رفتن به محتوای اصلی

آیا رویداد همدان 2018 ناجی گردشگری ایران می شود؟

2 votes with an average rating of 4.

ایران ظرفیت‌های بی‌شماری برای جذب گردشگر دارد که اگر در راستای رونق اقتصاد ملی، برای معرفی مناسب آن‌ها اقدام شود، فعالیت مؤثری برای ایجاد اشتغال و درآمدزایی شده است.

نوروز امسال در همدان حال و هوای دیگری داشت و رویداد همدان 2018 که به‌عنوان یک شعار مبهم در گزارش‌ها و اخبار رسانه‌ای مطرح می‌شد، تا حدی توانست گردشگران را به همدان هدایت کند.

روزهای شلوغ نوروز در شهر همدان و رفت‌وآمد گردشگران در مراکز و اماکن گردشگری و تاریخی این استان آرزویی است که کم‌کم رنگ تحقق به خود می‌گیرد تا شاید همدان نیز به جایگاه واقعی خود در عرصه گردشگری دست یابد.

رقم میلیونی بازدید گردشگران از اماکن همدان

نوروز امسال استان همدان رقمی میلیونی را در بازدید گردشگران از اماکن دیدنی خود به ثبت رساند تا ثابت کند ظرفیت لازم را برای تبدیل‌شدن به مقصد گردشگری دارد اما تا رسیدن به این هدف راه بسیار است.

همدان در سال 2018 میلادی میزبانی 2 رویداد بزرگ بین‌المللی را بر عهده دارد به‌طوری‌که حضور 500 عضو از 150 کشور وابسته به سازمان جهانی گردشگری و میزبانی وزاری خارجی 34 کشور آسیایی می‌تواند زمینه‌ساز رونق گردشگری خارجی و نقطه عطفی در معرفی ظرفیت‌های گردشگری استان همدان در عرصه جهانی و ارتقای صنعت گردشگری این استان باشد.

بررسی دلایل و شواهد این رخداد بیانگر آن است که تبلیغات انجام‌شده در خصوص میزبانی همدان از رویدادهای بین‌المللی در سال 2018 در این زمینه بی‌تاثیر نبوده و تلاش برای شناساندن استان همدان در سطح جهان شاید نتایج دلخواه را کسب نکرده اما در شناساندن همدان به هموطنان در جای‌جای کشور تا حدودی مثمر ثمر واقع‌شده است.

در همین خصوص یکی از راهنمایان و فعالان گردشگری در استان همدان با بیان این که وقتی پای رویداد جهانی همدان 2018 به جلسات مدیران و برنامه‌ریزان استان باز شد، هر بخشی تلاش کرد با اتکا به این رویداد فعالیت‌های روزمره خود را رنگ و لعاب بخشد، گفت: "در این میان بخش خصوصی در حوزه گردشگری به‌عنوان تافته‌ای جدا بافته نقش‌آفرینی‌های تأثیرگذاری را داشته است".

مریم مقدم با بیان این که چند سال بود فعالان گردشگری اعلام می‌کردند برای ترغیب تهرانی‌ها در راستای سفر به همدان کافی است یک بیلبورد در بزرگراه‌ها نصب شود و یا ظرفیت متروهای تهران برای تبلیغ گردشگری همدان جدی گرفته شود، گفت: "همه این پیشنهادها شنیده می‌شد و جدی گرفته نمی‌شد تا این که بحث میزبانی همدان از اجلاس جهانی جهانگردی در سال 2018 جدی شد و پایتخت شدن همدان در حوزه گردشگری آسیا وارد فاز اجرایی شد."

خروجی تبلیغات انجام‌شده قابل‌توجه بود

وی با بیان این که هم‌زمان با این دو اتفاق بزرگ بخش خصوصی تابوی تبلیغات را شکست و از تراکت و برنامه‌سازی و گزارش‌های کاغذی بیرون آمد و به بیلبوردهای پایتخت‌نشین روی آورد، اضافه کرد: "خروجی تبلیغات انجام‌شده قابل‌توجه بود و شمار بسیاری از مردم را روانه همدان کرد".

