رفتن به محتوای اصلی

کلره کردن آب در کوهنوردی

1 votes with an average rating of 4.

آب در طبیعت به صورت های گوناگون در اختیار کوهنورد قرار می گیرد. با در نظر گرفتن محدودیت های کوهنوردی، استفاده از آب سالم در دستور کار قرار می گیرد. در این جا یک نکته را می توان گفت که سعی کنید آب مصرفی برنامه های یک روزه را از شهر ببرید. علاوه بر این سعی در استفاده کردن از آب های تمیز و غیر آلوده از مهمترین مسایل در کوهنوردی است.

در کوهستان آب را به شکل های مختلف می توان یافت. چشمه ها، رودهای جاری، برکه ها، برف ها و... در دسترس هستند. اگر چه پاک و سالم بودن آب شرط ضروری در انتخاب آن است ولی وجود عوامل بیماری زا است که خود از عوامل مهم بیماری ها در کوهنوردی محسوب می شود.

شرایطی هم پیش می آید که در موقعیت های اضطراری فرایند تصفیه و ضدعفونی کردن هم نیاز می شود. مقصود از ضدعفونی کردن آب، کشتن میکروب های بیماری زا است . این عمل باعث می شود که از انتقال آب آلوده که مولد بیماری است جلوگیری کرد. در کل ضد عفونی کردن به دو روش جوشاندن و کلره کردن انجام می گردد.

در صورت امکان آب های به دست آمده در کوهستان را جوشانده مصرف کنید. حتی چشمه های زلال هم امکان وجود مواد میکروبی را دارند.

کلر در سه صورت زیر در بازار موجود است.

  • گرد سفید کننده که مخلوطی از هیدروکسید آهک و کلریت است که 25% آن کلر فعال است. محلول کلر زود از دست می رود لذا مناسب نیست.
  • هیپوکلریت سدیم محلولی که 5% کلر فعال دارد جهت ضد عفونی آب های کم از آن استفاده می شود.
  • هیپوکلریت کلسیم که 70% آن کلر فعال است و در جای تاریک نگهداری می شود.

روش کاربرد

با مخلوط کردن حجم معین از محلول که قدرت آن معلوم است با مقدار مشخص آب و افزودن محلول رقیق تر به آب، گندزدایی انجام می گیرد. جهت ضدعفونی کردن آب توسط قرص های کلر به دستورالعمل آن مراجعه کنید تا از اندازه و طریقه مصرف آن مطلع شوید.

قرص های کلر را از داروخانه ها تهیه کنید.

امین حسنی

فوق لیسانس فناوری اطلاعات و گرایش تجارت الکترونیک هستم. عاشق کتاب، موسیقی، طبیعت، عکاسی، طبیعتگردی و کوهنوردی و این ها رو با هیچ چیز عوض نمی کنم. هدف همکاری من با ایران نگری معرفی میراث ملموس و ناملموس کشور زیبایمان ایران به شماست. همچنین می خواهم مطالب مفید در خصوص گردشگری، کوهنوری و طبیعتگردی را با شما به اشتراک بگذارم. ما در ایران نگری اهداف زیادی داریم و تنها پشتوانه و مشوق ما در این راه، حمایت ها و بازدیدهای شما دوستان است. اگر از ایران نگری خوشتان آمده ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و ایران نگری را به دوستان خود نیز معرفی کنید.

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!