رفتن به محتوای اصلی

عضو شورای شهر تهران تعلق جسد مومیایی یافت شده به رضاشاه را محتمل دانست

1 votes with an average rating of 4.

گزارش شده است که بیل‌مکانیکی که در نزدیکی حرم عبدالعظیم در شهر ری در جنوب تهران مشغول حفاری بود به طور اتفاقی به جنازه‌ای برخورد کرد که مومیایی‌ شده به نظر می‌رسید.

رسانه ها می گویند در پی برخورد ماموران حفاری با یک "جسد مومیایی شده" در حرم عبدالعظیم در شهر ری در جنوب تهران، یک عضو شورای شهر تهران تعلق این جسد به رضا شاه پهلوی را محتمل دانسته و گفته عملیات حفاری در منطقه برای بررسی دقیق موضوع متوقف شده است.

حسن خلیل‌آبادی؛ عضو شورای شهر تهران و رییس کمیته میراث فرهنگی این شورا در عین حال تاکید کرده است که جنازه متعلق به هر کسی که باشد به دلیل این که مومیایی شده جنبه میراثی دارد و باید حفظ شود.

عضو شورای شهر تهران گفته جنازه مومیایی شده در پی حفاری در قسمت غربی صحن ‌عبدالعظیم پیدا شده است. آرامگاه رضا شاه در کنار حرم عبدالعظیم بناگذاشته شده بود. این آرامگاه در اوایل انقلاب تخریب شد.

همزمان یکی از اعضای روابط عمومی حرم عبدالعظیم گفته کشف جسدی مومیایی در شهرری که آن را به رضاشاه پهلوی نسبت می‌دهند یک شایعه است.

مقام های ایرانی در سال‌های اخیر طرح توسعه حرم عبدالعظیم در شهر ری در جنوب تهران را به اجرا گذاشته‌‌اند.

رضا پهلوی؛ موسس سلسله پهلوی چند سال پس از تبعید در جریان تبعید در ژوهانسبورگ در آفریقای جنوبی درگذشت. جنازه او مدتی در مصر به امانت گذاشته شد اما حدود 70 سال پیش، بعد از طواف در مکه؛ قبله گاه مسلمانان از قاهره به تهران منتقل و در آرامگاهی که در شهر ری برای او طراحی و ساخته شده بود، دفن شد. معمار این بنا محسن فروغی؛ استاد معماری و رییس دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بوده است. کاخ نیاوران و دانشکده حقوق دانشگاه تهران از آثار آقای فروغی است. صادق خلخالی؛ روحانی شیعه که با حکم آیت‌الله روح‌الله خمینی(ره)؛ موسس جمهوری اسلامی حاکم شرع دادگاه های انقلاب پس از بهمن 1357 بود در اردیبهشت سال 1359 دست به تخریب آرامگاه رضاشاه زد. پس از خروج محمدرضا شاه پهلوی از ایران که حدود یک ماه پیش از فروپاشی حکومت او بود، شایعاتی وجود داشت مبنی بر این که آخرین شاه ایران جسد پدرش را همراه خود از ایران خارج کرده است. اما فرح پهلوی؛ آخرین ملکه ایران که همراه شاه در دی ماه 1357 از ایران رفت و تا پایان عمر شاه در کنار همسرش بود، این موضوع را تکذیب کرده است.

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!