مقدم که در کمیته اطلاع‌رسانی رویداد همدان 2018 مسئولیت دارد با تاکید بر این که حالا هر گردشگر مبلّغ سفر به همدان در عرصه ملی است، عنوان کرد: "دور از ذهن نیست اگر ادعا کنیم در تعطیلات پیش رو باید انتظار گردشگران بیشتری را برای ورود به همدان بکشیم .تبلیغات بدون تکمیل زیرساخت‌ها تبعات منفی برای استان در بر خواهد داشت و باید زیرساخت‌ها را مهیا کنیم. رویداد همدان 2018 در حوزه دبیرخانه و ستاد اجرایی جدی گرفته نشد. این بدان معناست که در نوروز 97 می‌توانستیم گردشگران متعددی را با این رویداد آشنا کنیم و حداقل تالار قرآن همدان را که محل استقرار دبیرخانه است، پرتکاپو و رفت‌وآمد کنیم، اما در این زمینه اقدامی نشد و به‌گونه‌ای ستاد تسهیلات سفر استان همدان راه خود را رفت و دبیرخانه 2018 در سکوت خود تنها ماند. جمعیت گردشگری که به‌واسطه نوروز 97 وارد همدان شدند، می‌توانستند با رویداد همدان 2018 به‌خوبی آشنا شوند، اما استان برای این مهم نه برنامه‌ داشت و نه منسجم عمل کرد. صرفا نمی‌توان با نصب کردن چند بنر و بیلبورد در ستاد سفر آن‌هم در آن‌سوی شهر و در یادمان عین‌القضات به نام همدان 2018 فکر کنیم حرکتی متفاوت را رقم زده‌ایم."

مقدم با تاکید بر این که همدان 2018 برنامه می‌خواهد و نوروز 97 می‌توانست با محوریت جدی در حوزه گردشگری رویداد جهانی همدان 2018 را به ایرانیان بشناساند، گفت: "استان همدان از این ظرفیت غافل ماند".

توجه مرکزنشین‌ها به همدان جلب شده است

در همین خصوص مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان با بیان این که امسال با طنینی که رویداد گردشگری 2018 در کشور داشته صدای استان رساتر از گذشته در سطح ملی و بین‌المللی شنیده می‌شود، عنوان کرد: "توجه مرکزنشین‌ها به همدان جلب شده است."

علی مالمیر با تاکید بر این که شرایطی رقم خورده که همدان در سال جدید در حوزه گردشگری شروع خوبی داشته باشد، ادامه داد: "شهرهای استان همدان آمادگی مناسبی برای پذیرش مهمانان نوروزی داشتند و امسال با رشد فوق‌العاده گردشگری در همدان مواجه بودیم".

ثبت یک میلیون و 298 بازدید از جاذبه‌های همدان

وی با بیان این که آمار مسافران نوروزی استان همدان نشان‌دهنده آن است که رویداد گردشگری همدان 2018 می‌تواند نقطه عطفی برای استان باشد، اضافه کرد: "از 28 اسفندماه سال گذشته تا 13 فروردین‌ماه امسال یک میلیون و 298 مورد بازدید از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی استان همدان انجام شد که این آمار 65  درصد نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش داشته است. 359هزار نفر در شب اقامت داشتیم که این آمار نیز 136 درصد افزایش داشته است. هتل‌های همدان نیز بین 90 تا 100 درصد اشغال‌شده بودند."

