رفتن به محتوای اصلی

کمپین کرسی

درحالی که استفاده روزافزون از شبکه‌های اجتماعی به تهدیدی علیه سنت‌های گذشته تبدیل شده است، عده‌ای از جوانان یک روستا در آذربایجان شرقی با راه اندازی کمپین تلگرامی، استفاده از کرسی را برای احیای سنت‌های گذشته، دورهمی‌های خانوادگی و نیز استفاده بهینه از انرژی باب کرده‌اند.

شاید کمتر کسی نام "قاضیجهان" را شنیده باشد اما به لطف استفاده ی بجا از ظرفیت شبکه های اجتماعی، این روستای نه چندان معروف در آذربایجان شرقی همینک اسم و رسمی برای خود دست و پا کرده است!

ماجرا از آنجا شروع شد که یکی از فعالان مدنی روستای قاضیجهان از توابع آذرشهر در آذربایجان شرقی، به فکر راه اندازی کانال تلگرامی با حضور اهالی روستا افتاد.جالب اینکه علاوه بر مطالب عمومی و سرگرمی، طرح مشکلات روستای قاضیجهان همراه با پیگیری از مسئولان و حتی انتشار جوابیه های دهیاری از جمله نکات جالب توجه در گروه یاد شده است.

به دنبال فراگیر شدن کانال تلگرام قاضیجهان در بین اغلب اهالی این روستا، ادمین کانال یاد شده به فکر طرح ایده های نو و جالب افتاده و با مشارکت عده ای جوانان علاقمند، به فکر احیای "کرسی" و  سنت شب نشینی های خانوادگی در شب های طولانی زمستان افتادند.

کاظم زاده مسئول کانال قاضی زاده و کمپین کرسی معتقد است اراده ی احیای سنت های قدیمی و استفاده بهینه از ظرفیت فضای مجازی باید از خود جامعه آغاز شود. ایده ی اولیه ی کمپین کرسی توسط عده ای از علاقمندان به فرهنگ و سنت های قدیمی در قاضیجهان مطرح و با مشاوره ی برخی از بزرگان این روستا، در مدت زمان کوتاهی فراگیر شد.

متاسفانه هر چه به سمت زندگی ماشینی پیش رفتیم و از فضای زندگی سنتی دور شدیم، صفا و صمیمیت جمع شدن دور کرسی و بهره بردن از گرمای آن نیز کمرنگ و سردتر شد اما خوشبختانه این روزها همچون گذشته یاد کرسی در خانه ها زنده شده و به اذعان خانواده های قاضیجهانی، صفا و صمیمیت در بین اعضای خانواده پررنگ تر شده است . در بسیاری از خانه های این روستا، با ابزار ساده و ابتدایی مانند: منقل و زغال، یک لامپ ۶۰ وات و یا یک هیتر کوچک تایمردار اقدام به دایر کردن کرسی نموده اند.

کرسی علاوه بر صرفه جویی بسیار زیاد در مصرف گاز، باعث حفظ سلامتی بدن شده و فواید بی شماری را به همراه دارد که از آن جمله می توان به رفع کم خونی ، پاکسازی بدن ، تقویت حافظه ، درمان آرتروز رماتیسم ، درد زانو و درد کمر و دیسک ، کاهش قند خون و داشتن خواب آرام و راحت اشاره نمود.

گذشته از پیامدهای مثبت اقتصادی این کمپین مانند صرفه جویی در مصرف انرژی، تاثیرات فرهنگی و اجتماعی آن بسیار فراتر از حساب و کتاب های مادی است. پیشنهاد می‌شود در شهر و روستای خود از کمپین کرسی اهالی روستای قاضیجهان حمایت کنید و علاوه بر احیا سنتی‌های گذشته، از تجربه زیبای دورهمی‌های خانواده به دور آن لذت ببرید!

عکس اول
کمپین کرسی

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!