خبرنگار ایلنا گفت: "کشورهایی که به جام جهانی روسیه راه پیدا کردند،‌ برای تماشاگران خود در بازی‌ها دارای سهمیه‌ای هستند که براساس آن، مردم آن کشورها می‌توانند به روسیه سفر کنند. سهمیه ایران در این بازی‌ها 8 درصد بوده که چیزی در حدود 8000 هزار نفر برای هر بازی می‌شود. اما فدراسیون فوتبال حتی یک نفر از سهمیه‌ای را که برای ایران در نظر گرفته شده و باید برای جذب تماشاگر به آژانس‌ها داده می‌شد را به آژانس‌هاس مسافرتی نداد و آژانس‌ها از راه‌های دیگری بلیت مورد نیاز خود را تهیه کردند. یکی از راه‌های تهیه بلیت به‌صورت غیررسمی و به‌عنوان مشتری از خود فدراسیون بود که برای ما چیزی در حدود 300 تا 400 دلار برای هر نفر هزینه ایجاد در بر داشت."

حرمت‌الله رفیعی درباره هزینه حضور هر مسافر روسیه این‌طور توضیح داد: "مسافران روسیه تقریبا 10 روز در آن کشور هستند و هزینه حضور آن ها به‌صورت تقریبی از 15 تا 35 میلیون محاسبه شده است. این مبلغ شامل هزینه‌های پرواز، بلیت بازی‌های ایران و هتل اقامت بوده که جز 30 یا 40 درصد پروازها که طرف قرارداد ما شرکت‌های داخلی بودند، مابقی هزینه‌ها به صورت ارز پرداخت و از کشور خارج شده است. قاعدتا در چنین سفرهایی آژانس‌ها نیز برای خود سهمی دارند ولی با توجه به نوسانات ارز، سهم آژانس‌ها از این تور تقریبا نزدیک به صفر بوده و چیز دندان‌گیری نصیب کسی نشده است."

وی در ادامه درباره میزان خروج ارز در مسابقات جام جهانی امسال از کشور گفت: "بنده هم موافق خروج ارز از کشور نیستم ولی اقداماتی که انجام می‌شود به‌جای آن که از خروج ارز جلوگیری کند، میزان آن را افزایش می‌دهد. باید دید دوستانی که مدعی ممانعت از خروج ارز از کشور هستند چرا ارز مسافری که سال گذشته 300 دلار بود را به ۵۰۰ و ۱۰۰۰ یورو افزایش دادند؟ این سیاستِ به شدت غلطی است که از کارهای غیرکارشناسی ناشی می‌شود. دغدغه گردشگران مکان مناسب است و در صورت بودن امکانات مناسب، قطعا یکی از مقصدهای اصلی آن ها شهرهای داخلی می‌شود."

بر این اساس، از آن جا که هزینه سفر هر فرد به روسیه بین 15 تا 35 میلیون تومان است. برای محاسبه میزان ارزی که هر‌ فرد از کشور خارج می‌کند با حذف هزینه پروازهایی که توسط شرکت‌های داخلی انجام می‌شود، که به صورت میانگین 3/5 میلیون تومان است و نیز با توجه به این موضوع که تنها 30 تا 40 درصد مسافران با شرکت‌های داخلی به مسکو سفر کرده‌اند، پس از کسر تقریبی مبلغی معادل 1 میلیون و 225 هزار تومان از هزینه کل، هر فرد به صورت میانگین 13/775 تا 33/775 میلیون تومان ارز از کشور خارج می‌کند.

اگر تعداد کل افرادی که برای مسابقات جام‌جهانی به روسیه رفته‌اند را 3000 هزار نفر درنظر بگیریم، میزان پولی که این افراد از کشور خارج کرده‌اند، مبلغی معادل 41/325 تا 101/325 میلیارد تومان می‌شود. اگر هر یورو را 8000 هزار تومان در نظر بگیریم، می‌توان تخمین زد مبلغ 5/165625 تا 12/665625 میلیون یورو ارز از کشور خارج شده است. به مبلغ فوق باید اختصاص 500 یورو به صورت ارز مسافرتی به هر فرد را نیز باید افرود که با ضرب در 3000 نفری که به روسیه رفته‌اند، ‌مبلغی معادل 1/5 میلیون یورو می‌شود. جمع این مبالغ با یکدیگر به این معناست که کل ارز خارج شده از کشور برای این یک ماه مبلغی در حدود 6/665625 تا 14/165625 میلیون یورو است که حتی بدون توجه به شرایط کنونی کشور، بازهم رقم قابل توجهی به شمار می‌آید.