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان با بیان این که امسال خانه مسافرها کسب‌وکار پررونقی داشتند و آموزش‌وپرورش همدان نیز یک هزار کلاس برای اسکان پیش‌بینی کرده بود که تکمیل شدند و سرریز آن به شهرهای بهار و لالجین ارجاع داده شد، گفت: "تمام ظرفیت‌های اقامتی همدان در ایام نوروز تکمیل‌شده بود. در ایام نوروز آرامگاه بوعلی سینا 7 هزار نفر بازدیدکننده داشت. بیشترین بازدید مربوط به غار علیصدر و گنج‌نامه بود. برای دستیابی به اهداف رویداد گردشگری همدان 2018 تقسیم‌بندی‌های لازم انجام‌شده است."

مهم‌ترین دستاوردهای رویداد گردشگری 2018 تبلیغ همدان است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان با اشاره به این که یکی از مهم‌ترین دستاوردهای رویداد گردشگری 2018 تبلیغ همدان است، گفت: "در حوزه تبلیغات در داخل استان برای حساس کردن مردم تلاش شده و در سطح ملی نیز برای تبلیغات همدان مذاکراتی انجام‌شده است. سازمان میراث فرهنگی توجه خود را به استان همدان در حوزه گردشگری معطوف کرده است. باید لایه‌های مختلف مردم را درگیر کرد چرا که اگر بخواهیم یک شهر گردشگری باشیم باید همه آحاد جامعه کنشگر باشند و به یک میزبانی مطلوب برای گردشگر کمک کنند. همدان در گردشگری سلامت حرف برای گفتن دارد و در حوزه تربیت‌بدنی نیز ظرفیت‌های فراوانی وجود دارد."

آزمونی برای مدیریت همدان

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه سال 2018 آزمونی بزرگ برای مدیریت استان و فرصتی طلایی برای استان است که غفلت از آن قابل جبران نیست، گفت: "باید همدان به‌عنوان شهری 3 هزار ساله و پایتخت تاریخ و تمدن به زیباترین شیوه ممکن به جهان معرفی و شناسانده شود".

حمیدرضا حاجی بابایی در پاسخ به این سؤال که میزان آمادگی همدان برای رویداد همدان 2018 چگونه است؟ گفت: "طی بررسی‌ها و بازدیدهایی که در ایام تعطیلات نوروزی از ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی و برنامه‌های تدارک دیده‌شده برای ایام مذکور داشتم، تلاش مسئولان در بخش‌های مختلف مشهود بود اما به نظر می‌رسد این ایام فرصت بسیار مناسبی برای آسیب‌شناسی مسائل سفر به همدان بود. توصیه می‌شود مسئولین در دستگاه‌های مختلف به‌صورت دقیق و علمی فرصت‌ها و چالش‌ها و تهدیدها و مشکلات را در ایام مذکور بررسی کنند. دست‌اندرکاران باید با دیدگاه نقادانه و سازنده بعد از خودارزیابی دستگاه‌های ذی‌ربط برنامه خود را ارائه کنند."

10 میلیارد تومان برای میزبانی رویداد همدان 2018 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است. باید موضوع به‌صورت جدی در دستور کار مدیران و برنامه ریزان قرار گیرد که در همین راستا با پیگیری‌های به‌عمل‌آمده در ردیف 64-550000 اعتباری معادل 10 میلیارد تومان برای میزبانی رویداد همدان 2018 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است.

حاجی بابایی با بیان این که انتظار می‌رود میزبانی دو رویداد بین‌المللی در همدان باقدرت و برنامه‌ریزی مناسب و مطالعه ظرفیت‌های موجود و ایجاد ظرفیت‌ها و موقعیت‌های جدید، مدیریت و اجرا شود، گفت: "باید با استفاده از این فرصت، همدان به‌عنوان شهری 3 هزارساله و پایتخت تاریخ و تمدن به زیباترین شیوه ممکن به جهان معرفی و شناسانده شود. مطالعات تطبیقی با تاکید بر رویکردهای جامعه‌شناسی و روان‌شناسی اجتماعی و مخاطب شناسی و ارائه برنامه‌های متنوع با استفاده از ظرفیت‌های بومی می‌تواند در جذب گردشگران داخلی و خارجی و ارتقای سطح برنامه‌های رویداد همدان 2018 موثر واقع شود."

