رفتن به محتوای اصلی

با عجیب ترین قبرستان های ایران آشنا شوید

1 votes with an average rating of 4.

قبرستان ها به خودی خود و بدون هیچ گونه حرف و حدیثی ترسناک و وهم‌انگیز هستند و انسان از شنیدن نامشان و آن چه در آن ها می‌گذرد و خاطرات عجیب و غریب راست و دروغ از آن هایی که در آن ها دفن هستند، به خود می‌لرزد. حتما برای شما هم پیش آمده که در هنگام شب از کنار قبرستانی عبور کنید. حتی با اینکه شما در آن وضعیت تنها نباشید، باز هم فکر اینکه در شب در کنار قبرستانی هستید می تواند باعث تپش قلب و ترس شما شود.

حالا تصور کنید در این میان قبرستان‌هایی باشند که خاص‌تر از بقیه باشند و انسان حین بازدید از آن چند جوره بترسد! در این مطلب تصمیم داریم تا شما را با برخی قبرستان های خاص در ایران آشنا کنیم. اگر تحمل خواندن این مطلب را دارید با ایران نگری همراه باشید.

قبرستان جن‌ها

گفته می‌شود که قبرستان تیس که به قبرستان جن‌ها نیز معروف است، قدمتی بیش از 2000 سال دارد. این قبرستان در شهر چابهار، در نزدیکی روستای تیس، در جنوب قلعه پرتغالی‌ها واقع شده است. بیشتر اطلاعات در مورد قبرستان تیس و حتی قدمت آن با حدس و گمان و افسانه همراه است. حفر قبرها در کنار هم بر روی سطح صخره‌ای این باور را رواج داده که قبرستان متعلق به جن‌ها است. با این حال گفته می‌شود ممکن است تلاش برای مراقبت از اجساد مردگان در برابر تعرض حیوانات دلیل این نوع ساخت گورستان بوده باشد.

گورستان باغلق

باغلق روستایی ترکمن‌نشین در منطقه جرگلان استان خراسان‌شمالی است. گورستان روستای باغلق از گورستان‌های قدیمی خراسان است و شکل آن متفاوت از آرامگاه‌های متداول در ایران است. این گورستان دور از روستا و بر فراز یک تپه قرار دارد و مشخصات فرد دفن‌شده بر روی ستون‌های چوبی عمودی ثبت شده است.

گورستان سفید چاه

قبرستان تاریخی سفید چاه، یا آن‌طور که به طبری گفته می‌شود "اسپه چاه" را مربوط به دوره تیموریان می‌دانند. این گورستان در شهرستان بهشهر استان مازندران واقع است. به گفته ساکنان محلی، در روستای سفید چاه سنگ قبر مردگان براساس شغل آن ها حکاکی و ساخته می‌شد.

قبرستان دارالسلام

گورستان دارالسلام شیراز یکی از قدیمی‌ترین قبرستان‌های ایران به‌شمار می‌رود. در آن قبرهایی از قرن اول و دوم هجری دیده می‌شود. با این حال برخی محققان می‌گویند که قدمت این قبرستان به قبل از اسلام می‌رسد. دارا‌لسلام در بخش مرکزی شهر شیراز واقع شده است. قبر‌های قدیمی با خط‌های رقاع، کوفی، بنایی، ثلث، نسخ و نستعلیق کنده‌کاری شده‌اند و تصاویری از قیچی، شانه، آینه و ابزار شغل‌های مردگان بر سنگ ‌قبرها خودنمایی می‌کنند. قبر افراد سرشناس مربوط به دوره زندیه تا قاجاریه در این آرامگاه دیده می‌شوند.

قبرستان موبدان زرتشتی

قبرستان هفتاد ملا یا موبدان زرتشتی در شهرستان میرجاوه استان سیستان و بلوچستان قرار دارد. این قبرستان با مساحتی بیش از 500 متر مربع در سینه کوه ساخته شده و به نظر می‌رسد که شکل قبرها از مقبره کوروش الهام گرفته شده باشد. گفته می‌شود که قبرستان هفتاد ملا بیش از 700 سال قدمت دارد. با این حال برخی مدعی‌اند که اولین قبرها مربوط به موبدان زرتشتی بوده که پس از حمله اعراب به ایران به این منطقه پناه آورده بودند.

قبرستان شهریری

منطقه باستانی شهریری در نزدیکی روستای پیرازمیان در استان اردبیل واقع است. قدمت قلعه و معبد این منطقه به 1400 سال پیش از میلاد مسیح و قدمت قوشا تپه به هزاره هفتم پیش از میلاد می‌رسد. در نزدیکی این منطقه مجسمه‌های سنگی با نقش‌های انسان‌هایی که دهان ندارند، وجود دارد. ده‌ها مورد از این آثار موجودند که اندازه آن ها بین 40 تا 360 سانتی‌متر متفاوت است. قدمت گورهای این منطقه به 1000 تا 2000 سال قبل از میلاد برمی‌گردد.

امین حسنی

فوق لیسانس فناوری اطلاعات و گرایش تجارت الکترونیک هستم. عاشق کتاب، موسیقی، طبیعت، عکاسی، طبیعتگردی و کوهنوردی و این ها رو با هیچ چیز عوض نمی کنم. هدف همکاری من با ایران نگری معرفی میراث ملموس و ناملموس کشور زیبایمان ایران به شماست. همچنین می خواهم مطالب مفید در خصوص گردشگری، کوهنوری و طبیعتگردی را با شما به اشتراک بگذارم. ما در ایران نگری اهداف زیادی داریم و تنها پشتوانه و مشوق ما در این راه، حمایت ها و بازدیدهای شما دوستان است. اگر از ایران نگری خوشتان آمده ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و ایران نگری را به دوستان خود نیز معرفی کنید.

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی برای این محتوا در ایران نگری به ثبت نرسیده است. با نوشتن دیدگاه خود در رابطه با این محتوا اولین ایران نگر باشید!