رفتن به محتوای اصلی

در هنگام مواجه شدن با مار در طبیعت چه باید کرد؟

1 votes with an average rating of 5.

همان طور که در سری مقالات کوهنوردی و طبیعت گردی دیدید، قصد داریم تا نکاتی را که کوهنوردان و طبیعتگردان نیاز دارند تا از آن ها مطلع باشند را در اختیار علاقمندان قرار دهیم. یکی از نکاتی که همواره ممکن است در طبیعت برای هر فردی پیش بیاید مواجه شدن با مار در طبیعت است. اما آیا می دانید که وقتی ماری در سر راه شما قرار می گیرد باید چه واکنشی از خودتان نشان دهید؟ برای یافتن پاسخ این سوال با ایران نگری بمانید.

هنگام حضور در طبیعت ممکن است شما با مارها  برخورد داشته باشید. باید با طی کردن مراحل زیر خود را از خطر احتمالی وآسیب به مار  دور نگه دارید. در ابتدا بايد بدانيد كه مارها از انسان فراری هستند و معمولا آسيب ديدگی و گزش به دليل اذيت و آزار مار و بی احتياطی فرد رخ می دهد. با اين تفاسير موارد احتياطی كه بايد رعايت شود شامل اين موارد است.

  1. همیشه باتوم کوه نوردی یا یک چوب دستی بلند مثل عصا همراه خود داشته باشید. زیرا می توانید در علفزارها قبل از قدم گذاشتن حضور یا عدم حضور مار را متوجه شوید به علاوه حرکت و برخورد این وسیله ها به زمین باعث سردرگمی و فرار مار می شود.
  2. محکم گام بردارید! اگر ماری راه مشاهده کردید برای دور شدن از منطقه محکم قدم بردارید. زیرا لرزش زمین باعث فرار مارها شده و آن ها از منطقه دور خواهند شد.
  3. در صورت مشاهده مار هرگز حرکت سریع از خود نشان ندهید و اقدام به فرار و دویدن نکنید! زیرا مارها با حرکات ناگهانی و سریع احساس خطر کرده و حمله می کنند.
  4. اگر  متوجه شدید مار تعقیبتان می کرد به صورت زیگ زاگی حرکت کنید و بدانید مارها توان تعقیب طولانی مدت شما را ندارند و خیلی سریع خسته شده و دست از تعقیب بر می دارند.
  5. مارها هنگامی که به قدر کافی به شما نزدیک باشند و فضای مانور مناسبی پیدا کنند اقدام به حمله و نیش زدن می کنند. پس برای عکاسی و... بیس از 2 یا 3 متر نزدیک مار نشوید و همیشه حواستان به مار باشد. زیرا بعضی مارها اندازه یا بیش از طول بدنشان توانایی پرش دارند و حرکت ناگهانی آن ها بسیار سریع است.

توصیه های مهم برای حفاظت در مقابل مارها در طبیعت:

  • از حرکت در مناطق با پوشش گیاهی زیاد و بلند خودداری کنید.
  • شلوار ضخیم و جوراب بلند و کفش مناسب ساق دار در طبیعت گردی و مواجه با مار بسیار مهم است! اکثر مارگزیدگی ها در ناحیه پا و دست ها می باشد. داشتن پوتین مناسب و شلوار زخیم و مناسب کار گزش مارها را کمی دشوار می کند.
  • اگر کفش و پوتین تان را در طبیعت از پا خارج می کنید هنگام دوباره پوشیدنشان داخل آن را چک کنید.
  • هنگام نشتن بر روی سنگ های بزرگ اطراف سنگ را نگاهی بیندازید و اگر سوراخ هایی در دل خاک و سنگ وجود داشت با دقت از آن جا عبور کنید. سنگ های بزرگ را جا به جا نکنید. زیرا ممکن است ماری در زیر آن مخفی شده باشد.
  • هرگز پس از غروب و تاریک شدن هوا در طبیعت دنبال هیزم نگردید. یا از چراغ قوه استفاده كرده و با احتیاط اقدام کنید. مارها در هنگام شب در زیر تخته های سنگ و لا به لای چوب ها و علف های خشک به استراحت می پردازند و اگر دقت نکنید ممکن است به جای هیزم، ماری که در حال استراحت است را بردارید.

و در آخر در صورت مشاهده و تشخیص حضور مار بلافاصله سعی کنید از مار دور شوید.

دیدگاه های خود را با سایر خوانندگان ایران نگری به اشتراک بگذارید.

امین حسنی

فوق لیسانس فناوری اطلاعات و گرایش تجارت الکترونیک هستم. عاشق کتاب، موسیقی، طبیعت، عکاسی، طبیعتگردی و کوهنوردی و این ها رو با هیچ چیز عوض نمی کنم. هدف همکاری من با ایران نگری معرفی میراث ملموس و ناملموس کشور زیبایمان ایران به شماست. همچنین می خواهم مطالب مفید در خصوص گردشگری، کوهنوری و طبیعتگردی را با شما به اشتراک بگذارم. ما در ایران نگری اهداف زیادی داریم و تنها پشتوانه و مشوق ما در این راه، حمایت ها و بازدیدهای شما دوستان است. اگر از ایران نگری خوشتان آمده ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و ایران نگری را به دوستان خود نیز معرفی کنید.

دیدگاه ها

در علفزارها و مزعه ها میتونید با کف زدن مارها رو دور کنید. مثلا وقتی دارید راه میرید با قدرت کف دستهاتون رو به هم بزنید تا صدای بلندی تولید بشه. نویز این صدای کف زدن شما مار رو میترسونه.

مارها حیوونات آب زیرکاهی هستن. یعنی طوری استتار می کنن که حتی حرفه ای ها هم نمیتونن به راحتی پیداشون کنن. کلا سعی کنید سنگ ها و چوب ها رو با دست بلند نکنید و تکون ندید. این نکته رو هم دقت کنید که ما در ایران در بهترین حالت برای طبیعتگردی قرار داریم. البته از نظر خطر حمله حیوانات وحشی. به ندرت پیش میاد که انسان در طبیعتگردی با حیوون وحشی و مار مواجه بشه و از این نظر ایران و طبیعتش یکی از امن ترین مکان ها در جهانه. اما به هر حال دانستن این موارد و احتیاط نباید فراموش بشه. ممنون از مقاله خوبتون