حاجی بابایی گفت: "در این زمینه نباید از ظرفیت تشکل‌های مردم‌نهاد، جوانان، توانمندی زنان و هنر صنایع‌دستی، ادبیات محلی و فولکلور و برنامه‌های آیینی در این حوزه‌ها غفلت کرد. انسجام و وحدت رویه در استان و ایجاد اعتماد و امنیت روانی برای جلب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی بسیار مهم است و در صورت موفقیت در این حوزه می‌توان امیدوار بود که ایجاد اشتغال و افزایش تولید و کاهش آمار بیکاری صورت خواهد گرفت .باید تمام دستگاه‌های اجرایی استان همدان برای استفاده از این فرصت برنامه عملیاتی خود را ارائه کنند و کارگروه‌های مختلف با بررسی دقیق برنامه‌های ارائه‌شده و تحلیل هزینه و فایده و میزان بهره‌وری و کارآمدی برنامه‌ها جوانب را بررسی و با مدیریت، کنترل و نظارت دقیق بر اعتبار مصوب و تدوین برنامه‌هایی با حداکثر کارآمدی و بهره‌وری در راستای اهداف برنامه‌های دو رویداد 2018 برنامه مذکور را پشتیبانی کنند."

اطلاع‌رسانی به‌موقع به مردم همدان و ارتقای آگاهی در خصوص ضرورت‌های این دو رویداد می‌تواند جلب حداکثری مشارکت‌های مردمی و درنتیجه استفاده مناسب‌تر از فرصت‌ها را در برداشته باشد.

حاجی بابایی تاکید کرد: "مدیران دستگاه‌های مختلف باید با ارائه و مصوب کردن برنامه‌های خود نسبت به جذب اعتبار از مجموعه‌های ستادی خود اقدام کنند."

تلاش‌ها در حوزه گردشگری در حال نتیجه دادن است

دیگر نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان این که تبلیغات همدان 2018 در حوزه گردشگری خوب آغازشده اما باید شتاب بگیرد، گفت: "رویداد گردشگری 2018 برای همدان حیثیتی بوده و موقعیتی طلایی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید."

امیر خجسته با بیان این که تلاش‌ها در حوزه گردشگری در حال نتیجه دادن است، افزود: "در حوزه گردشگری در استان خوب کار نشده به‌نحوی‌که همدان در 40 سال گذشته در حوزه گردشگری مظلوم و محروم واقع‌شده است. گردشگری اولویت اول استان است و اشتغال پایدار ایجاد می‌کند. گردشگری صنعتی است که با آن می‌توان همدان را در سطح بین‌المللی معرفی کرد. رویداد گردشگری همدان 2018 حیثیتی بوده و موقعیتی طلایی برای استان است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید. مدیران استان و همه افرادی که عرق‌ دارند باید در زمینه رویداد گردشگری 2018 فعالیت کنند."

خجسته با بیان این که افق و چشم‌انداز همدان را درزمینه رویدادهای 2018 بسیار روشن می‌بینم، گفت: "تبلیغات در حوزه گردشگری خوب آغازشده اما باید شتاب بگیرد."

طی چند ماه اخیر دستگاه‌های مختلف اعم از دولتی و خصوصی تمام توان خود را برای معرفی جاذبه‌های گردشگری همدان به کار گرفتند و به شکل‌های مختلف همدان را معرفی کردند تا سهمی در افزایش ورود مسافران به استان همدان داشته باشند که تا حد کمی این هدف محقق شد و امید می‌رود با تبلیغات وسیع‌تر میزبانی همدان از رویدادهای بین‌المللی در سال 2018 سیل گردشگران و مسافران روانه پایتخت تاریخ و تمدن ایران‌زمین شود.

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!