رفتن به محتوای اصلی

فرماندار شهرری درباره مومیایی منسوب به رضا شاه: مرده‌ای بود که پیدا و دفن شد!

3 votes with an average rating of 4.

از کشف مومیایی منسوب به رضاشاه در شهرری بیش از ده روز می‌گذرد اما هنوز هیچ نهاد رسمی در ایران پاسخی روشن درباره ماهیت این مومیایی نداده است.

با این حال هدایت‌الله جمالی پور؛ فرماندار شهرری با اشاره به این که "موضوعات مهم‌تری هست که خبرنگار می‌تواند به آن بپردازد" به ایلنا؛ خبرگزاری کار ایران گفت:‌ "مرده‌ای بود که پیدا شد و حالا هم دفن شده دیگر. الان یک ماه است که از این مساله گذشته. تا جایی که من می‌دانم آن را در جای مناسبی دفن کرده‌اند."

اخبار و نظرات ضد و نقیض بسیاری در این مدت در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در این باره منتشر شده است اما هنوز هیچکدام از آن ها نتوانسته است کلید حل این معما باشد و حتی کارشناسان و مقامات پژوهشگاه میراث فرهنگی که باید با این موضوع ارتباط مستقیم داشته باشند در این باره کاملا سکوت کرده‌اند.

در این میان ایلنا تلاش کرده با مسئولان نهادهای مربوط در این باره گفتگو کند. اما رییس اداره میراث فرهنگی شهرری، معاون میراث فرهنگی استان تهران و مدیر کل آن نیز هر کدام مساله را به دیگری محول کرده‌اند.

این در حالی است که جامعه باستان‌شناسان ایران روز نهم اردیبهشت با انتشار بیانیه‌ای خواستار بررسی و پیگیری حرفه‌ای و تخصصی این موضوع شده بود. در بخشی از این بیانیه آمده است: "تا کنون مدرکی به دست نیامده که نشان دهد سنت مومیایی کردن اجساد، پیشینه‌ای در تاریخ ایران زمین دارد و از این نظر جسد مومیایی مذکور، حتی اگر هویت آن غیرقابل تشخیص باشد و یا به رضاشاه تعلق نداشته باشد، از نظر علمی، تاریخی و میراث فرهنگی نمونه‌ای منحصربه‌فرد محسوب می‌شود و ضروری است که از آن محفاظت کامل به عمل آید."

دلاور بزرگ نیا؛ مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران گفته است که این موضوع در حیطه میراث فرهنگی نیست و بناست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تصمیم نهایی را در این باره اعلام کند.

دیدگاه ها

واقعا مرده بود؟ زنده زنده دفنش نکردین؟