با استناد به گفته حرمت‌الله رفیعی، هر گردشگر با حضور خود در ایران حداقل 1000 یورو ارز را وارد کشور می‌کند و اگر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بخواهد مقدار ارز خارج شده در سفر روسیه را با جذب گردشگران خارجی جبران کند باید به‌صورت تقریبی تعداد 666 تا 14166 نفر گردشگر خارجی را به ایران بکشاند. آن هم گردشگری که بر اثر اقدامات انجام نشده و شرایط نه چندان مناسب جذب گردشگر؛ تعدادش روز به روز در حال کاهش است.

رفیعی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به سیاست‌های غلط جذب گردشگر، ورود گردشگران خارجی به کشور را موضوع پر اهمیتی دانست که می‌تواند در بحث ارزآوری نقش به‌سزایی ایفا کند و گفت: "هر گردشگر با ورود خود به ایران حداقل 1000 یورو هزینه می‌کند که این موضوع در شرایط کنونی می‌تواند شرایط ارز کشور را بهبود بخشد اما با اقدامات اشتباهی که انجام شده، میزان گردشگران خارجی که به ایران می‌آیند، روز به روز در حال کاهش است. عده‌ای این موضوع را به گردن برجام می‌اندازند ولی مسئله برجام به تازگی و در سال 97 انجام شده است در صورتی که اگر ما آمار گردشگران سال 96 و 95 کشور را باهم مقایسه کنیم، شاهد افت میزان آن در سال 96 هستیم که مسئله نگران‌کننده‌ای است."

وی در ادامه علت کاهش گردشگران خارجی را این طور توضیح داد: "این موضوع بر اثر سیاست‌های غلط نظارتی و دولتی ایجاد شده است چرا که در حال حاضر گردشگرانی ریزش کرده‌اند که نام توریست سلامت را روی آن ها گذاشته‌اند. متولی این توریست هم سازمان نظام پزشکی است که این موضوع اصلا به آن ها ارتباط ندارد. وقتی این وظیفه برعهده چنین سازمان غیرمرتبطی گذاشته می‌شود، قطعا آمار توریست هم کاهش پیدا می‌کند."

رفیعی افزود: "عامل دیگر فراهم کردن امکاناتی است که باید برای گردشگر مهیا شود تا او بار دیگر راغب به سفر به ایران باشد. مسئله‌ مهم دیگر وضعیت دلال‌هایی است که از گردشگران کلاهبرداری می‌کنند. به عنوان مثال دلار را با قیمت 4200 می‌خرند و با قیمتی به مراتب بالاتر به فروش می‌رسانند یا فروشگاه‌هایی که به محض دیدن فرد خارجی قیمت‌ها را چند برابر می‌کنند. به هر حال گردشگر به کشور خود برمی‌گردد و تصویری که از ایران در ذهنش شکل گرفته را برای دوستانش تعریف می‌کند که همین موضوع به شدت در کاهش گردشگران تاثیرگذار است."

رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران درباره راهکار افزایش گردشگران خارجی در کشور گفت: "گرفتن عوارض خروج به این صورت غلط است. نه به این معنا که عوارض خروجی نباید گرفته شود بلکه باید درآمد ناشی از آن به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری داده شده و آن ها را ملزم کنند که ساخت هتل، فروشگاه و امکانات رفاهی را در دستور کار خود قرار دهند. به این صورت گردشگران به مکان‌های داخلی روی خوش نشان داده و سودآوری برای کشور تضمین خواهد شد. ما باید شرایطی فراهم کنیم که روز به روز از تعداد افرادی که از کشور خارج می‌شوند، کم شده و به تعداد گردشگران خارجی که به کشور می‌آیند، اضافه شود."

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!