رفتن به محتوای اصلی

فصل شلوغی (High Season) و فصل خلوتی (Low Season) چیست؟

2 votes with an average rating of 3.

در این جا واژه "فصل" اصطلاحا مورد استفاده قرار گرفته و لزوما دوره آن به میزان ماه های یک فصل نمی باشد. به عنوان مثال تعطیلات 22 بهمن و یا نوروز فصل شلوغی است در صورتی که چند روزی بیشتر به طول نمی انجامد. معمولا این فصول برای مقاصد گوناگون، متفاوت و حتی متضاد می باشد. به عنوان نمونه در بازار ایران کشور ترکیه در فصل زمستان در Low Season قرار دارد حال آن که کشور امارات متحده عربی (دبی) در High Season قرار می گیرد.

در فصل خلوتی Low Season موسسات مرتبط با گردشگری به خاطر گذار از این فصل و جلوگیری از لطمات ناشی از رکود بازار معمولا امتیازاتی را به مسافران ارائه می دهند. گوشه ای از این امتیازات عبارتند از:

  • بعضى ازهتل ها با علم به این که تخت اضافى بچه ها نرخ مشخصى دارد با این وجود به لحاظ ارائه خدمات مطلوب و تبلیغات برای فصل شلوغی از دریافت وجه اضافى جهت تخت بچه هاى زیر 12 سال صرف نظر مى نمایند.
  • خطوط مسافرتی هوایی، زمینی و ریلی، هتل ها و آژانس ها به دلخواه خود نرخ هایى، نازلتر از نرخ هاى معمول براى مسافران قایل مى شوند و این تخفیف به موقعیت، فصل کار و میل و اراده آنان بستگى دارد.
  • تخفیف براى مسافران گروهى به خصوص براى گروه هایی که سعى کنند در فصل هاى خلوت براى خطوط مسافرتی هوایی، زمینی و ریلی، هتل ها و آژانس ها، مسافران جمعى یا توریستى جلب نمایند.
  • در هتل ها و به خصوص هتل هاى کنار دریا مساله تخفیف نرخ از اهمیت خاصى برخوردار است. زیرا در فصل زمستان (Low Season) که هتل هاى کنار دریا خلوت است شاید این بهترین ابزار جهت جذب بخشی از مشتریان باشد.

یکی از دلایلی که سفر در برخی فصول به برخی کشورها مثل ترکیه گاهی ارزان تر از سفر به کیش می شود به دلیل این است که آن کشور در آن زمان در Low Season قرار گرفته است.

گردشگر باهوش برای سفر کردن به فصل خلوتی و فصل شلوغی توجه می کند. به نظر شما در کدام فصل به کجای ایران باید سفر کرد؟ آیا درست است که تمام ایران در بهار و تابستان به شمال کشور و گیلان و مازندران سفر می کنند؟ آیا از این سفر لذت می برند؟ آیا زمان و مقصد را درست انتخاب می کنند؟ دیدگاه های خود را با سایر خوانندگان ایران نگری به اشتراک بگذارید.

امین حسنی

فوق لیسانس فناوری اطلاعات و گرایش تجارت الکترونیک هستم. عاشق کتاب، موسیقی، طبیعت، عکاسی، طبیعتگردی و کوهنوردی و این ها رو با هیچ چیز عوض نمی کنم. هدف همکاری من با ایران نگری معرفی میراث ملموس و ناملموس کشور زیبایمان ایران به شماست. همچنین می خواهم مطالب مفید در خصوص گردشگری، کوهنوری و طبیعتگردی را با شما به اشتراک بگذارم. ما در ایران نگری اهداف زیادی داریم و تنها پشتوانه و مشوق ما در این راه، حمایت ها و بازدیدهای شما دوستان است. اگر از ایران نگری خوشتان آمده ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و ایران نگری را به دوستان خود نیز معرفی کنید.

دیدگاه ها

بهار بهترین فصل برای رفتن شمال ایران هست. تابستون غرب و پاییز جنوب ایران به نظرم. برای شرق و شمال ایران هر وقت بری زیبایی های خودش رو داره ولی بهتره شمال رو وقتی بری که low season باشه.