رفتن به محتوای اصلی

تاثیر ارتفاع بر دندان‌ و درد دندان

3 votes with an average rating of 3.

این بار در سری مقالات کوهنوردی و طبیعت گردی می خواهیم به تاثیر ارتفاع بر دندان بپردازیم. بسیاری از ما در دهان خود حداقل یک دندان خراب و یا پر شده داریم. همین دندان پر شده می تواند جلوی خلبان شدن ما را بگیرد. زیرا خلبان ها فشار G بسیار زیادی را تحمل می کنند و اگر بخشی از بدن نتواند آن را تحمل کند می تواند موجب دردسر بزرگی شود. ترکیدن ناگهانی دندان پر شده در دهان و درد شدید آن در ارتفاع زیاد و هنگامی شما خلبان یک جنگنده هستید آخرین چیزیست که آرزویش را دارید. همین موضوع در کوهنوردی نیز به گونه ای دیگر اتفاق می افتد. با ایران نگری بمانید و از تاثیر ارتفاع بر دندان بیشتر بدانید.

تغییر ارتفاع ممکن است موجب دندان درد شود. این همان شرایطی است که اصطلاحا Barodontalgia نامیده می‌شود. هر شرایطی که موجب تغییر فشار هوا شود، از جمله کوه‌نوردی در ارتفاع می‌تواند موجب بروز چنین حالتی در انسان شود. این دردهای دندانی در ارتفاع نشان از وجود مشکلات در سطوح زیرین دندان و یا عدم کارکرد صحیح دندان‌ها دارد. مشابه همین درد ممکن است در دندان‌های غواصان یا کسانی که با هواپیما پرواز می‌کنند گزارش شود که حاکی از وجود قبلی یک اشکال در دندان‌های شماست.

آسیب شناسی

این وضعیت ناشی از وجود هوا، داخل یک دندان پر شده یا داخل حفره یک دندان می‌باشد. در شرایط تغییر فشار هوا، دندان‌ها قادر به تغییر و تطبیق با فشار محیط نیستند. در نتیجه ممکن است این تغییر فشار هوا موجب ایجاد فشار در آبسه لثه‌ها، دندان‌های ناقص پر شده یا ریشه دندان شود. حتی در موارد شدید ممکن است قسمت پر شده دندان در اثر فشار هوا، تخلیه شده و یا باعث شکسته شدن ناگهانی دندان شود. این مورد زمانی اتفاق می افتد که فشار هوای بیرونی بر سطح دندان از فشاری که مواد پرشده در داخل دندان به دیواره های دندان وارد می کنند بسیار کمتر شود.

راهکار درمانی

وقتی فرد به ارتفاع نرمال و سطح زمین بازگشت، آثار و علائم درد ممکن است از بین رفته باشد. اما حتما باید برای معاینه و یافتن عیوب دندان خود به پزشک مراجعه کند. برای جلوگیری از وقوع چنین حالتی باید بهداشت دهان را رعایت و به صورت مرتب برای بررسی وضعیت دندان های خود به پزشک مراجعه کنید. به خصوص افرادی که در معرض تغییر دایم فشار هوا هستند باید این موارد را به نحو صحیح رعایت کنند.

در صورتی که سابقه دندان درد دارید و می خواهید به ارتفاع صعود کنید، حتما مسکن قوی برای درد دندان خود به همراه داشته باشید تا بتوانید در مواقع لزوم، درد خود را تا حدی تسکین داده و خود را به ارتفاعات کمتر و حتی نزد دکتر برسانید.

امین حسنی

فوق لیسانس فناوری اطلاعات و گرایش تجارت الکترونیک هستم. عاشق کتاب، موسیقی، طبیعت، عکاسی، طبیعتگردی و کوهنوردی و این ها رو با هیچ چیز عوض نمی کنم. هدف همکاری من با ایران نگری معرفی میراث ملموس و ناملموس کشور زیبایمان ایران به شماست. همچنین می خواهم مطالب مفید در خصوص گردشگری، کوهنوری و طبیعتگردی را با شما به اشتراک بگذارم. ما در ایران نگری اهداف زیادی داریم و تنها پشتوانه و مشوق ما در این راه، حمایت ها و بازدیدهای شما دوستان است. اگر از ایران نگری خوشتان آمده ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و ایران نگری را به دوستان خود نیز معرفی کنید.

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!